חודש המודעות לסרטן המעי הגס

מומחי הגסטרו של כללית מחוז צפון: “סרטן המעי הגס הוא אחד השכיחים ביותר בישראלבגברים ובנשים. בשנים האחרונות, הוא תוקף יותר ויותר צעירים, שעד עכשיו לא נחשבו לקבוצת סיכון


דר עזמי שחברי, מומחה למחלות של דרכי העיכול, מנהל המכון לגסטרו במרכז לרפואה יועצת בעפולה והרכז לתחום הגסטרואנטרולוגיה במחוז הצפון ודר זויה רחליס, מומחית למחלות דרכי העיכול, מנהלת מכון גסטרורקתי“, טבריה, מסבירים על המחלה, התסמינים וחשיבות הגילוי המוקדם.

איך נגרם סרטן המעי הגס?

ראשיתו של סרטן המעי הגס, בדרך כלל, בפוליפיםפוליפ הוא בליטה בשרנית הגדלה מהדופן הפנימי של המעי הגס אל תוך חלל המעיקיימים סוגים שונים של פוליפים והם שכיחים מאוד בקרב מבוגרים בני 50 שנים ויותרלאחד מכל ארבעה בני 50 יש כבר פוליפ אחד או יותר במעי הגס. לא ניתן להרגיש בקיומו של הפוליפ, הדרך היחידה לזהות אותו היא בבדיקה וחשוב לכרות אותו ועל ידי כך למנוע כמעט לחלוטין את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס.

ברגע שישנם אחד או יותר מהתסמינים הבאים, יש לבדוק את החשד שמדובר בסרטן המעי הגס: דם ביציאות, שינויים בהרגלי היציאות (שלשולים או עצירות) שנמשכים יותר משישה שבועות ואין להם סיבה ברורה, ירידה בלתי מוסברת במשקל, כאבי בטן חדשים חוזרים ונשנים, תחושה של התרוקנות לא מלאה לאחר יציאה, אנמיה

מהם התסמינים?

ברגע שישנם אחד או יותר מהתסמינים הבאים, יש לבדוק את החשד שמדובר בסרטן המעי הגס: דם ביציאות. שינויים בהרגלי היציאות (שלשולים או עצירות) שנמשכים יותר משישה שבועות ואין להם סיבה ברורה, ירידה בלתי מוסברת במשקל, כאבי בטן חדשים חוזרים ונשנים, תחושה של התרוקנות לא מלאה לאחר יציאה, אנמיה.

סרטן המעי הגס נמנה עם המחלות הממאירות הבודדות הניתנות לגילוי מוקדם, עוד לפני שהן פורצות. שני האמצעים העיקריים לגילוי מוקדם הם בדיקת דם סמוי בצואה ובדיקת קולונוסקופיה.

בדיקות

בדיקת דם סמוי בצואה: הבדיקה נועדה לבדוק אם יש דימום סמוי שאינו נראה לעין.

המחשבה העומדת מאחורי הבדיקה היא שפוליפים במערכת העיכול נוטים לדמם. אם בדיקת הדם הסמוי בצואה חיובית, קיים חשד לכך שישנו פוליפ במערכת העיכול שעלול להתפתח לסרטן המעי הגס.

בדיקת קולונוסקופיה: קולונוסקופ הוא כלי אנדוסקופי, שמאפשר אבחון מוקדם של סרטן המעי הגס. הבדיקה מאפשרת הסתכלות ישירה אל תוך חלל המעי. בדיקת קולונוסקופיה מאפשרת לעשות את הפעולות הבאות: חיפוש פוליפים, צילום של המעי, הסרה או צריבה של גידולים שפירים ללא צורך בניתוח, ונטילת דגימות רקמה לאבחון הגידול.

מהם חמשת גורמי הסיכון לסרטן המעי הגס?

  • צריכה מרובה של בשר אדום ושומן החי וצריכה מועטה של מזונות עתירים סיבים תזונתיים
  • עישון
  • השמנה
  • חוסר בפעילות גופנית
  • צריכה מופרזת של אלכוהול

גילוי מוקדםמציל חיים

תחלואה בקרב אנשים צעירים מצריכה בירור של גורמים תורשתיים. גידול במעי צומח מנגע טרוםסרטני, לכן מאוד חשוב לזהות את האוכלוסיות שנמצאות בסיכון ולהציע להן בדיקות סקר בהתאם.

חשוב לציין שלא רק סיפור משפחתי של סרטן מעי הגס אצל קרוב משפחה בגיל פחות מ-50 מהווה גורם סיכון, אלא גם סיפור משפחתי של סרטן שד, רחם, שחלות, כליות, קיבה, לבלב, המעי הדק והמוח יכולים להיות קשורים. ההמלצה למטופלים עם סיפור משפחתי של מחלה ממארת, בעיקר כאשר מדובר על קרוב משפחה שאובחן בגיל צעיר, היא לפנות לייעוץ ובירור גנטי.

מטופלים הסובלים מדלקת כרונית של המעי נמצאים גם הם בקבוצת סיכון וזקוקים להערכת מצב המעי בהתאם למשך המחלה, היקף מעורבות המעי ופעילות המחלה. למטופלים הללו, מומלץ להיות במעקב מסודר במכוני גסטרו ולהישמע להוראות של הרופא המטפל. מתן טיפול תרופתי לאיזון הדלקת.

המומחים מציעים: לאוכלוסייה שאינה בסיכון, מגיל 50, חשוב לנשים ולגברים לבצע בדיקת דם סמוי בצואה פעם בשנה, כדי למנוע התפתחות של סרטן המעי הגס, או לגלות אותו בשלב מוקדם. אם התוצאה חיובית, חייבים להמשיך את הבירור על ידי בדיקת קולונוסקופיה. אוכלוסייה בסיכון גבוה יש לבצע קולונוסקופיה בהתאם להנחיות הרופא. מעקב מסודר יכול להוריד סיכון של גילוי הגידול המתקדם ולהציל חיים.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?