הרמה הישראלית

הגולן הוא שמו של האזור, מאז ימי התנך. עם שחרורו על ידי צהל, במלחמת ששת הימים, הוא כונההרמה הסורית“. 19 השנים, בהן שלטה בו סוריה, של תוקפנות רצחנית יוםיומית נגד יישובי הצפון, העניקו למקום את השם הזה


מחר, 10 ביוני, ימלאו 56 שנים לשחרור הגולן, במלחמת ששת הימים. גם אז, הייתה זו שבת. הפעולה נמשכה יומיים, שישי ושבת. חמישה שבועות לאחר מכן, עלו לגולן ראשוני המתיישבים והחלו בהקמת מפעל ההתיישבות הציוני הנפלא בגולן.

כותרת פקודת היום של אלוף פיקוד הצפון דוד אלעזר הייתה: “הרמה הסוריתבידינו!”.

הביטוי הזה הופיע גם באחת הפסקאות: “הרמה הסוריתבידינו…”. שתי נקודות מעניינות. האחת היא השימוש בביטויהרמה הסוריתולא רמת הגולן. השנייה היא הכנסת המילהסוריתלמירכאות

הביטוי הזה הופיע גם באחת הפסקאות: “הרמה הסוריתבידינו. טיהרנוה מקני המרצחים, לאחר קרב עז וקצר. לא יוכל עוד הצבא הסורי להפגיז את יישובינו, להבעיר את שדותינו, להתנכל לקיומנו. מיום זה, ישרור השלום בעמקי החולה והכנרת“.

שתי נקודות מעניינות. האחת היא השימוש בביטויהרמה הסוריתולא רמת הגולן. השנייה היא הכנסת המילהסוריתלמירכאות.

למחרת, הכותרת הראשית של העיתוןהיום“, ביטאון גחל (גוש חירות ליברלים, הגלגול הקודם של הליכוד) הייתה: “צהל כבש את הרמה הסורית“. כך גם בגוף הכתבה, מאת משה שי, סופרו הצבאי שלהיום“: “כוחות צהל, בעקבות ההפגזה הסורית הרצופה על היישובים הישראליים, השתלטו על עמדות הארטילריה הסוריתעל הרמה הסורית“. ובכתבה של י. וקסמן, סופרהיוםבגליל, תחת הכותרתמבצע בזק“, נכתב: “בקרב קשה ולעתים אכזרי, ולאחר חמישה ימי הפגזת יישובים על ידי התותחים הסוריים, כבש צהל את כל הרמה הסורית, למן תאופיק שבגזרה הדרומית ביותר, וכלה בבניאס שבצפון“.

רמת הגולן

בשתי הכתבות, לא הופיעה המילה גולן. הגולן הוא שמו של האזור, מאז ימי התנך. גם בערבית הוא נקרא גולן. אלפי שנים, הגולן נקרא בשמו. במשך 21 שנה, מהקמת סוריה ועד מלחמת ששת הימים, הגולן היה בידי הסורים. מהגולן, הם פלשו למדינת ישראל ביום הקמתה, כדי לנתק את הגליל משאר הארץ, כחלק ממזימת מדינות ערב לסכל את הקמת המדינה ולהטביעהּ בדם. במשך 19 השנים, שבין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים, היה הגולן בסיס לתוקפנות רצחנית יוםיומית נגד יישובי הצפון. מהגולן, הסורים ניסו להטות את אפיק הירדן, כדי לייבש את מדינת ישראל.

ההר שהיה כמפלצת“, כינה יובב כץ, בשירו האלמותיבתי את בוכה או צוחקת?” את הגולן תחת הכיבוש הסורי. בימי האימה האלה, קיבל הגולן את הכינויהרמה הסורית“, הכינוי המאיים, המבטא את האימה. הכינוי הזה, שנולד בשנות החמישים, מת בסוף שנות השישים, עם שחרור הגולן.

דדו השתמש בכינוי שהיה מקובל באותם ימים, אך הכניס אותו למירכאות. 56 שנות התיישבות ציונית ו-42 שנות ריבונות ישראלית מחקו את השם המאיים והשליכו אותו לפח האשפה של ההיסטוריה, כמו גם את רעיון העוועים של מסירת הגולן לאויב הסורי. אנו, תושבי הגולן, בתמיכת עם ישראל ברובו המכריע, הפכנו את הגולן לרמה הישראלית.

הארץ” – שיא של צביעות

בתקופת המאבק על הגולן, בשנות ה-90′, שבו שירתתי כדובר ועד יישובי הגולן, התעמתי באולפןפופוליטיקהעם מנהיגת מרצ, השרה שולמית אלוני. במהלך דבריה, שלפה אלוני פרובוקציה: “הגולן הוא בכלל סורי. השם שלו היההרמה הסורית‘”. את הרעיון ההזוי של נסיגה מהגולן היא הציגה כהשבת אבדה לבעליה.

חלפו כשלושה עשורים, ואפילו שרי מרצ עלו עם כל שרי ממשלת בנט, לישיבת ממשלה היסטורית במבוא חמה והצביעו בעד התכנית הלאומית לפיתוח הגולן; תכנית שכבר מיושמת בשטחרק בשבוע שעבר, אושרה הקמת הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה  והגשמתה תהיה וידוא ההריגה הסופי והמוחלט של כל אפשרות לנסיגה מהגולן.

מי שיצא נגד התכנית היה עיתוןהארץ“, שבמאמרי מערכת תקף בחריפות את מרצ על תמיכתה בתכנית ושב על עמדתו המסורתית שיש לסגת מהגולן ולמסור אותו לסורים.

הארץ, 8 ביוני, 1967: …המלאכה שהתחיל בה צהל בסיני ובגבול המזרחי עוד אינה שלמה; הבה נשלים אותה בהבסת הצבא הסורי ובעיצוב גבולות ההולמים את צרכינו ואת יחסי הכוחות שיצר הניצחון הישראלי

עמדתו המסורתית“? בעניין זה אשמח להפתיע. ב-8 ביוני, 1967, יום לפני שצהל עלה לגולן ויומיים לפני שהשלים את שחרורו, כאשר הממשלה עוד היססה ושר הביטחון דיין עוד התנגד, התחלק מאמר המערכת לשלושה חלקים. החלק הראשון היה שיר הלל ושבח על שחרור ירושלים, שכותרתוצהלי ורוני יושבת ציון!” (סימן הקריאהבמקור). החלק האחרון היהניתן ביד רחבה” – קריאה לציבור להיענות למלווה החירום של הממשלה, למימון הניצחון. החלק המרכזי היה תחת הכותרתלהשלים את המלאכה“. וכך נאמר בו:

קשה להיזכר בימים סוערים אלה, שהכול נפתח ובא מסוריה. הייתה זו סוריה שביקשה לנהל נגדנומלחמה עממית‘, שהפגיזה יישובינו, שאימנה ושלחה מרצחים אל תוך גבולותינו. הגיעה השעה שהחשבון עם מדינה זו יסוכם ויסולק.

מאז יום גתוקפים הסורים את יישובי הספר הצפוניים; עוד לפני כן, הרעישו מטוסים סוריים מטרות אזרחיות בחיפה, מגידו ועוד. סוריה היא המבקשת את ההתמודדות אתנו, אגב ניצול העובדה שצהל מרותק לגזרות אחרות, בחזית המשולשת שארגנה מצרים נגדנו. הבה ניתן להם את מבוקשם.

יהיו שיטענו כי אל לנו ליישב את החשבון עם סוריה, כיוון שהיא במיוחד, עוד יותר ממצרים, אומצה וטופחה על ידי ברית המועצות; ואל לנו להרגיז את המעצמה הסובייטית האדירה. אך אלה הטוענים כך, מן הראוי שייזכרו, כי הסובייטים הם שנתנו ידם ותמיכתם לתוקפנות הערבית; ואין כקברניטי המדיניות הסובייטית ריאליסטים להבין כי המפסיד משחק, חייב לשלם. …יש לומר למדינות העולם, כי האזורים המפורזים, והמצב הבלתי ברור לאורך חופי הכנרת ושפך הירדן, הם מוקדי תבערה המסכנים את השלום, בכל העת. שינוי קו התיחום בינינו ובין הכוחות המזויינים של סוריה, יש בו אפוא כדי לבצר את השקט והרגיעה בחלק זה של העולם; ואם, כפי שאנו משערים, מעוניינת ברית המועצות בשלום במזרח התיכון, אין היא צריכה להתנגד להרחקת הסורים מהמקומות שמהם הם יכולים לסכן אותו לאורך ימים.

האמצעים להשלמת המלאכה נתונים בידי צהל. יש להפעילם כדי ליצור עובדות גיאוגרפיות ואסטרטגיות, המאפשרות לנו לאורך ימים הגנה יעילה על חייהם ורכושם של אזרחי ישראל. המלאכה שהתחיל בה צהל בסיני ובגבול המזרחי עוד אינה שלמה; הבה נשלים אותה בהבסת הצבא הסורי ובעיצוב גבולות ההולמים את צרכינו ואת יחסי הכוחות שיצר הניצחון הישראלי“.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?