הנוער בסיכון

המציאות המשתנה, הקורונה והריחוק החברתי יוצרים לנוער מצבים מסוכנים. השיח על לגליזציה מבלבל והשעות הרבות חסרות המעש תורמות את שלהן


במציאות בה אנו חיים כיום, ניתן לראות שינויים משמעותיים בנוגע לשימוש בחומרים ממכרים. “המסר לגבי עישון קנאביס ושתיית אלכוהול הוא אמביוולנטי“, אומרת מיכל שגיב, עובדת סוציאלית המטפלת בנוער וצעירים על רצף השימוש בחומרים ממכרים, ביחידה למתבגרים, השייכת לאגף הייעוץ והטיפול, של המועצה האזורית גולן. “בני הנוער נחשפים דרך המדיה לתרבות של שימוש בסמים והמסרים שעוברים אליהם כוללים לגיטימציה של עישון גראס ושתיית אלכוהול. האווירה החברתית כיום מקדמת אגנדה של לגליזציה ויש לא מעט הורים שמעשנים בעצמם גוינט בסוף יום. כל זה יוצר מציאות בה המסר העובר לבני הנוער מבלבל מאוד. התקופה של ההתמודדות עם הקורונה השפיעה גם כן: הפעילות של המסגרות הפורמליות והבלתי פורמליות הצטמצמה והנערים מצאו עצמם חסרי מעש למשך שעות רבות. השעמום והבדידות גרמו לכך שיותר ויותר נערים הפכו את השתייה, העישון והשתתפות בישיבות  (מפגשים חברתיים סביב עישון גראס ו/או שתיית אלכוהול) בזולות ביישובים, לחלק קבוע בשגרת חייהם“.

ישנם מחקרים רבים שמראים כי עישון קנאביס בגיל ההתבגרות עלול להיות מסוכן משום שהוא משפיע לרעה על התפתחות התקינה של בני הנוער. צריך להבין שגיל ההתבגרות הנו תקופה קריטית להתפתחות. בשלב זה, בני הנוער צריכים לתרגל מיומנויות רבות בתחום הרגשי, ההתנהגותי, החברתי והלימודי. המוח טרם סיים את ההתפתחות שלו ולכן שימוש בשלב זה עלול לפגוע בהתפתחות התקינה, הנמשכת עד אמצע שנות העשרים. זה כולל תהליך של קבלת ההחלטות בתפקוד היוםיומי, יכולת לגייס מוטיבציה לביצוע משימות תפקודיות וכד‘. מעבר לכך, השימוש בגראס עלול להשפיע על מצב נפשי, למשל לעורר חרדות ודיכאון ולעתים, אף לעורר מחלות נפש.

פתרוןזמין ומידי

בגיל ההתבגרות“, מסבירה מיכל, “אנו לומדים להכיר את עצמנו, להבין מי אנחנו, מה עושה לנו טוב, מה מדויק לנו ומה פחות. אנו לומדים להתמודד עם כישלון, אכזבה, פחד ובושה, לומדים לקבל ולאהוב את עצמנו וכשאנחנו מצליחים לחוות את כל מה שעבר עלינו בשנים האלו, אנחנו הופכים להיות מבוגרים עם חוסן נפשי.

הגוינט בגיל ההתבגרות עלול לפגוע בחוסן. כשהוא הופך להיות הפתרון המהיר לכל אתגר, קושי, או מצוקה, כמו התמודדות חברתית, קשיי שינה, התמודדות עם לחץ וכדומה, הוא מחליש את תהליך ההתמודדות, שהוא כל כך חשוב לבניית הערך העצמי ותחושת המסוגלות של המתבגר. קל מאוד לחשוב שמדובר בסם קל, או אולי אפילו תרופה פלא שיכולה לתת מענה מהיר ללא סכנות. כשיש לי גוינט לידי, למה לי להתאמץ ולמצוא דרך להתמודד? זה זמין וקל ומהווהפתרון מידילמצוקה“.

נער שגילה בתחילת גיל ההתבגרות שהשימוש בחומרים היא דרך קלה להתמודדות“, יתקשה לפתח את המיומנויות ואת החוסן שלו ולהפוך לבוגר שמתמודד באופן עצמאי עם אתגרי החיים.

מיכל: האווירה המתירנית הקיימת היום והשיח על לגליזציה גורמים לרבים מאתנו להיות מבולבלים עוד יותר. אומנם הלגליזציה לא מדברת על בני נוער, אך המסר הלאברור יוצר מציאות בה הנוער ברובו לא עושה אבחנה בינו לבין עולם המבוגרים

מיכל: “האווירה המתירנית הקיימת היום והשיח על לגליזציה גורמים לרבים מאתנו להיות מבולבלים עוד יותר. אומנם הלגליזציה לא מדברת על בני נוער, אך המסר הלאברור יוצר מציאות בה הנוער ברובו לא עושה אבחנה בינו לבין עולם המבוגרים. מבחינתם, מה שמקובל אצל המבוגרים, נכון גם לגביהם. רוב ההורים שפגשתי לאורך השנים, גם אלו המעשנים בעצמם גוינט, לא מעוניינים שילדיהם יעשנו ובטח שלא בקביעות. יחד עם זאת, קיימת אצלם ציפייה שהילד שלהם יעשה את האבחנה בין מה שמותר למבוגרים לבין מה שמותר לנערים וזה לא קורה.

חשוב שהורים יבינו שנער שרואה את הוריו מעשנים גוינט, גם אם זה באופן מזדמן, יתקשה מאוד לעשות את השינוי ולהפסיק בעצמו. ישנם הורים שייקחו על עצמם להפסיק את השימוש, במקביל לתהליך של הילד, אך הורים אחרים יהיו  אמביוולנטיים לגבי צורך זה. הורים שמעוניינים בכך יוכלו לקבל הדרכה וליווי מתמשך, כדי שיוכלו לבדוק ולהתמודד עם סוגיה זו“.

אם לא הייתה הנפילה של הבן שלנו, לא היינו חושבים לבוא“, אומרים הורים שהשתלבו בהדרכה ביחידה. חשבנו לעצמנו: מה לנו ולרווחה? הבן שלנו עשה לנו בית ספרההדרכה נתנה לנו כתובת לפנות אליה, מקום לברר לעצמנו מה חשוב לנו

אם לא הייתה הנפילה של הבן שלנו, לא היינו חושבים לבוא“, אומרים הורים שהשתלבו בהדרכה ביחידה. “חשבנו לעצמנו: מה לנו ולרווחה? הבן שלנו עשה לנו בית ספרההדרכה נתנה לנו כתובת לפנות אליה, מקום לברר לעצמנו מה חשוב לנו. היא נתנה לנו את הכיוון, אבל את התשובות מצאנו בעצמנועם העומס של החיים, ההדרכה אפשרה זמן נדיר של התבוננות מהצד ואפשרות לדייק ולתקן את ההתייחסות שלנו לאתגרים שבקשר עם הילד“.

אווירה מכילה

איך מגיעים לטיפול ביחידה לנוער וצעירים על רצף השימוש?

מיכל: “ניתן להגיע באופן ישיר, דרך פנייה לטיפול. טופס פנייה נמצא באתר המועצה בלשוניתאגף ייעוץ וטיפול‘. חלק מהנערים מגיעים בתיווך, יועצת בית הספר, מדריך נוער וחלקם מגיעים דרך שירות מבחן, במקרה שנפתחה אזהרה, או תיק הקשור לעבירות סמים. יש לנו ביחידה עובד סוציאלי מאתר, שנמצא בשטח ויכול לעזור בתיווך של הנער לטיפול. אם יש התלבטות, ניתן לעשות שיחה טלפונית לפני הפנייה לטיפול“.

האם הטיפול בנער/ה או צעיר/ה על רצף השימוש כרוך בתשלום?

הטיפול ממומן על ידי משרד הרווחה ועל ידי המועצה האזורית גולן ומי שפונה אליו  זכאי לטיפול בחינם“.

האם הטיפול אצלנו הוא טיפול למכורים?

לא, לטיפול מגיעים נערים וצעירים שנמצאים על כל רצף השימוש. החל מהתנסות ראשונית בלבד ועד למקרים בהם התפתחה התמכרות. הטיפול מתקיים באווירה מכילה ולא ביקורתית והפגישות מאפשרות לבני הנוער להתבונן על חייהם ומקנות להם כלים להתמודדות מיטיבה עם גיל ההתבגרות ואתגריו. חשוב לציין כי הפגישות אינן רק על השימוש בסמים והן עוסקות במגוון נושאים המעסיקים את בני הנוערמצב משפחתי, לימודי, חברתי ועוד. בהרבה מקרים, נגלה שהשימוש בחומרים הוא ניסיון של הנער/ה לטפל או להקל על בעיה אחרת שהוא מתמודד אתה, למשל בעיות חברתיות, חרדה, טראומה, בעיות קשב וריכוז וכדומה“.

האם פנייה לטיפול אצלנו משאירה רישום שניתן לראות בהמשך, למשל בצבא?

היחידה לא מעבירה דיווחים על מטופלים לשום גורם. כל פנייה לגוף אחר נעשית ביוזמת המטופל ובחתימה של הוריו, אם הוא מתחת לגיל 18, על טופס הסכמה להעברת המידע“.

אם הנער/ה לא מעוניינ/ת בטיפול?

ישנם בני נוער המגלים התנגדות ראשונית, בתחילת התהליך. במקרה זה, ההורים מוזמנים להדרכה, כדי להתחיל את התהליך בעצמם. בבסיס התפיסה שלנו, עומדת ההבנה שיקרה שינוי אצל הנער מעצם השינוי וההתמקמות האחרת שלהם כהורים“.

אנחנו מתלבטים אם הילד שלנו באמתצריך טיפול“, או רק חושדים שיש שימוש, האם רלוונטי להתקשר?

בוודאי, אתם מוזמנים להתקשר, אפשר גם אנונימית, כדי להתייעץ ולחשוב יחדמספר הטלפון לפניות: מיכל שגיב – 055-6634543.

אנו מזמינים אתכם ההורים להצטרף להרצאהחומר למחשבה‘, שתעסוק באתגרים והדילמות ההוריות סביב נושא השימוש בסמים ואלכוהול בקרב מתבגרים. ההרצאה תתקיים ביום שלישי, ה-28.12.21, בשעה 20:30 בזום. עקבו אחר הפרסומים“.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
25
26
27
28
29
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 1st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 6th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 8th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 13th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 15th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 16th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 17th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st מרץ
אירועים שיתקיימו ב 22nd מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מרץ
אירועים שיתקיימו ב 24th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מרץ
אירועים שיתקיימו ב 26th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מרץ
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?