נוער הגולן מדריך את ילדי הגולן “בשביל הגולן”.

נוער הגולן מדריך את ילדי הגולן “בשביל הגולן”. השביל משמש כ”עמוד שדרה” דרכו נוגעים התלמידים בתכנים רלוונטיים מעולם שמירת הטבע, הגיאולוגיה, הארכיאולוגיה, ההיסטוריה ועוד


“אין אהבת הארץ בלא ידיעת הארץ ואין ידיעת הארץ בלא מגע בלתי אמצעי איתה… רק הרואה בעיניו כמה יפה היא… יוכל לאהוב את הארץ, לאהוב אותה אהבה של ממש”.

כך הפליא לתאר את הארץ זאב וילנאי, אחד מגדולי חוקרי ארץ ישראל. למשפטים אלו ניתן להוסיף ש”רק האוהב את הארץ הזו, ידע לשמור עליה באמת”. זהו המסר העומד מאחורי פיתוח תכניות חינוכיות שונות המתקיימות בגולן בהובלת המועצה האזורית גולן ובביצוע מרכז חינוך והסברה גולן של רשות הטבע והגנים.

לאורך שנת הלימודים, מתקיימות פעילויות חינוכיות רבות המיועדות לגנים, לבתי הספר היסודיים ולמוסדות העל-יסודיים במועצה האזורית גולן, שמטרתן להפגיש את התלמידים עם הטבע, הארכיאולוגיה והמורשת של הגולן.

“בשביל הגולן”

התכנית החינוכית “בשביל הגולן” מתקיימת זו השנה החמישית, בשיתוף פעולה של מחלקת החינוך במועצה האזורית גולן, יחידה סביבתית גולן, בהובלת מרכז חינוך והסברה גולן של רשות הטבע והגנים, במסגרת שח”ק ירוק (שיתופיות חינוכית קהילתית) של משרד החינוך והמשרד להגנת הסביבה. תכנית זו צמחה מתוך הצורך לחזק את זיקתם של ילדי הגולן לזהות ה”גולנית” שלהם. במסגרת התכנית, מאמץ כל מוסד חינוכי מקטע משביל הגולן. למעשה, השביל משמש כ”עמוד שדרה” דרכו נוגעים התלמידים בתכנים רלוונטיים מעולם שמירת הטבע, הגיאולוגיה, הארכיאולוגיה, ההיסטוריה ועוד.

התכנית אינה מתרכזת בלמידה בלבד, אלא גם בעשייה. העשייה מתמקדת בפיתוח נקודות עניין שונות בשביל הגולן, תרומה לתחזוקתו והעברת הידע הנרכש והחוויה אל קהילת הגולן. לתכנית שותפים שבעה מוסדות חינוכיים: ביה”ס “נופי גולן” בקצרין, אולפנת “איילת השחר” ביונתן, אולפנת “איי”ל ברמה” בנוב, ביה”ס “ברנקו וייס” ברמות, ישיבת אלוני הבשן, הישיבה התיכונית בחיספין וישיבת “רגבים” ברמת מגשימים.

גם השנה שותפים לתכנית “בשביל הגולן” תלמידי כיתות ז’ של בתי הספר היסודיים, במסגרת תכנית חול”ם גולן (חווים ולומדים גולן) ומונחים על ידי מדריכי רשות הטבע והגנים. מטרות התכנים הן חיזוק הקשר שבין הילד הגדל ומתחנך בגולן, לבין נופיה ואתריה ההיסטוריים של הרמה, בתהליך של למידה חווייתית חוץ-כיתתית. ההנחה היא כי יצירת זיקה בין הילד לסביבה, תחזק את האכפתיות לגולן ותעודד מעורבות ועשייה.

החזון החינוכי מתממש

במסגרת התכנית החינוכית בשביל הגולן התקיים ביום שני יום שיא לכל תלמידי כיתות ג’ בבתי הספר היסודיים: “מצפה גולן”, “אביטל”, “גולן”, “ואהבת”, “מעיינות”, “תלמוד תורה” ו”שורשים”.

התלמידים טיילו בשביל הגולן, מדרך נוף מבוא חמה ועד לעין תאופיק והודרכו על  ידי מדריכי רשות הטבע והגנים. לאורך המסלול, התקיימו מספר תחנות הדרכה: משחק היכרות קצר, סקירה גיאוגרפית, הסבר על היווצרות רמת הגולן, תצפית בציורים לכיוון הכנרת, הפעלה “זבל מי שמלכלך” ועוד.

עם ההגעה לעין תאופיק, התקיים הפנינג ענק שהופעל על ידי בני נוער מהגולן המשתתפים בתכנית החינוכית “בשביל הגולן” במוסדות העל-יסודיים. החזון החינוכי מתממש – נוער הגולן מדריך את ילדי הגולן “בשביל הגולן”.

חניכי הישיבה בחיספין הכינו הצגה מדהימה על אום אל קנאטיר והכינו פוקאצ’ות טעימות ומשביעות.

חניכי “ברנקו וייס” הפעילו עמדת יצירה שכבשה את לב כל הילדים – הכנה בעלי חיים מאצטרובלים וגם הקימו עמדה של באולינג ממוחזר עם חידות על נחלי הגולן. התלמידים גם הקימו עמדת הסברה על הנשרים – מה פוגע בהם, איך מנסים להציל אותם וגם עמדה של מונופול בנושא הגולן – אדם, חי, צומח והיסטוריה. הם היו מעולים עם הקטנטנים והסבירו הכול בצורה סבלנית וברורה.

חניכות האולפנה בנוב הפעילו משחקים בנושא מה פוגע בבעלי החיים וגם תחנה על נשרים בגולן, עם אנרגיה גבוהה ושמחה.

חניכי אלוני הבשן הגיעו בבוקר והביאו מאזור היער צמחי מאכל, מהם הכינו עם הילדים קציצות ירק טעימות ביותר.

תלמידי השל”ח מ”נופי גולן” הפעילו את “בינגו הגולן” ו”מונופול שביל גולן” והאנרגיות המעולות שלהם דבקו בילדים.

קשה למצוא את המילים שיתארו את האווירה הקסומה שהייתה בחורשה שבעין תאופיק. אחדות גולנית, בתי ספר מתערבבים אלו באלו ומשחקים ביחד בהפעלה של תלמידי תיכון, שמצדם הגיעו עם נכונות להפעיל ולתרום.

לסיום, נאמר תודה גדולה לכל בתי הספר שלקחו חלק ביום זה. באמת שהיה מרגש.

 

 

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?