חנות שמחה ותוססת

חנות יד שניה בקצרין

חנות “יד 2” בקצרין מציעה הרבה יותר מבגדים יד שנייה. זוהי החברה שעושה את העניין, החיוך, הפטפוט, הקפה. התוצאה: כל היום נכנסים אנשים. ריאיון עם המנהלת, חנה קוטלז’


אני מגיעה לריאיון עם מנהלת את חנות היד השנייה בקצרין, חנה קוטלז’. בתוך תוכי, אני משוכנעת שאגיע לסוג של מחסן קטן עם ערמת בגדים, שמיועדת בעיקר למעוטי יכולת. טעיתי בגדול.

בכניסה לחנות, ניצבים שני מכלים מעץ ובהם שקיות בגדים, אותן חנה ורותי (המתנדבת שאתה) לוקחות ומכניסות לחנות. הן מדגישות שבכל יום מחכות להן שקיות וזה עוד מצטבר במהלך היום.

אנחנו נכנסות לחנות ולהפתעתי, זו ממש חנות, מסודרת ומזמינה. הבגדים מסודרים, יש שולחנות קטנים ליופי ונוחות, מראה ואפילו קפה. במהלך הריאיון, נכנסו כל הזמן עוד ועוד אנשים, בעיקר נשים. כולם נכנסים, נוברים, מודדים, רוכשים ובעיקר – נהנים מהחברה. לרגע, חשבתי לעצמי שזו החנות העמוסה ביותר בקצרין וגם אני נסחפתי למדידות.

 “המלאי מתחלף כל הזמן. דברים שלא נמכרים מעבירים הלאה. בגדי תינוקות אנחנו מעבירים למעונות, כבגדי החלפה. תלבושת אחידה מעבירים ליום חשיפת החוגים, שם כל אחד יכול לקחת בלי תשלום”

 חנה, ספרי קצת על עצמך

“אני חנה קוטלז’, גרה בקצרין כבר ארבעים שנה, אלמנה, יש לי שני ילדים, חמישה נכדים ונין. כולם גרים בקצרין.

“אני מאוד מעורה בחיי הקהילה בקצרין, הייתי מזכירת נעמ”ת בגולן, פעילה במועצת הפועלים, אני גם מתנדבת בקרן ‘לאורו של חסד’ ונמצאת בהנהלה של המתנ”ס. הקהילה חשובה לי מאוד. כך הייתי כל החיים וכך אמשיך”.

מי יזם את פתיחת החנות?

“גילי, מנהל המתנ”ס, פנה אליי וביקש שאנהל את החנות. פתחנו את החנות ביוני האחרון,  כאשר במשך כעשרים שנה הייתה חנות ‘יד שנייה’ גם פה וגם במקלטים. עכשיו, המקום עבר מתיחת פנים מלאה”.

 מה השתנה בחנות?

“לפני כ-20, שנה הייתי בגרמניה וראיתי דגם לחנות ‘יד שנייה’ וכך רציתי שהחנות תיראה. חנות שמחה ותוססת ושיפקדו אותה אנשים כל היום.

“היה לי חשוב שיהיו מדפים, דֶק ושהמקום יהיה מזמין, שתהיה תחושה של חנות, אפילו שישתו פה קפה”.

מה אפשר למצוא בחנות?

“ניתן למצוא בחנות מגוון רחב מאוד של פריטים. יש בגדי ילדים, בגדים לנוער, בגדים לנשים, בגדים לגברים, תיקים, מטפחות, כובעים ואפילו מפות ומצעים. כמובן, שהכול במצב טוב”.

“הייתי רוצה שיהיו גם כלי בית, אבל אין כרגע מספיק מקום”.

 האם המלאי מתחלף?

“כן, המלאי מתחלף כל הזמן. דברים שלא נמכרים מעבירים הלאה. בגדי תינוקות אנחנו מעבירים למעונות, כבגדי החלפה. תלבושת אחידה מעבירים ליום חשיפת החוגים, שם כל אחד יכול לקחת בלי תשלום.

“יש לנו מכלי מחזור מול החנות וכל מה שלא מתאים, או מלוכלך, נכנס למכל. משם, יש מיון נוסף על ידי גורמים חיצוניים. חלק מהביגוד עובר לתרומות וחלק למחזור. לא מעט מהבגדים שם עברו לפליטים הסורים”.

הכסף חוזר לקהילה

מאיפה אתם מקבלים את הבגדים?

חנה: “אנחנו לא יודעים מי מביא וזה גם לא חשוב. בכל יום, הקונטיינר מלא בדברים.

אני מאוד מבקשת להקפיד להביא בגדים במצב תקין ונקי, אם אפשר גם מגוהץ. אנחנו לא מקבלים הלבשה תחתונה, או גרביים, אלא אם זה חדש. מעבר לזה, נשמח לקבל הכול. אין יום שבו הקונטיינר ריק. בכל יום מקבלים דברים והמתנדבות מסדרות הכול בחנות. חשוב לציין שניתן להביא דברים כל יום, בכל שעות היום ולהניח בקונטיינרים בחוץ”.

מי הם הלקוחות?

“מגיעים פשוט כולם, צעירים, מבוגרים ונוער. יש מענה לכל הגילאים. אנשים נהנים לבוא, לנבור ולמצוא. אנשים לא מגיעים לפה בגלל צורך בבגד. הארונות של כולם מלאים, אבל פשוט נהנים פה. המטרה היא משהו חברתי וכיפי, יש פה אפילו סוכריות וקפה.

מעבר לזה, המחיר ממש מצחיק, כל פריט עולה 2 ש”ח בלבד”.

לאן הולך הכסף?

“המקום לא פועל למטרות רווח. הכול נעשה פה בהתנדבות מלאה. בסופו של דבר, הכסף מגיע למתנ”ס קצרין, שמתחזק את המקום, כך שהכסף בעצם חוזר לקהילה”.

המקום בעצם מתנהל בהתנדבות, איך זה עובד?

המוטו הוא לגרום לכמה שיותר אנשים, ובפועל נשים, להגיע להתנדב בחנות וזה מה שקורה. יש רשימה של לא פחות מעשרים נשים שמגיעות להתנדב.

“רוב המתנדבות הן מקצרין ואין בעיה לגייס עוד. כולן באות בכיף. אני כמובן אשמח שיגיעו עוד מתנדבות מקצרין והגולן”. 

מילה לסיכום?

“אנחנו פתוחים בכל יום, מעשר בבוקר ועד שתים עשרה בצהריים ומשעה ארבע עד שש, אחה”צ. בשישי, כרגע סגור. אני מקווה ורוצה שהמקום יצליח. אני מאמינה שהחנות נמצאת על הדרך הנכונה ואנחנו מזמינות את כולם להגיע להתרשם, לקנות ולפטפט”.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?