תושבי קשת מתגייסים להגנת אירוס הגולן

אירוס הגולן

המין הנדיר, אירוס הגולן, הולך ופוחת במספריו משנה לשנה והמומחים מתקשים להצביע על הגורם לכך. תושבי קשת ישתתפו בסקר הקרוב ובהגנה על הפרח האהוב


בעוד שבועות ספורים, יגיחו אל אוויר הגולן הפרטים הראשונים של המין הנדיר – אירוס הגולן. אירוס הגולן הוא מין אנדמי לגולן, מהיפים בין מיני אירוס ההיכל. דרישותיו האקולוגיות המיוחדות מצמצמות עד מאוד את אזור תפוצתו. העובדה כי האוכלוסיות קטנות ואנדמיות לגולן בלבד, מחייבת הגנה עליהם. בשנים האחרונות, אנחנו חווים ירידה גדולה מאוד במספרי המין, במרכז הגולן. כדי להבין את הגורמים לירידה במספרים, יצאה רשות הטבע בפעולות ממשק, הכוללות סימון גושי אירוסים, מעקב פריחה וביצוע סקרי אירוסים, החל מ-2013. השלב הבא היה אך טבעי – לפנות לתושבים הסמוכים למקבצי האירוסים ולצרף אותם למאמץ ההצלה.

בשבוע שעבר, התקיימה שיחה מיוחדת במינה במושב קשת. תושבים חובבי טבע הגיחו בלילה קר, לשמוע מפי אקולוגים על תפוצת אירוס הגולן ברמת הגולן, בכלל ובקשת, בפרט. התפיסה שהובילה את ארגון הערב הייתה שתושבים שחווים את הטבע הגולני מקרוב, יום-יום, רגישים ואכפתיים להשתנות הנוף, יהיו השותפים המתאימים ביותר לניהול שיח משותף על עתיד אירוס הגולן.

את הערב פתח ד”ר עמית דולב, אקולוג מחוז הצפון של רשות הטבע והגנים. חוה גולדשטיין, אקולוגית מרחב גולן של הרשות, הציגה את סקר אירוס הגולן 2017, סקר שנערך כבר ארבע שנים, על ידי רננה לביא, מאבנ”י אית”ן, ששהתה בחו”ל בעת השיחה, אך נוכחותה ועבודתה ליוו את הערב.

הסיבות האפשריות לירידת מספר הפרטים: הרחבות היישובים וההכשרות החקלאיות, פעילות בעלי חיים, או נחיל חרקים שמתיישב על גושי האירוסים ומחסל את הפרחים. פעילות אדם ישירה, כמו גניבת פקעות, או קטיפת פרחים

בעוד חודש, ייערך הסקר, בפעם החמישית ושוב ישפוך אור על תהליכים טבעיים, או תלויי אדם, המשפיעים על שרידות המין. לאחר הצגת הסקר, כיבד אותנו בנוכחותו ד”ר יובל ספיר, מנהל הגן הבוטני באוניברסיטת תל אביב ומומחה עולמי לאירוסים. יובל סקר את המין המיוחד, קרובי משפחתו הסמוכים, שיטת הרבייה של הצמח וגם סיפק השערות לירידה הגדולה במספרי הפרטים הגדלים בגולן. השיחה נפתחה לשאלות, הצעות, השערות של התושבים, סקירה היסטורית שנערכה על ידי גלעד פלאי מקשת ומחשבה משותפת על סקרים מסביב ליישוב.

מדוע ירדה תפוצה האירוסים בצורה כה משמעותית? הדעות חלוקות ואין תשובות ברורות. הסקר שופך אור שנה אחר שנה ומכיל בתוכו הפתעות. למשל, העובדה כי במקבץ של צומת המפלים עלה מספר הפרטים על המספר שהופיע בסקר של 2000-2001, סקר שנערך לפני הירידה הגדולה. באותו סקר, הופיעו 2000 פרטים של המין, כאשר כיום המספר עומד על 350. ירידה של 80 אחוז במספרים, שמספר גורמים עלולים להיות הסיבה ואולי כולם ביחד. הרחבות היישובים וההכשרות החקלאיות, פעילות בעלי חיים, כמו דורבנים שחופרים כדי להוציא את הפקעות, או נחיל חרקים שמתיישב על גושי האירוסים ומחסל את הפרחים. פעילות אדם ישירה, כמו גניבת פקעות, או קטיפת פרחים, גם היא משפיעה כמובן. בפגישה הועלה על ידי התושבים גורם השינוי האקלימי, מיעוט הגשמים, מכות קור, שינוי כיווני הרוחות. אף אחד מהגורמים לא נפסל על ידי האקולוגים.

בסקר הקרוב, ישתתפו גם תושבי היישוב, בתקווה לעתיד משותף ופורח בגולן היפה שלנו.

אביב שמח!

 

 

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
אירועים שיתקיימו ב 1st נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th נובמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?