אין אהבת הארץ בלא ידיעת הארץ

זאב וילנאי, מגדולי חוקרי ארץ ישראל, אמר: “אין אהבת הארץ בלא ידיעת הארץ”. התכנית החינוכית “בשביל הגולן” סומכת על זה לגמרי ונוער הגולן מדריך את תלמידי כיתות ג’ בשביל הגולן


“אין אהבת הארץ בלא ידיעת הארץ ואין ידיעת הארץ בלא מגע בלתי אמצעי אתה… רק הרואה בעיניו כמה יפה היא יוכל לאהוב את הארץ, לאהוב אותה אהבה של ממש  “…

כך הפליא לתאר זאב וילנאי, אחד מגדולי חוקרי ארץ ישראל. למשפטים אלו ניתן להוסיף ש”רק האוהב את הארץ הזו, ידע לשמור עליה באמת”. זהו המסר העומד מאחורי פיתוח תכניות חינוכיות שונות, המתקיימות ברמת הגולן, בהובלת המועצה האזורית גולן ובביצוע מרכז חינוך והסברה גולן של רשות הטבע והגנים.

לאורך שנת הלימודים, מתקיימות פעילויות חינוכיות רבות המיועדות לגנים, לבתי הספר היסודיים ולמוסדות העל-יסודיים במועצה האזורית גולן, שמטרתן להפגיש את התלמידים עם הטבע, הארכיאולוגיה והמורשת של הגולן.

“בשביל הגולן”

התכנית החינוכית “בשביל הגולן” מתקיימת זו השנה השישית, בשיתוף פעולה של מחלקת החינוך במועצה האזורית גולן, היחידה הסביבתית גולן, בהובלת מרכז חינוך והסברה גולן של רשות הטבע והגנים, במסגרת “שח”ק ירוק” (שיתופיות חינוכית קהילתית) של משרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה. תכנית זו צמחה מתוך הרצון לחזק את זיקתם של ילדי הגולן לזהות ה”גולנית” שלהם. במסגרת התכנית, מאמץ כל מוסד חינוכי מקטע משביל הגולן. למעשה, השביל משמש כ”עמוד שדרה”, דרכו נוגעים התלמידים בתכנים רלוונטיים מעולם שמירת הטבע, הגיאולוגיה, הארכיאולוגיה, ההיסטוריה ועוד.

התכנית אינה מתרכזת בלמידה בלבד, אלא גם בעשייה. העשייה מתמקדת בפיתוח נקודות עניין שונות בשביל הגולן, תרומה לתחזוקתו והעברת הידע הנרכש והחוויה אל קהילת הגולן. לתכנית שותפים שמונה מוסדות חינוכיים: ביה”ס “נופי גולן” בקצרין, אולפנת “איילת השחר” ביונתן, אולפנת “איי”ל ברמה” בנוב, ביה”ס “ברנקו וייס” ברמות, ישיבת אלוני הבשן, הישיבה התיכונית בחיספין, ישיבת “תמר” בנטור וישיבת “רגבים” בנטור. כמובן שגם השנה שותפים לתכנית “בשביל הגולן” תלמידי כיתות ז’ של המועצה האזורית גולן.

מטרות וארגון התכנים הן חיזוק הקשר שבין הילד, הגדל ומתחנך בגולן, לנופיה ואתריה ההיסטוריים של הרמה, בתהליך של למידה חווייתית חוץ-כיתתית. ההנחה היא כי יצירת זיקה בין הילד לסביבה תחזק את האכפתיות לגולן ותעודד מעורבות ועשייה.

חזון חינוכי מתממש

במסגרת התכנית החינוכית “בשביל הגולן”, התקיים ביום רביעי שעבר יום שיא לכל תלמידי כיתות ג’ בבתי הספר היסודיים: “מצפה גולן”, “אביטל”, “גולן”, “הצבי”, “ואהבת”, “מעיינות”, תלמוד תורה חיספין ובית הספר “שורשים”.

התלמידים טיילו בשביל הגולן, מדרך נוף מבוא חמה ועד לעין תאופיק והודרכו על ידי מדריכי רשות הטבע והגנים. לאורך המסלול התקיימו מספר תחנות הדרכה: תחנת היווצרות הגולן, תחנת היסטוריית הגולן, תחנת “מה ברמה” – על החיים המשותפים בגולן, טבע ואדם תחת ההתיישבות בגולן. התלמידים קיבלו בתחילת המסלול את מחברת החוקרים הצעירים, ענו על חידות בהפעלות וקיבלו חלקי פאזל וכוכבי זהב. מיותר לציין שכל הכיתות האלופות עמדו במשימה!

עם ההגעה לעין תאופיק, התקיים הפנינג ענק שהופעל על ידי בני נוער מהגולן,, המשתתפים בתכנית החינוכית “בשביל הגולן” במוסדות העל-יסודיים. חניכי הישיבה בחיספין הכינו פוקאצ’ות טעימות ומשביעות. חניכי “ברנקו וייס” הפעילו תחנת הפעלה על נשרים, תחנת באולינג ממוחזר עם חידות נחלים ותחנת בינגו בנושא הגולן.

חניכי אלוני הבשן הפעילו את תחנת גלגל המזל – חידות והפתעות מהטבע.

תלמידי השל”ח מ”נופי גולן” הדריכו את התלמידים לאורך השביל ואף העבירו משחקי רצפה ענקיים, בנושא נשרים וסלמנדרות.

מהחורשה שבעין תאופיק העלתה אחדות גולנית כיפית, בתי ספר מתערבבים אלו באלו ומשחקים ביחד בהפעלה של תלמידי תיכון, שמצדם הגיעו עם נכונות להפעיל ולתרום.

לסיום, נאמר תודה גדולה לכל בתי הספר שלקחו חלק ביום זה ולכל מי שסייע להעביר את היום בבטיחות ובביטחון.

מחלקת החינוך, המועצה האזורית גולן

מרכז חינוך והסברה גולן, רשות הטבע והגנים

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
אירועים שיתקיימו ב 1st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th דצמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st דצמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?