במלאת 36 להקמתה של קצרין יצא לאור ספר קצרין

במלאת 36 להקמתה של קצרין, יוצא לאור בימים אלה אלבום מהודר המתאר במילים ובתמונות את מסע הקמתה של בירת הגולן, כדברי סמי בר לב, ראש המועצה, אל הקוראים. לרכישה בחנות מוזיאון קצרין לעתיקות הגולן, במחיר מיוחד לתושבי קצרין


 

עיר כפרית קטנה עם חזונות לאומיים גדולים.

כך קצרין ניבטת בתצלום אוויר רחב ידיים, בפתחו של אלבום מהודר, שרואה אור לרגל חג ה-36 להקמתה.

האלבום הנושא את השם “קצרין” הינו “מסע המתעד את הקמתה של בירת הגולן ומאפשר לכולנו לראות, במילים ובתמונות, כיצד היינו לעיר ואם במדינת ישראל”, כדברי סמי בר לב, ראש המועצה, אל הקוראים.

על פני 190 עמודים רחבי מידות ומעוצבים ביד אמן, מתמשך סיפורה המיוחד של קצרין, במלל ובתיעוד, כאשר ערך מוסף נצרף בו בתוצרי עבודת צילום רבת שנים של רינה נגילה, שליוותה את תהליך יצירתו. תושב קצרין, העובר בין דפי הספר, חש לפני הכל, שהוא נכנס הביתה. הספר כמעט אינו מניח למשהו מתחומי הווייתה של קצרין להישאר מחוץ לדפיו.

הוא מכיל 12 שערים, בהם פרקי הקמתה, מניפת חזונותיה, פניה של הקהילה, פיתוח והתרחבות, הקשר עם שכניה באזור, הוקרה לראשונים ויצירה אישית.

“כשמלאו לקצרין 25 חשבנו שראוי לספר את סיפור הקמתה הייחודי ולפרסמו בספר”, אומר בר לב, שהקמת קצרין היא גם עבודת חייו. “העיתונאי עמיקם רוטמן הכין גרסה ראשונה, מסיבות שונות הדבר לא הגיע לידי גמר. למשך תקופה לא קצרה לא היה מי שיטפל בזה.

“בשלב מסוים, כשראינו שהעניין נתקע, המועצה פנתה לרמונה בר לב שתירתם למשימה, לצידו של העורך והמפיק אפי מלצר. ואכן, לכבוד חגיגות שנת ה-36 הצלחנו להפיק אלבום מפואר.”

במה הוא שונה מעוד ספר… שהפיקה עוד רשות מקומית…?

סמי בר לב: “מי שפותח את דפיו, מיד רואה שיש כאן ספר ברמה הרבה יותר גבוהה, גם הודות לצלמת המופלאה רינה נגילה, שחברה לעורכים. בתוך הספר שולבו גם אנקדוטות וקטעי הומור, לא התייחסנו יותר מדי ברצינות אלא זרמנו. בספר נמצא מקום גם לסיפורים הקטנים של היום יום, לא רק למעשים הגדולים. הצלחנו בכך שרבים מתושבי קצרין מופיעים בתמונות ובמלל. אנחנו יודעים שרבים וטובים היו גם הם יכולים להיכנס, אך היריעה קצרה.”

אפשר לומר שזה יותר ספר תושבים מאשר ספר של מקום?

“הקטע החשוב בספר הוא ההיסטוריה של קצרין, כיצד זה התחיל. לסיפור ההקמה יש פרק נכבד עם דגש, כי רוב תושבי קצרין היום כלל אינם מכירים את סיפור הקמתה.”

נמצא מעט מקום גם לגולן בספר?

“יש שער שנקרא ‘טוב שכן טוב’ המדגיש את קצרין כמרכז ולב הגולן ובין דפיו נפרשים פרויקטים משותפים כמו מרכז פסג”ה, ארכיון הגולן, המכון לחקר הגולן, ועד יישובי הגולן.”

סמי, כל הפרויקטים האחרונים ובהם הספר נראים כמו מסיבת סיום לכהונתך, מה אתה אומר?

“אני לא רוצה בכלל מסיבות פרידה, אני לא צריך את זה, הרי יש לי מספיק אזכור על פני 40 שנה.

באמת עשינו דברים יפים, ויש כאלה שאומרים שזה הקפיץ את קצרין מעיר פריפריאלית לעיר שאי אפשר לפסוח עליה. כיכר הכניסה עם הפסל ‘דיאלוג’, הפיאצה שעדיין בהקמה תמשיך לשאת את שמו של איתן אברהמי ז”ל, גן מיקולוב, הספר היה צריך לצאת בשנת ה-25 ואז באמת לא חשבתי לפרוש. “אבל זה רעיון לא כל כך רע לסיים עם ספר כזה, בעצם אולי הייתי צריך לתכנן את זה. אבל הפקתו של הספר תוכננה, כזכור, כבר לפני 11 שנים”.

האלבום בכריכה קשה עוצב בידי רמונה בר לב, שגם ערכה בשיתוף עם אפי מלצר, על הגרפיקה עמל זאב אלדר.

בין מלקטי החומרים: עמיקם רוטמן, מיטל שטדלר, יעקב אור, רחל נמימי-סבן, ויקי בדריאן ציוני וארכיון הגולן.

הפקה – מועצה מקומית קצרין, דפוס – בזק ישיר.

הספר, שכולל גם מפתח שמות, עומד למכירה לציבור החל משבוע זה בחנות מוזיאון קצרין לעתיקות הגולן. המחיר לתושבי קצרין 20 ש”ח, לתושבי חוץ 90 ש”ח.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?