חג לאילנות

ט”ו בשבט הגיע ויחד עם החג, היער לא שוכח את העצים שנכרתו  בניגוד לחוק. מה אומר החוק, מה מותר, מה אסור ואיך אפשר. הכול פה


“כי האדם עץ השדה”, (דברים כ’, י”ט) הוא פסוק מוכר כמעט לכולנו, כאשר לא אחת ניתן למצוא קווי דמיון רבים בין צמיחתו של העץ לזו של האדם.

רוב הציבור מבין ומכיר בחשיבותם העצומה של העצים בעולמנו, אולם למרות זאת, ישנם כאלו שלא מהססים לכרות עץ כזה או אחר, לצרכי הסקה ולעתים, רק בגלל שהוא מסתיר את הנוף, מלכלך בפירותיו את הרכב ושלל סיבות שנראות כה זניחות, לעומת האקט הנורא בכריתת עץ לתפארת, במחי יד.

חוק פקודת היערות

מדינת ישראל השכילה, טוב מאוחר מאף פעם וחוקקה את פקודת היערות. עד לשנת 2008, החוק הנ”ל הגן רק על עצים שנכללו תחת רשימת האילנות המוגנים. כלומר, מחוץ לרשימה, ניתן היה לכרות כל עץ שאינו מוגן, ללא כל אישור מהמוסדות הרשמיים. החל משנת 2008, בשילוב תיקון נוסף משנת 2012, נקבע כי החוק יגן על כל עץ בוגר בישראל, ללא כל סיווג.

הגדרת החוק לעץ בוגר היא: “עץ שגובהו 2 מטרים לפחות מעל פני הקרקע וקוטר גזעו 10 סנטימטרים לפחות, בגובה של 130 סנטימטרים מעל פני הקרקע”.

חשוב להבהיר כי החוק אכן עוסק בכל סוגי העצים, כמובן ביערות, ברחוב, או אפילו בחצר הפרטית של ביתנו. כלומר, גם אם ישנו עץ אשר נמצא בשטח האדמה ששייך לבעליו, עדיין עצים אלו, יהיו מוגנים תחת חוקי מדינת ישראל ופגיעה בהם מהווה עבירה על החוק, על כל המשתמע מכך.

כריתת עצים בלתי חוקית

כריתת עצים בלתי חוקית מהווה עבירה פלילית, אשר העובר עליה דינו מאסר וקנס. לעתים, מתבצעת פעילות פלילית שכזאת ממש לנגד עינינו ובהתבסס על פקודת היערות, ביכולתנו לפעול כנגד כריתת העצים הלא-חוקית כדלקמן:

ראשית, יש לפנות לפקיד היערות האזורי. ברוב חלקי הארץ הוא שייך לקק”ל, אך בערים הגדולות, הוא שייך לעירייה עצמה, או המועצה בה ממוקמים העצים.

שנית, יש לבדוק אם ברשות מבצעי הכריתה רישיון מיוחד לכך, אשר חייב לכלול מספר פרמטרים הקבועים בחוק: חותמת הגורם הממונה, תאריך בתוקף, מקום הכריתה, סיבת הכריתה, מין העץ, מועד ההובלה, שם הקבלן המבצע וכו’, הכול באישור הגורם המוסמך למתן רישיון לכריתה – הקרן הקיימת לישראל.

בנוסף, לרישיון כריתת עצים, קיים גם רישיון העברת תוצרת יער, החשוב לא פחות, שכן לעתים, עברייני כריתת עצים נתפסים בעת העברת תוצרת היער בדרכים ולא בעת ביצוע העבירה. במקרים כאלה, רישיון ההובלה מהווה חלק אינטגרלי בשרשרת האכיפה.

בנוסף, לרישיון כריתת עצים, קיים גם רישיון העברת תוצרת יער, החשוב לא פחות, שכן לעתים, עברייני כריתת עצים נתפסים בעת העברת תוצרת היער בדרכים ולא בעת ביצוע העבירה. במקרים כאלה, רישיון ההובלה מהווה חלק אינטגרלי בשרשרת האכיפה

אישור לכריתה

הגורם שממונה על האישורים לכריתת עצים בישראל הוא קק”ל ובסמכותם, לתת אישורי כריתה, לא רק ביערות עצמם והשטחים הטבעיים, אלא גם בהתייחס לכל העצים שגובהם מעל 2 מטר, בשטחים עירוניים.

אם בכל זאת ברצונכם לכרות עץ בחצרכם, שימו לב, שלא ניתן לקבל אישור כריתת עצים ללא הצדקה. סיבות כמו “הוא לא נראה יפה”, או “מלכלך את הגינה”, לא תופסות. יש צורך בנימוק מבוסס לבקשה לכריתת העץ.

הנימוקים האפשריים לכריתת עץ הם כאלו:

העץ איננו יציב וקיימת סכנה שהוא ייפול בזמן סערה, או רוחות חזקות.

ישנה סכנת של מגע בין ענפי העץ וקווי חשמל.

העץ חולה ולא ניתן לשקמו.

פינוי העץ במקרה שהוא ניצב בשטח פרויקט, או מבנה חדש.

תשובה בנוגע לנימוקים לעיל, תתקבל על ידי קק”ל, שתבחן את הבקשות השונות באמצעות פקחיה ורק לאחר מכן, תחליט אם לאשר או לא את כריתת העץ.

לערער על אישור

אם התקבל אישור על כריתת עץ וישנו צד כזה או אחר, המעוניין לערער על ההחלטה, אזי ניתן להגיש ערר על ההחלטה לפקיד היערות הראשי של קק”ל, תוך 14 יום, מרגע מתן האישור לכריתת העץ. החלטה בעניין זה אמורה להתקבל עד 21 יום מרגע קבלתו במשרד החקלאות.

 

ט”ו בשבט שמח לכולנו.

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?