בית המדרש האזורי-גולן “הכולל” יוצא למערות קומראן

בטיול האחרון של בית המדרש האזורי-גולן “הכולל”, הדרימו החברים לאתר קומראן, ואף העפילו אל מערה שבה נתגלו המגילות הגנוזות. מי היו יושבי המערה? מה ניתן ללמוד מהממצאים המרתקים שבאתר ובמיוחד המקוואות הרבים ואתר הקבורה?


…ושוב יצאנו לדרך. למרות החום יצאנו ליום סיור, לימוד וחוויה באזור צפון ים המלח ובקעת הירדן.
לפני שנשתף אתכם בתכנים ובאתרים, נספר על המסגרת של בית המדרש (“הכולל”) שפועל כבר חמש שנים פעמיים בשבוע בימי ראשון וחמישי בין השעות 09:00-13:00.
בית המדרש מציע לחברים המשתתפים מגוון שיעורי תורה בתחומים שונים כמו: תלמוד, מדרש, פרשת השבוע, תנ”ך ועוד, ממיטב הרבנים והמרצים. לעיתים מתקיימים גם שיעורי העשרה בהיסטוריה, ארכיאולוגיה וכדו’. את בית המדרש מכוון ומנחה הרב אהרון איזנטל ואנו זוכים לתמיכה ועידוד מהמועצה הדתית.
הגיבוש החברתי הוא עניין מרכזי אצלנו, ואירועים אישיים של שמחות משפחתיות ולהבדיל אזכרות, מצוינים בברכות וכיבוד קל. אחת לפרקי זמן משתנים, אנו יוצאים לטיולים משותפים, בהם יש דגש על תוכן ולמידה, אם כי הסיום בארוחה במסעדה טובה, תורם גם להנאה הגשמית.
כיום רשומים מעל 25 לומדים מבני יהודה, נוב, חיספין ורמת מגשימים. נשמח לצרף לומדים חדשים מתוך רצון להרחבת השורות והוספת יום לימוד שלישי. הלימוד מתקיים בבית המדרש שליד בית הכנסת המרכזי בחיספין. מה שמייחד אותנו הוא הפתיחות לכל אחד, ורבים הבאים והמצטרפים לחלק מהשעורים בלי צורך להתחייבות לתוכנית מלאה. נפלא בעיננו שיש המתפנים לשעה או יותר בשבוע באמצע עיסוקיהם, ובאים לקנות דעת.

המגילות הגנוזות הנחשבות לגילוי המסעיר והחשוב ביותר במאה 20 בתחום הארכיאולוגיה הבינלאומית ובוודאי הלאומית. הממצאים המרתקים שבאתר מרמזים שאכן שכנה כאן קבוצה רוחנית סגפנית שמנהגיה מתאימים לכתבים שנתגלו, כמו סרך היחד וברית דמשק

מספר אחד מוותיקי המשתתפים, יהודה גלר: “למה אני משתתף בכולל? פשוט זה תענוג לנשמה. פעמיים בשבוע יושבים סביב שולחן הלימודים לשעור, דיון, החלפת דעות וסיפורים. בהפסקות פוגשים את החברים ‘על כוס קפה’, והכל באווירה נעימה וחברותית. התחלנו לפני כמה שנים ובקושי היו 5 לומדים וכיום יש צורך להוסיף כסאות ושולחנות על מנת שיהיה מקום לכל המצטרפים. אז מה יש לומר, בואו וראו כי טוב”.

בטיול האחרון הדרמנו עד לקומראן והעפלנו לאחר טיפוס לא קל לאזור מערה מס’ 11 שגם בה נתגלו המגילות הגנוזות הנחשבות לגילוי המסעיר והחשוב ביותר במאה 20 בתחום הארכיאולוגיה הבינלאומית ובוודאי הלאומית.
משם ירדנו לאתר קומראן עצמו וקיימנו דיון מי היו יושביו, ואם הם קשורים לקבוצות מימי בית שני שכתביהן נתגלו במערות שבמצוקים הסמוכים. הממצאים המרתקים שבאתר ובמיוחד המקוואות הרבים ואתר הקבורה, מרמזים שאכן שכנה כאן קבוצה רוחנית סגפנית שמנהגיה מתאימים לכתבים שנתגלו, כמו סרך היחד וברית דמשק.
התחלנו בנסיעה צפונה ותחנתנו הבאה היתה סמוך למלון לידו לשעבר בצפון ים המלח, שנבנה על שרידי מפעל הפוספטים שהוקם בשנות ה-30 וקדם למפעלי ים המלח דהיום. הרחבנו בהסברים על השינויים הגדולים שעוברת הימה (הצטמצמה בשליש!!), על הבולענים ועל נסיונות לפתרון כמו תעלת הימים.
המסקנה העגומה היא, שכשהאדם מתערב במעשה הטבע, התוצאות בדר”כ הן נזק, כמו סכירת הירדן (המוביל הארצי) וייבוש החולה.
האתר הבא בו ביקרנו היה במקום המכונה קאצר אל יהוד, בו נקצר (נבקע) הירדן לכבוד כניסתם של בני ישראל לארץ בהנהגתו של יהושע בן נון, כיום האתר משמש גם כאתר טבילה חשוב לנוצרים.
משם המשכנו לגילוי המרתק של פרופסור אדם זרטל “מתחם כף הרגל” בארגמן (מאחורי פונדק צפורה) ובו פגשנו אתר מקודש עם מזבח במרכזו, שם נמצאו שרידי עצמות של חיות כשרות בלבד והמתוארך לזמן כניסת עם ישראל לארץ. ע”פ השערת זרטל זהו הגלגל. כאן הוקם המתחם המקודש-המשכן.
את הטיול תכנן, הפיק, הכין עזרים והדריך חברנו יצחק רונס. כמובן שסיימנו כהרגלנו במסעדה וכמו בחיבורי ביה”ס, חזרנו עייפים אך מרוצים.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?