חם, לוהט, שריפה

בשנה שחונה, כמו השנה, העשב שהצהיב נדלק בקלות מכל רמז של רשלנות. גם החום הכבד תורם את שלו. היזהרו באש ומוטב שלא תדליקו אותה מלכתחילה


נעמה מנספלד מנהלת מרכז חינוך והסברה גולן

הטבע ואנחנו חווים כמה ימי חום לא פשוטים. בשנה נוספת בה הגשם מיעט לרדת, הקרקע היבשה של הגולן והעשב הצהוב נדלקים בקלות מכל סיבה. גחלים שמושלכים לצד בתום הבילוי, נייר טואלט שנשרף בטיול בעת עשיית צרכים, סיגריות וגחלים של נרגילה, עישון טונה בקופסת שימורים, עבודות ריתוך ועוד. כל זה, בנוסף לאימוני צה”ל הנערכים כל העת בגולן. שריפות בגולן אינן קורות סתם. מלבד מקרים נדירים בחורף של פגיעות ברק, רוב השריפות בגולן פורצות מפעולה של הגורם האנושי. כולנו.

ביום שני השבוע, פרצה שריפה בשמורת הטבע אחו נוב. בשמורה צומחים בחורף מינים ייחודיים כמו אירוס הביצות, מרבדי נרקיסים וכלניות בשלל צבעים. בקיץ, משמשת השמורה כשטח מרעה. ברגע אחד של חוסר זהירות בעבודות בשטח, נדלקה השמורה במהירות. בתוך פחות משעה, שככה האש, הודות לכבאים, יערני קק”ל, בוקרים וחקלאים ופקחי רשות הטבע והגנים. עבודה גולנית משותפת, יעילה ואמיצה לכיבוי זריז, אך שיקום השטח שנשרף ייקח חודשים ארוכים.

שריפות המתרחשות בגולן משפיעות על הטבע רבות, לטווח הקצר ולטווח הרחוק. בטווח הקצר, הן פוגעות בבעלי החיים שאינם מצליחים לברוח מן האש. זוחלים רבים כמו צבים, חומטים, נחשים וזיקיות מוצאים את מותם בלהבות, אחרים ייטרפו על ידי העופות הדורסים, מכיוון שאין מסתור צמחייה שיועיל להם עוד. מקורות המזון של אוכלי העשב נעלמים והם נאלצים לעבור לתא שטח אחר. בטווח הארוך, למינים  מסוימים, כמו פרפרים, או זוחלים, ייקח חודשים רבים, ואפילו שנים, לאכלס את השטח השרוף מחדש, גם לאחר החורף, כשהכול כבר נצבע מחדש בירוק.

להגעה המהירה לשריפה יש חשיבות עצומה. הכוחות בשטח משתמשים במפוחים ובמרססי מים כדי להשתלט על האש ולמנוע את התפשטות הלהבות. לכן חשוב שכולנו, כתושבי הגולן, נפתח עיניים. בכל סימן של עשן, יש לחייג 102 ולעזוב את המקום לבטיחותכם.

הכי חשוב-  למנוע שריפות, לנהוג בכללי זהירות באש בשטח ולא לתת להן להתפתח, מלכתחילה. ככלל, אין הבערת אש בשמורות טבע. כאשר מדליקים מדורה בשטח, העדיפות היא תמיד להבעיר בחצאי חביות ובכך לא מזהמים את הקרקע. אם אין בנמצא, יש להבעיר, ככל הניתן, על שאריות מדורה קיימת, כשמעגל אבנים מסביב. חשוב לשים לב שלא מדליקים את המדורה מתחת לעצים, תמיד לשים לב לגובה הלהבות ולא לעזוב את השטח עד שווידאתם כי המדורה כובתה לחלוטין. בדלי סיגריות לעולם אין להשאיר בשטח, בוערים או כבויים. זיהום הקרקע והלכלוך, גם הם אינם נעימים לאיש.

לעולם אין לשרוף את נייר הטואלט בסיום השימוש. יש לקחת אחריות ואת הנייר אתנו. כולנו מכירים את תחושת אי הנעימות, כשאנחנו מטיילים בטבע וקולטים ערימות של ניירות טואלט. זה לא נעים לעין ומשאיר טביעות של ריח לאורך זמן, מה שמרחיק את חיות הבר.

ביחד נשמור על הטבע הגולני, ירוק, או צהוב, העיקר שנקי מלכלוך ונקי משריפות.

 

 

 

 

 

 

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?