שנה”ל תשע”ח

עבור כ-6000 תלמידי הגולן, ראשי התיבות האלה מסמנים את תחילתה של שנת הלימודים החדשה. 419 מהם עלו השנה לכיתה א’. הם עוד ילמדו


 

כ-6000 תלמידים פתחו השבוע את שנת הלימודים במוסדות החינוך במועצה האזורית גולן. 680 ילדי הפעוטונים, 1160 ילדי 50 הגנים במועצה, 3148 תלמידי היסודי ב-8 בתי ספר, 860 תלמידי התיכונים בגולן, בנוסף לתלמידי תיכון שמוסעים אל מחוץ לגולן

– כולם נכנסו בשערי מוסדות החינוך לשנת לימודים חדשה, מהם 419 ילדים שעלו לכיתה א’.

ליום פתיחת שנת הלימודים, קדמה הכנה ארוכה של אגף החינוך במועצה ובעיקר של הצוותים החינוכיים במוסדות החינוך, מהגיל הרך ועד התיכון.

ראש המועצה, אלי מלכה אמר: “יום פתיחת שנת לימודים הוא רגע מזוקק של התרגשות ומאמץ של מערכת שלמה, הפועלת לבנות כל שנדרש, על מנת לאפשר סביבה לימודית בטוחה ונעימה, פדגוגיות מתחדשות והטמעת רוח הגולן וערכים לאזרחות טובה, בקרב תלמידנו. החינוך עומד בראש סדר היום של כולנו: הורים, קהילות, אנשי חינוך ומועצה. ההצלחה של מערכת החינוך בגולן עדיין לא משאירה את כל התלמידים כאן, אצלנו בגולן. יש מי שבוחר ללמוד באזורים אחרים ועל כך אני מצר”.

מנהל מחלקת החינוך במועצה, חגי סמט: “בשנים האחרונות, עוסק חזון מערכת החינוך בגולן בהתחדשות פדגוגית. המטרה המרכזית היא ליצור אקלים של חדוות יצירה, פיתוח סקרנות וחינוך אישי, הרואה כל תלמיד בהתאם לצרכיו הייחודיים”

מנהל מחלקת החינוך במועצה, חגי סמט: “שנת הלימודים החולפת התברכה ביוזמות רבות של צוותי החינוך. תכני המורשת והטבע בגולן זכו ליחס מיוחד, בסימן שנת היובל לחידוש ההתיישבות היהודית בגולן. המשאבים הרבים שהוקצו לשם כך נשאו פירות חינוכיים מרשימים, שאת חלקם ניתן לראות בפורטל החינוך באתר המועצה.

“בשנים האחרונות, עוסק חזון מערכת החינוך בגולן בהתחדשות פדגוגית, כל בית ספר בדרכו. המסר מחלחל בקרב חדרי המורים והגנים. המטרה המרכזית היא ליצור אקלים של חדוות יצירה, פיתוח סקרנות וחינוך אישי, הרואה כל תלמיד בהתאם לצרכיו הייחודיים ומשתדל לתת לו מענה ראוי.

“בתוך כך, יש לציין את הרחבת המענים לתלמידים בעלי צרכים מיוחדים, שרובם הגדול זוכה לקבל מענה בתוככי מוסדות החינוך בגולן ובסביבתם הטבעית. השנה, נפתחו כיתות מקדמות נוספות ובכך עולה מספרן ל-15 כיתות לגילאי א’-ח’, מלבד הגנים הטיפוליים וכיתות מקדמות בתיכונים.

מרחבי הלמידה המגוונים בתוך בתי הספר מתפתחים וקונים להם מקום של כבוד בתפיסה הפדגוגית של מרבית בתי הספר. כך גם לגבי סביבות הלמידה במרחב הגולני, בהם רואים אנו את כיתת הלימוד מעוררת הסקרנות, העניין והחוויה”.

מנגנונים להטמעת החזון

סמט: “המנגנונים הפועלים להטמעת החזון כוללים את:

“1. פורום ‘מובילי חינוך’ בגולן – אגף החינוך, פיקוח, פסג”ה, מנהלים ובעלי תפקידים בבתי הספר.

“2. צוות ‘מתכלל’, הכולל את נציגי אגף החינוך, הפיקוח במשרד החינוך, פסג”ה, ‘מכון שמיר למחקר’, המועצה המקומית קצרין ועוד.

“3. פורום ‘מפקחי הגולן’, הכולל את כלל המפקחים בגולן, של כל שכבות הגיל, המגזרים והתחומים. פורום זה עוסק בסוגיות הקשורות ברצף החינוכי ומעברים בין שכבות הגיל.

“4. צוותי פעולה להם שותפים גופים מגוונים ובהם רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות, רשות כנרת, ‘גליליום’ ועוד.

“השותפות האמיצה בין המועצה לבין משרד החינוך, בראשות מנהלת המחוז, ד”ר אורנה שמחון וצוות המפקחות, מסייעת להעברת מסר בהיר של יצירה והתחדשות. שותפות נוספת ראויה לציון היא השותפות עם מחלקת החינוך בקצרין. שיתופי הפעולה החינוכיים הולכים ומתרחבים משנה לשנה וכך גם בשנה הנוכחית.

“שני היעדים המרכזיים שהוגדרו על ידי הפורומים הנ”ל לקראת שנת הלימודים תשע”ח הם:

“א. דיוק והשבחת התהליך הפדגוגי, באמצעות העמקת תהליכי הערכה ומדידה של המעשה החינוכי. בית הספר יעריך את עצמו בעצמו, בעזרת חוקרי ‘מכון שמיר למחקר’, בראשות ד”ר עירית ששון.

“ב. יצירת שותפויות במעגלים מגוונים, תוך וחוץ בית-ספריים, כחלק מקידום התהליכים הנ”ל.

“תכנית-האב לחינוך, תרבות ופנאי נמצאת בשלבי גיבוש ההמלצות, המתייחסות גם לצמיחה הדמוגרפית בגולן ומשמעויותיה”.

ההוראה והלמידה האחרת

מנהל אגף החינוך, גדי להב: “אנחנו מעודדים כל מסגרת חינוכית להתפתח ולצמוח בדרכה,  בהתאם לתפיסתה החינוכית והקהילתית. לאורך השנה, מתקיימות למידות הדדיות, היחשפות לרעיונות ולעשייה מגוונת ונוכח כל אלה, מתעוררות עוד ועוד מוטיבציות להתחדשות ולהתאמת החוויה החינוכית למציאות המשתנה.

“הגיוון הקיים בגולן מאתגר, משמעותי ומעשיר את כולנו. אנחנו עושים ככל יכולתנו על מנת לאפשר חינוך רציף על ממדיו השונים, במטרה לראות כל ילד וילד, הן בשעות יום הלימודים והן בשעות שמחוץ למסגרת הלימודית.

“באמרנו ‘מסגרות חינוכיות’, כוונתנו לכל מערכות החינוך, מהגיל הרך ועד סיום התיכון, הן במערכת הפורמלית והן במערכת החינוכית הקהילתית.

“השינויים אותם אנו חווים מדגישים גם את הצורך המשמעותי בדיאלוג מעמיק, כן ורלבנטי, כמו גם את הצורך בגישות הוראה יצירתיות ומותאמות ובסביבות לימודיות המאפשרות את ההוראה והלמידה האחרת.

“על מנת לקדם את כל הסוגיות הללו, אנו נדרשים לשילוב ידיים, לאיגום משאבים, לחשיבה פתוחה ולשיתוף פעולה כאורח חיים.

“הרשת הגולנית היא בעלת עוצמה וייחודיות, כר לצמיחה והתחדשות. אתגרים רבים ניצבים בפנינו: העמקת השיח, כבוד האדם, היכרות עם האחר, תשומת לב מרבית לערכים  ולמידות, חיים בחברה רב-תרבותית לסוגיה, פיתוח חשיבה ביקורתית, טיפוח יצירתיות, חדשנות ויזמות.

“לסיום, אנחנו מברכים את כל אנשי מערכת החינוך בגולן עם פתיחת שנת הלימודים תשע”ח. מאחלים שנה מרתקת ועתירת חוויות, שנה של חדוות עשייה ולמידה מתמדת.

תודות ודברי שבח לכל אגפי המועצה, אשר תרמו רבות לפתיחה מוצלחת של שנת הלימודים חדשה ותודות וברכות לכל שותפינו הרבים – היישובים, הפעוטונים וגני הילדים, בתי הספר, משרד החינוך, המועצה המקומית קצרין, ‘מכון שמיר חמחקר’, ‘גליליום’, מרכז פסג”ה, מכללת ‘אוהלו’.

“שנה טובה לכולם!”.

 

 

 

 

 

 

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?