חפירות מג’דוליה

בעונה הרביעית של החפירות במג’דוליה, התברר כי הכבשן לייצור כלי חרס, שנחשף בעונה הקודמת, השתמר בצורה טובה. לראשונה נחשף בגולן בית יוצר של ממש


מיכאל אזבנד וערן מאיר

בחודש יולי האחרון, התקיימה העונה הרביעית של חפירות במג’דוליה, כפר יהודי קדום, בו חופרת משלחת מהמכון לארכיאולוגיה ע”ש זינמן באוניברסיטת חיפה, בראשותו של ד”ר מיכאל אזבנד. למי שטרם שמע, האתר נמצא סמוך למושב נטור, אבל אין לבלבל בינו לבין אום אל-קנאטיר. החפירה מתבצעת על ידי מתנדבים מהגולן ואזורים שונים בארץ וגם מחו”ל. השנה, הצטרפה לצוות ד”ר קייט רפאל, ארכיאולוגית המתמחה בימי הביניים.

קירו החיצוני של הכבשן שרד בשלמותו וגם עמוד התמך שבמרכזו התגלה כשהוא שמור היטב. תקופת פעילותו של הכבשן היא בערך בתקופה הרומית המאוחרת, או במינוח אחר – ראשית תקופת התלמוד

בעונה האחרונה, פתחנו שני שטחים חדשים, באזורים ששימשו כמגורים, במהלך תקופות שונות. בנוסף לכך, המשכנו את החפירה מהעונות הקודמות בבית הכנסת העתיק ובאזור התעשייה, בו התגלה בית מלאכה לייצור כלי חרס.

עוד בעונה הקודמת, שמחנו מאוד למצוא את כבשן היוצר. בעונה הזו, התברר שהכבשן נשמר בצורה טובה ממה ששיערנו. קירו החיצוני שרד בשלמותו וגם עמוד התמך שבמרכזו התגלה כשהוא שמור היטב. תקופת פעילותו של הכבשן היא בערך במחצית השנייה של המאה השלישית ותחילת המאה הרביעית לספירה (התקופה הרומית המאוחרת, או במינוח אחר – ראשית תקופת התלמוד). התגלית עוררה התרגשות, כיוון שזו פעם ראשונה בגולן בה נחשף בית יוצר של ממש. עד כה, התגלו במספר אתרים סימנים לקיומה של תעשייה קרמית, אולם רק עתה התגלה המתקן ועוד במצב השתמרות טוב.
המשכו של המחקר צפוי לעסוק במספר שאלות: האם ישנם מתקנים נוספים באתר? האם יצרני הכלים בכפר מג’דוליה (שאת שמו הקדום איננו יודעים) סיפקו כלים רק לאנשי כפרם, או שמא מדובר במוקד אזורי? במסגרת עבודת הדוקטורט שלו, בחן ד”ר מיכאל אזבנד את הסוגיה הזו, כמובן על סמך המידע שעמד אז לרשות החוקרים. מחקרו העלה כי הדינמיקה הכלכלית של הגולן היא פריפריאלית, דהיינו לא מוקד ייצור מרכזי המשווק למרחב גדול, אלא פיזור של מוקדי ייצור קטנים ומקומיים. ידוע על ייבוא כלים ממרכזי הייצור הגדולים בגליל, אולם שיווק משמעותי בכיוון ההפוך לא מוכר. התגלית הנוכחית היא הזדמנות מצוינת להעמיד מסקנה זו לבחינה מחודשת ובמיוחד, לבחון את היחסים בין הכפר מג’דוליה לסוסיתא, העיר הגדולה מדרום.
היבטים נוספים אותם נבקש לבחון הם, למשל, מקורות חומר הגלם, ניסיון להבין את היחס בין משך פעילות הכבשן לעומת פרקי קיומו של היישוב באתר וכמובן שאלות נוספות. עד כה, התמקדה תשומת הלב בחלקה של החקלאות, בעיקר ייצור שמן הזית, כבסיס כלכלי של יישובי הגולן בעת העתיקה. הגילויים במג’דוליה עשויים לתת כיווני מחשבה נוספים.

בנוסף למחקר חיי היום-יום, המשכנו בחשיפת בית הכנסת, מוקד חיי החברה והרוח. שוב התברר כי רצפת הפסיפס של המבנה השתמרה בצורה חלקית וגרועה. לעומת זאת, ספסלי הישיבה המסותתים בקפידה, מעידים על הפאר והמאמץ הגדול שנדרשו להקמת המבנה.

המעוניינים להתנדב נא ליצור קשר: kate.raphael@mail.huji.ac.il

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
אירועים שיתקיימו ב 1st נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th נובמבר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th נובמבר
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?