תיירות ירוקה

כך הפכה תיירות תחנות הרוח למנוע צמיחה אמיתי ומשמעותי בארצות רבות בעולם בהן הוקמו חוות רוח ואיך רמת הגולן תשתלב בתיירות הזו בעתיד


איגוד חברות אנרגיה ירוקה לישראל

מדינת ישראל ספגה, ממש כמו שאר מדינות העולם, מכה קשה לכלכלתה בעקבות משבר הקורונה. התיירות כמעט גוועה, ענפים שלמים נמחקו ומנועי הצמיחה הואטו משמעותית. אלא שבצד כל אלו היו ענפים ששרדו את המכה הקשה וגם כאלו שאין ספק שגם אם היתה פגיעה בהם, הם אלו שיהיו מנופי הצמיחה של העתיד הקרוב מאוד.

תעשיית האנרגיה המתחדשת, ואנרגית הרוח בפרט הם אחד מאותם מנועים שהפכו בעשור האחרון לאחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים בכלכלה העולמית. בשל מאפייני חוות הרוח, חלק ניכר ממיזמי הרוח ממוקמים באזורים כפריים, תיירותיים וחקלאיים ממש כמו אלה שעתידים להיות ברמת הגולן, אותם מיזמים משמשים למעלה מעשור כעוגן כלכלי לקהילות במרחב הכפרי בעולם כולו. מחוזות רבים בארה”ב, למשל, חווים שגשוג כלכלי מחודש לאחר שנות מצוקה ארוכות, בשל שילובה של אנרגית הרוח באזורם.

קחו לדוגמא את מחוז בנטון באינדיאנה שבארצות הברית, המחוז משתרע על כ-1,000 קמ”ר, כשני שליש משטחה של רמת הגולן. יש בו כ-9,000 תושבים שמתגוררים במספר עיירות קטנות וביניהן שלל חוות. הנוף מסביב הוא נוף כפרי שטוח, פסטורלי ושלו, שדות תירס בכל המרחב שהעין יכולה לתפוס. הבתים מטופחים, וניכר שמדובר באזור אמיד יחסית. יש כאן קרקע פוריה, ולא מעט גשם, אה כן, ויש כאן המון המון רוח.

כך למשל בחוות Benton County Wind Farm, יש 87 טורבינות של GE, שיחד מספקות 130 מגהוואט – וגם הכנסה נאה לחקלאים, מיסים לקהילה ומקומות עבודה. על פי רישומי המחוז – חוות הרוח ייצרו כ-95 משרות מלאות קבועות ברחבי המחוז (נוסף על מאות משרות בשלבי ההקמה, שנמשכים כשנה בדרך כלל. בשיא הקמת החווה של BP נדרשו 850 עובדים לפרוייקט).

בשנים האחרונות הולכת וצומחת בעולם תיירות הרוח. מאות אלפי אנשים פוקדים את מרכזי המבקרים בחוות הרוח, דוגמת זה שב ‘חוות וייטלי’ הסקוטית, כ-20 דק’ מגלאזגו. המבקרים באתר יכולים לצפות במיצגים אינטראקטיביים על אנרגיה מתחדשת או לצאת לטיול ברגל, אופניים, רכב שטח או סוס באחד מ-130 ק”מ של שבילים הסובבים את החווה. בנוסף, בחוות Wild Horse Renewable Energy Center הממוקמת ליד וושינגטון, תוכלו ללמוד על הפעילויות והסיורים הרבים במקום. מחפשים חוויה יוקרתית יותר? למה לא תרשמו  לאחד מהסיורים בחוות הרוח בפאלם ספרינגס? המארגנים מבטיחים אוטובוס יוקרתי ושייק תמרים לקינוח.

גם אצלנו, מרכז המבקרים על שם שלמה שמלצר ז”ל שבמעלה גלבוע הפך ליעד תיירותי מבוקש עם עשרות אלפי מבקרים בשנה ומוקד לסיורים חינוכיים של תלמידי בתי ספר.

בדומה להתפתחויות העולמיות, תעשיית התיירות המבוססת על אנרגיה הירוקה ברמת הגולן תהווה מנוע צמיחה אזורי שיאפשר קפיצת מדרגה כלכלית אל העשור הבא: הכנסות לישובים ולמועצה, מקומות עבודה ישירים וכמובן מעטפת מאחוריהם.

כך בעצם יהפכו תחנות הרוח  שיוקמו ברמת הגולן למנוע צמיחה תיירותי מבוסס גם לשנים הקרובות וגם מעבר לאופק, הכל על מנת להבטיח את המשך צמיחתו ושגשוגו של חבל הארץ הנהדר הזה.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?