“נביעה”

בית המדרש לנשים “נביעה” נולד אחרי שנים של חלום בראש ובלב של ראש בית המדרש, איטל כהן, מאבנ”י אית”ן. מוריה אלקובי, מחיספין, היא שותפה לדרך ולחלום. מקום שהוא בית, שמאפשר שיח פתוח, שמרים את המבט למעלה

מאת: איטל כהן, מוריה אלקובי

נעים להכיר! איטל כהן (אבנ”י אית”ן) ראש בית המדרש, מלמדת, מובילת הרוח, הכיוון והחזון. מוריה אלקובי (חיספין) שותפה לדרך ולחלום, תלמידה בבית המדרש. הכרנו אחת את השנייה לפני כמה שנים, במסגרת עבודה משותפת. איטל, נשואה ואימא לילדים. עוסקת בלימוד, ליווי והנחיה – הדרכת כלות, שיעורים במדרשות ואולפנות, מנחה קבוצות נשים, מכשירה במכוני לימוד שונים ועוד. חלמה הרבה שנים להקים בית מדרש לנשים ביתי ומחבק והלכה עם החלום הזה הרבה מאוד…

תספרי עוד על עצמך ועל החלום

איטל: “מעל 20 שנה שאנחנו גרים בגולן. זכיתי ללמד בבית מדרש ‘בת ח”ן’ בגולן. מקום ייחודי וחלומי לבנות. ראיתי שנשים צמאות ליום להיטען בו בנפש וברוח, אבל נוסעות מחוץ לגולן, כי אין באזור מסגרת לנשים, כזו שמשלבת לימוד העמקה, אומנויות שונות, מלאכות וחבורה רב-גונית. לפני שנתיים, התחלתי ללמד קבוצת נשים בבית, אבל היה ברור שהחלום חייב להתממש באופן הראוי לו”.

מוריה: “נשואה ואימא לחמישה, ברוך השם. גרים בגולן חמש שנים ואוטוטו נכנסים לבית שבונים בחיספין. עוסקת שנים בחינוך, על כל צורותיו השונות. במקביל, הייתי גם רכזת חברתית. תחום הריכוז, החינוך והחיבורים בין אנשים זורם בעורקיי, בייחוד חיבורים בין נשים. זה משהו שהוא מופלא בעיניי. אוהבת להיות מחוברת תמיד למקורות שנותנים לי כוח ומרימים לי את המבט למעוף הציפור”.

לימים, הוכשרה השעה ובדיוק באותו זמן, מוריה עמדה לצאת לשבתון ממקום העבודה שלה וחיפשה מקום שבו היא תוכל ללמוד תורה, פעם בשבוע, בית מדרש שינביע את מעיין הלב וייתן כוח לחיים בבית.

“סיפרתי לחברה שאני חולמת ללמוד בבית מדרש שישלב שיעורי תורה ועשיית מלאכות קדומות ועתיקות, משהו שיחזיר אותי לשורשים. החברה הזו היא משותפת לי ולאיטל. היא כמובן הכירה את החלום רב-השנים של איטל וחיברה בינינו ומשם, הכול היסטוריה”.

להרים מבט

מוריה עוזרת לאיטל לנהל את בית המדרש ברמת ההרשמה והכספים וכן ברמת התכנים וזוכה להיות תלמידה בבית המדרש שלה ושותפה יחד לפלא הזה. איטל מעבירה בו שיעור באופן קבוע ומובילה את הרוח והחזון ומצעידה אותו קדימה וגבוה.

מוריה: “אנחנו ממש שותפות לדרך ולחלום. חושבות המון יחד, מה הלאה ואיך גדלים ומתעמקים.

ברוך השם, התחלנו הרשמה בקיץ ותכננו לפתוח מיד אחרי החגים. ההתרגשות הייתה בשיאה מזה שככה נפגשו דרכינו ושהחלום קורם עור וגידים… ואז הגיעה המלחמה ושינתה את הסדרים.

“למרות המלחמה, הרגשנו שנשים זקוקות עכשיו, יותר מתמיד, למטען רוחני שייתן את הכוח והמשמעות לצלוח את התקופה הזו ולהרים מבט למשהו גדול יותר שקורה פה. משהו לשאת אליו עיניים. חודש אחרי שפרצה המלחמה, החלטנו לפתוח.

“זה היה פשוט מרגש! מאז חודש כסלו, אנחנו נפגשות כל יום רביעי בבוקר, באבנ”י אית”ן, בקביעות! פותחות את היום עם שיעור אמונה, עם מרצים שמתחלפים לסירוגין וממשיכות לארוחת בוקר מפנקת. אחר כך, שיעור קבוע עם איטל, ראש בית המדרש. השנה, הלימוד היה סביב מדרשי חז”ל ופנימיות ובסוף היום, מסיימות עם סדנה של מלאכות קדומות וגם מודרניות. היו לנו סדנאות כמו רוקחות של מוצרי קוסמטיקה טבעיים, קליעה בסנסנים, קליעה אתיופית, רקמה, אריגה בנול, מקלעות קציר מחיטים, צבעי מים, שזירה, סדנאות כתיבה וכדומה.

“מסגרת היום היא בין השעות 9:00-13:30”.

תורת חיים

איטל: “היה חשוב לנו מאוד שנשים ישלמו מחיר ידידותי ובעזרת כמה תורמים, פתחנו את השנה באופן נגיש לכולן. חשוב לנו לציין את המועצה הדתית קצרין, שמסייעת בידינו לקיים את בית המדרש, מדי חודש בחודשו.

“ברוך השם, התגבשה לה חבורת נשים מתוקה ומופלאה, שהרצון המשותף להן הוא להתמלא מעומק, חבורה ומעשייה. נשים מגיעות מכל רחבי הגולן ומכל גווני הקשת. נשים דתיות וחילוניות. מבוגרות וצעירות. חבורה שנותנת כוח, כל אחת מהמקום בו היא נמצאת. נשים מספרות שזו נקודת האור בשבוע שלהן וזה שופך להן אור על השגרה המבורכת כולה.

“חלמנו וזכינו שבבית המדרש שלנו יש שיח פתוח, כנה, נשי. כזה שאפשר לשים בו את הלב איך שהוא. מקום שנותן כוח ומרים מבט. נותן משמעות לפעולות היום-יומיות הרוטיניות והחשובות שאנו פועלות כנשים. מקום שהוא בית ולב גדול. חכמת נשים בשיא תפארתה!

“ממש מאמינות שהשילוב בין הלימוד ועשיית המלאכה הוא בדיוק תורת חיים, בין קודש לחול. תורה שבאה לידי מעשה ולא נשארת גבוה. אנו זוכות לשמר וללמוד ולחדש חכמה עתיקה ומסורתית שהייתה חלק בלתי נפרד מחיי הסבים והסבתות שלנו ומהדורות הקודמים לנו. אנו זוכות להמשיך את המסורת! הן בלימוד והן בעשייה ובמלאכה”.

לקראת שבועות ומתן תורה

איטל: “חג שבועות הוא גם החג של כל מי שמרגישה עכשיו ‘רחוק’, שזקוקה לעוגן ולהיטען במים חיים. נעמי ורות יוצאות לדרך – חזרה הביתה. הן משיבות פנימה את כוחות הנפש כדי לקום ולהקים את הקומה הבאה.

“נשים שלומדות זה כוח ועוצמה לעם שלנו! זה משפיע על הבית, הזוגיות, הילדים, העבודה ובכלל על התודעה – נשים שמתחברות למקור הכוח, וממלאות את עצמן בטוב, מצמיחות פה דור גדול יותר וזה לגמרי מה שמוביל אותנו.

“ממשיכות בכל הכוח ומתכננות להמשך תכנית אלול (בוקר), ערב הכנה לימים נוראים וכמובן ממשיכות גם בשנה הבאה מיד אחרי החגים, בימי רביעי באותן שעות.

עוד אנקדוטה ששכחנו לציין, שימו אותה איפה שנראה לכם: פתחנו את השנה עם השם ‘כגונא’ לבית המדרש שלנו ועם הזמן הקשבנו ללב הפועם של המקום הזה, דייקנו והגענו להחלטה שמעתה ייקרא שמו בית מדרש ‘נביעה’… אז מוזמנות לחפש אותנו בפרסומים שרצים ביישובים

“נשמח בבואך. דברי אתנו בשמחה.

“מודות ושמחות על הזכות הזו ומתפללות לזקיפות קומה והגדלת התורה בגולן ובעולם”.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?