מחפשים אהבה? לכו לעבודה!

בשונה מהתאהבות, אהבה לא קורית ברגע. בטלוויזיה אפשר להתחתן ממבט ראשון, בחיים האמתיים, אהבה היא תוצאה של עמל משותף של בני הזוג


חלי הגיעה אליי עם חלום. “אני יודעת שכך זה יהיה, אני פשוט מרגישה את זה. אני אלך ברחבי האוניברסיטה ופתאום, אני אראה אותו ואדע שזה הוא. או אולי אפגוש אותו בחופשת סמסטר ב’שביל ישראל’. הרבה מהחברות שלי הכירו כך את הבעלים שלהן. למה שלי זה לא יקרה?”

לרובנו, ישנו חלום של “התאהבות”, שנכיר זה את זו “על הדרך”, במהלך החיים, בטיול, בלימודים, אולי במקום ההתנדבות ומיד נתאהב, ברגע. ממש כמו בסרטים. אבל לא רק בסרטים. אפילו התורה מספרת לנו, בפרשת השבוע, על יעקב שיוצא לדרך ארוכה של אלפי קילומטרים מארץ ישראל לחרן (אי שם בחבל הכורדים, בדרום טורקיה) במטרה לחפש לעצמו אישה (ובין היתר גם לברוח מעשיו הרוצה להורגו…). בהגיעו לחרן, כאשר הוא רואה את רחל, בת דודתו, באה עם הצאן, הוא באבירות מרשימה מצליח לגלול בעצמו אבן ענקית שכיסתה את הבאר האזורית. מיד לאחר מכן, הוא רץ לרחל ומנשק אותה ונושא את קולו בבכי. אין ספק, יעקב הרגיש מיד, שרחל הניצבת מולו היא המיועדת לו. אז למה שלי זה לא יקרה?

למה? כי החיים זה לא הוליווד ויעקב אבינו עושה זאת בגיל 77 מכוחה של נבואה ולא בגיל 22, מכוחם של הורמונים.

“בזכות” סרטים שראינו, או ספרים שקראנו, ההתאהבות מצטיירת לנו כתחושת אושר מיוחדת, פרפרים בבטן, מחשבות בלתי פוסקות על האהוב, אופוריה והתרגשות, המלוות אותנו לאורך היום (והלילה…)

אכן, “בזכות” סרטים שראינו, או ספרים שקראנו, ההתאהבות מצטיירת לנו כתחושת אושר מיוחדת, פרפרים בבטן, מחשבות בלתי פוסקות על האהוב, אופוריה והתרגשות, המלוות אותנו לאורך היום (והלילה…). גם אם ההתאהבות אכן קורית, זוהי תקופה זמנית של רגשות בעוצמה גדולה, שעל פי מחקרים, מסתיימת תוך פרק זמן קצר של חודשים עד מספר שנים. נוירולוגים אפילו יכולים להגדיר אותה בשרשרת של הפרשות כימיות במוח שמסתיימות מאליהן (למי שממש חשוב לו להתאהב – מדובר בשילוב של דופמין, אוקסיטוצין ואדרנלין, המופרשים למשך זמן מוגבל).

התאהבות מול אהבה

להתאהבות יש יתרון ברור. היא ממלאת אותנו בשמחה, בהתרגשות ובמוטיבציה להמשיך את הקשר. זהו בדיוק תפקידה – לגרום לנו לרצות להמשיך ולפתח את הקשר, עד לבנייה של אהבה אמתית ותמידית. אפילו מבחינה נוירולוגית, עם סיום הפרשת הקוקטייל ההורמונלי הזה, מופרשים אנדופינים המתאימים יותר למצב של אהבה מתמשכת.

אבל חשוב לשים לב שלרגש ההתאהבות עלולים להיות גם חסרונות: עיוורון מפני חסרונות שמאוד משמעותיים לנו, מחד והציפייה להתלקחותו עלולה להביא לקבלת החלטה לסיום הקשר, עוד בטרם העמיקה באמת, ההיכרות ולא ניתן זמן מספיק לבנייתה של אהבה.

לעומת ההתאהבות, ניצבת האהבה, הנדרשת כל כך לבנייה של זוגיות יציבה, עמוקה וכנה. בעוד בזמן ההתאהבות, המאוהב מרוכז בעצמו ובתחושותיו, אהבה אמתית מתבטאת בריכוז בזולת ובמחשבה כיצד אני יכול/ה לעשות לו/ה טוב. אהבה אמתית היא רצונית, אנחנו בוחרים אותה.

כשאנחנו בוחרים באהבה, אנו בוחרים להשקיע ולעמול, על מנת להמשיך ולתחזק את האהבה, לתמוך בזולת, לעודד אותו, להביע בפניו את הערכתנו ואהבתנו אליו, במלים ובמגע ועוד. הנכונות לעמול בשביל להבעיר, בכל פעם מחדש, את האהבה האמתית, תגלה בתוכנו כוחות גדולים של קבלה, ויתור, הבלגה והתאמצות. כוחות אלו מעצימים כל אחד מבני הזוג ומולידים בכל אחד מהם, וביניהם יחד, עוצמות מדהימות.

מידות טובות, שאיפות ערכיות משותפות ומציאת חן ונכונות הדדית לעמול למען הזוגיות, הם המפתח לזוגיות טובה ושמחה. האהבה היא פרי עמל של שנים יחד, שתלך ותעמיק יותר ויותר ותעניק לנו ביטחון ויציבות, הנשענים על בסיס איתן.

כימים אחדים

ויעקב אבינו? גם יעקב לא הסתפק באותה תחושה שאפפה אותו בראותו את רחל. אומנם הרגיש מיד כי היא בת זוגו, אך היה מוכן להשקיע ולעבוד עבורה שבע שנים תמימות, ואחר כך עוד שבע שנים, בשל התרמית שעשה לבן, ועם כל העמל מעיד עליו הכתוב: “ויהיו בעיניו כימים אחדים באהבתו אותה”.

אז חלי יקרה, אני מזמינה אותך, בד בבד עם החלום, לחלום חלום נוסף, שגם הוא לגמרי ייתכן ואפשרי ואף קרה לרבים מאתנו, אפילו עוד יותר מהראשון. חלום בו את מוצאת בחור המתאים למרבית המידות והערכים החשובים לך ויחד, בבנייה הדרגתית ומתוך אמונה בבורא עולם, אתם הולכים ומעמיקים את הקשר ואת נשיאת החן ההדדית, עד להחלטה לקשור חייכם יחד, בשמחה ומתוך עמל משותף. “כאן בונים אהבה”.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?