הכול זורם ב”קולחי גולן”

חברת “קולחי גולן”, שהוקמה בשנת 2005, מטפלת בכל הביוב שהגולן מייצר, כולל רפתות. גם ברמה העולמית, לא מוכר אזור המשלב שפכים של רפתות ואנשים יחד כמו הגולן. תודעת שירות מהגבוהות בנמצא, איכות ביצוע א”א, חדשנות מתמדת ו-16 עובדים. מה העניינים? זורם

תכנית פתרו”ן (פיתוח תשתיות רמת הגולן) מטפלת בכל תחום התשתיות בגולן. אחד התחומים הפחות מוכרים, אך נוגעים לכולנו בחיי היום-יום, הנו תחום הביוב שגם בו “קולחי גולן” מקדמת חדשנות.

חברת “קולחי גולן” הוקמה בשנת 2005, כצורך בפיתוח מענה לטיפול בתחום הביוב ליישובים, שהחלו לגדול בזכות ההרחבות הקהילתיות. לשם כך, נבנתה תכנית-אב לביוב הגולן, שהגדירה חלוקת יישובים למתקני טיהור שפכים (מט”ש), תוך חשיבה על מתן מענה המתחשב בהיבט סביבתי ובאפשרויות ניצול הקולחים להשקיה.

הגולן הנו אזור חקלאי ירוק עם רגישות סביבתית גבוהה, המושפע גם מהקרבה לכנרת ולכן יש צורך בפיתוח מענים מותאמים לאזור. תחום החקלאות מהווה ענף עיסוק מרכזי בגולן ומספר הרפתות באזור רב, עובדה המהווה אתגר בטיפול בשפכים. גם ברמה העולמית, לא מוכר אזור המשלב שפכים של רפתות ואנשים יחד כמו הגולן.

חדשנות בקולחי גולן

תחום הטיפול בשפכים הנו תחום מתפתח. ב”קולחי גולן” מחפשים אחר רעיונות ופיתוחים חדשים כל העת, תוך דגש על חדשנות, אשר מובילה להתייעלות ולשיפור השירות לתושב. חלק מתהליך הטיפול בשפכים הוא סינון וחיטוי, מערכת סינון רגילה לא נותנת מענה מלא לשפכי רפתות. לשם כך, היה צורך למצוא פתרון חדשני ולאחר ניסיונות, נמצא הפתרון: טכנולוגיית סינון מיוחדת העושה שימוש במערכת סינון הנמצאת במכונת דיאליזה, שהוסבה והותאמה למערכת סינון לטיפול בשפכים. בנוסף, שימוש בטכנולוגיה של נשאים מקובעים, הנמצאים בתוך תהליך הטיפול, מאפשר הגדלת קיבולת המט”ש, ללא הגדלת המתקן עצמו.

מט”ש מיצר, הנותן מענה למספר רפתות רב, משתמש בטכנולוגיות חדשניות אלו.

תחום נוסף של התייעלות אנרגטית הנו השקעה במערכות סולאריות המייצרות חשמל על מנת לייצר הכנסות נוספות וכדי שניתן יהיה להשתמש בחשמל המופק מהמערכות הסולאריות למט”שים לשימוש עצמי וכמענה בחירום. ייצור ואגירת חשמל נותנים מענה לחירום ואמורים להוזיל משמעותית עלויות אנרגיה.

במסגרת החלטה 864, להגדלת מספר התושבים בגולן, התקבלו מענקים לשיקום תשתיות ביוב ביישובי הגולן וגם בפרויקט זה משתמשים בשיטה חדשנית:

ביצוע החלפת קווים בשיטת ניפוץ ושִרווּל – במקום לחפור וליצור הפרה של הקרקע, במיוחד במקומות בהם לא ניתן להכניס כלים מכניים כבדים, משתמשים במכונה הפועלת מתחת לפני הקרקע, חודרת לקו הקיים, שוברת אותו לגמרי, מרחיבה את החלל ומאפשרת הכנסת קו חדש במקום הקו הקיים בקוטר גדול יותר, הנותן מענה מותאם ליישוב ולהגדלת מספר בתי האב ביישוב. 

במסגרת תחומי הפעילות, חברת “קולחי גולן” מטפלת גם בחיבור לביוב של מחנות צה”ל בגולן, טיפול שוטף בשפכים של מחנות צה”ל בגולן, כולל מחנות בחרמון. מחנות צה”ל מהווים 20% מיצרני הביוב בגולן ועלויות השימוש בביוב מושתות גם עליהם, דבר שמוזיל את העלויות לתושב.

תפעול ומתן שירות

תפעול מערכות אלו דורש טיפול מורכב ויקר. היחס בין עלות התשתית באזורי ההתיישבות בהשוואה ליישובים עירוניים הוא גבוה יותר בשל המרחקים בין היישובים, המחייבים קווי הולכה ותשתית ארוכים. נתון זה מייקר את העלות, אבל צוות “קולחי גולן” עושה מאמצים לטפל ביעילות באופן החוסך עלויות לתושב. ההתייעלות נעשית במספר תחומים: אחזקה השוטפת, כוח אדם ואנרגיה. החברה היא מלכ”ר (מוסד ללא כוונת רווח) והכול חוזר לתושב!

רוני זיגלר, תושב חיספין, עומד בראש החברה מיום הקמתה. בחברה עובדים 16 עובדים שהנם צוות מעולה – עובדי המשרד, הגבייה והשטח מגויסים כולם לתת שירות מצוין לתושב.

גם הקבלנים הנבחרים במכרזים, לביצוע הפרויקטים ביישובים ובהרחבות, נבחרים בקפידה, תוך הקפדה על מתן שירות מהיר, מקצועי ואדיב. “קולחי גולן” מבצעת פרויקטים ומתחזקת אותם ולכן מקפידה על איכות ביצוע גבוהה.

אגרת ביוב

על פי החוק, הצרכנים משלמים את מלוא עלות הצריכה בביוב ובמים. רשות המים מכתיבה את התעריפים הנגזרים מהעלויות המוכרות על ידי רשות המים. אגרת הביוב צמודה למדד המחירים לצרכן ומתעדכנת פעמיים בשנה על ידי רשות המים. עדכון התעריפים (בחינת העלויות) נעשה פעם בחמש שנים, בהתאם להנחיות רשות המים.

ההוצאות השוטפות של אחזקת מערכת הביוב אינן קשורות בהכרח למדד המחירים לצרכן, אלא למדדים אחרים כגון: עליית מחירי החשמל, עליית מחירי ציוד תפעול ומערכות המשמשים את “קולחי גולן” – משאבות, צנרת, ציוד אלקטרומכני, כימיקלים ועוד.

בפעם האחרונה, עודכנו התעריפים בשנת 2016 ורשות המים דרשה לעדכנם. בשל עדכון התעריפים, התייקרה אגרת הביוב  בשיעור של כ-6.89%, לעומת האגרה הקודמת. החל משנת 2024, משולמת האגרה בשובר נפרד ולא דרך שובר הארנונה.

“קולחי גולן” גובה את האגרה ישירות מהתושב וזה מחייב מתן שירות טוב ומקצועי, תוך התייעלות כל הזמן.  

בימים אלה, נבחנת כניסת “קולחי גולן” להליך ספק כפרי רב-יישובי, בו תטפל “קולחי גולן”, בנוסף למערכות הביוב, גם במערכות המים ביישובים שיהיו מעוניינים להיכנס להסדר זה. זוהי לקיחת אחריות נוספת של “קולחי גולן”, כחלק מהסדרת נושא המים בישראל.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?