הטבע מתחפש

פרחים שמתחפשים לבעלי חיים, בעלי חיים שמתחפשים לבעלי חיים אחרים, קישוטים, עיטורים וצבעוניות רבה – להגנה, להסוואה, לחיזור ולהצהרה. פינה בטבע – סיפורים מהטבע החי, הצומח והדומם של רמת הגולן: מדור פורים מיוחד!


חג הפורים מתקרב וידוע שהמצווה העיקרית בפורים היא להתחפש. אבל פחות ידוע שגם בטבע ישנן תחפושות – פרחים שמתחפשים לבעלי חיים, בעלי חיים שמתחפשים לבעלי חיים אחרים, קישוטים, עיטורים וצבעוניות רבה – וכיאה לחודש צבעוני, הפעילות בטבע עולה למקסימום בחודש זה. האביב כבר כאן ואתו מרבדי פריחה, נדידת ציפורים ואף חיזור וקינון. הנחשים מתעוררים ויוצאים לפעילות ואתם זוחלים נוספים, האוויר מתמלא חרקים – חגיגה של פעילות צבעונית ושמחה.
בואו ונכיר כמה מינים של בעלי החיים והצמחים המתחפשים בטבע בחודש זה.
פעם התיישבתם לנוח בטבע ופתאום שמתם לב שכמעט התיישבתם על דבורה? ייתכן שגם אתם נפלתם בפח שטומנת הדבורנית לזכרי הדבורים המחפשים דבורה להעמיד אתה צאצאים. הדבורנית פורחת ממש בימים אלו ברחבי הארץ ומשתמשת בפרחים שמתחפשים לדבורה בכדי לרמות את הזכרים ולגרום להם לבוא אל הפרח. בבואו אל הפרח, הזכר מאביק את הפרח ועוזר לו להתרבות. אבל לפעמים, תחפושת זה לא מספיק, לפחות אחת לא מספיק מושקעת. פרחי הדבורנית לא רק נראים כמו דבורה, אלא גם מריחים כמו אחת. הדבורנית כל כך משקיעה בתחפושת שלה, שהיא אפילו משתמשת בפרומונים זהים לאלו שמשחררת הדבורה הנקבה כדי למשוך זכרים. כך היא מבטיחה את התעניינותם של זכרי הדבורים המעוניינים למצוא זיווג הגון.
אבל לא רק הדבורנית מתחזה לדבורים. ישנו זבוב בשם זבוב רחפן, שעלול להיראות לכם ממש כמו דבורה. בטנו מפוספסת בשחור וצהוב וקל מאוד להתבלבל בינו לבין דבורה, או אפילו צרעה. למה יש לזבוב צורך להתחפש לצרעה? ככה טורף, המעוניין במנת חלבון שמנה, יחשוב פעמיים לפני שיתנפל על הזבוב שנראה לו כמו צרעה ואולי יעדיף ארוחה עוקצנית פחות והזבוב יינצל.

התגוננות והסוואה

גם פרפרים ועשים מתקשטים ומתחפשים בכדי להימנע מטריפה. לחלק מהפרפרים, בני הסוג כחליל, ישנם זוג חוטים קטנים היוצאים מאחורי כנפיהם, אחד בכל כנף. ציפור שתרצה לטרוף את הפרפר, תסתכל מלמעלה ותחשוב שהחוטים הללו הם המחושים של הפרפר, כמובן שהיא תרצה לתפוס אותו בראש ולא רק בגלל שהוא הכי טעים. כך, הפרפר יאבד אולי חלק מאחורי הכנף, אבל לפחות הוא לא יאבד את הראש ויזכה בהזדמנות שנייה.

לפרפר נוסף, בשם דנאית הדורה, ישנם צבעים מאוד בולטים והרי זה נשמע קצת מוזר, כי כך יהיה בולט וחשוף לטריפה. אבל, אל דאגה, יש לו פתרון… הפונדקאים של הדנאית ההדורה (כלומר, הצמחים שעליהם מוטלות הביצים, הזחל בוקע ומהם הוא ניזון עד שמתגלם) הם צמחים ממשפחת האסקלפיים, שלה יש נציג שכולם מכירים והוא הרדוף הנחלים וכמו ההרדוף, גם שאר המינים במשפחה זו הנם רעילים ביותר. הפרפר הזה מטיל את ביציו דווקא על מינים אלו. בחבלים המדבריים, על צמח בשם פתילת המדבר הגדולה, המוכר בשם תפוח סדום ומחוץ למדבר, על מטפס בשם חנק מחודד. את הרעלים של אותם צמחים הזחל ממצה ושומר בבלוטות מיוחדות וכך הוא הופך לרעיל בעצמו. כמובן שהוא מודיע על כך לכולם, כי מי יודע איזו ציפור עם מוח של ציפור תאכל אותו. אומנם היא תמות, אבל לפרפר זה כבר לא ישנה.
לעשים שונים יש עיטורים דמויי עיניים גם על הזחלים וגם על הכנפיים בשלב הבוגר, כך הם מתחפשים לינשופים, נחשים ובעלי חיים אחרים שעדיף לא להתעסק אתם. לעתים, העשים לובשים גם דוגמה משורטטת המזכירה את קליפתו של עץ, או צבע ירוק המזכיר עלה. כך, הפרפר מסווה עצמו בעזרת התחפושת ונעלם מעיני טורפים.
פרחים מסוימים נצבעים בצבע שונה לאחר ההאבקה, כדי לאותת למאביקים שכבר ביקרו בהם וכבר אין להם גמול ולכן אין צורך לבוא ולבקר בפרח. פרחיו הצעירים של תורמוס ההרים, למשל, צבועים בכחול עז, המפרסם את הצוף שהוא מייצר וכך מושך מאביקים לבקר בו. כאשר הפרחים מתבגרים, גדלים הסיכויים שכבר ביקרו בהם מאביקים והם משנים צבעם לסגול וכך מאותתים למאביקים לעבור הלאה.
דבר זה מועיל הן לפרחים והן למאביקים – ככל שהמאביק ישקיע פחות אנרגיה בחיפוש מזון, כך תגבר יעילות ההאבקה שלו והוא יספיק לבקר ביותר פרחים.

חיזור וסטאטוס

שימוש נוסף לתחפושות בטבע הוא לצורך חיזור, או שמירה על מעמד חברתי. לחרדונים, למשל, יש מבנה חברתי מעניין – ישנם זכרים דומיננטיים בעלי נחלה בצורת דומה לבננה ובתוך כל נחלה, ישנן מספר נקבות. בנוסף, ישנם זכרים צעירים, או בוגרים חסרי נחלה, שמשוטטים בין הנחלות ואולי מחפשים לעצמם נחלה משלהם. אז למה מתחפש החרדון הדומיננטי? צבעו של החרדון המצוי משתנה משחור לחום בהיר ואפור, ככל שהיום מתחמם, גם לצורך הסוואה וגם לצורך סינון הקרינה. אולם הזכר הדומיננטי, בעל הטריטוריה, נשאר שחור גם כחום היום, בשיאם של הצהריים. הוא עושה זאת בכדי להודיע לכל החרדונים בסביבה שהוא החרדון החזק ביותר והוא, ורק הוא, רשאי להעמיד צאצאים עם הנקבות שבנחלתו.

לצופית הזכר, ישנם צבעים מתכתיים מרהיבים בגווני ירוק, כחול וסגול. קודם כול, צבעים אלו לא נגרמים על ידי פיגמנטים הצובעים את הנוצה. צבעים אלו נקראים צבעים פיזיקליים והם מתקבלים על ידי מבנה נוצה ייחודי המזכיר מנסרה

זכרי ציפורים רבות מתקשטים ומתהדרים בנוצות צבעוניות לקראת החיזור, הם רוצים למשוך את תשומת לבן של הנקבות ולהודיע להן שהם רוצים להעמיד אתן את הדור הבא. ניקח, למשל, את הצופית, שאנחנו מכירים מהגינה שלנו. נקבות הצופית הן בצבעי אפור ואילו לצופית הזכר, ישנם צבעים מתכתיים מרהיבים בגווני ירוק, כחול וסגול. קודם כול, צבעים אלו לא נגרמים על ידי פיגמנטים הצובעים את הנוצה. צבעים אלו נקראים צבעים פיזיקליים והם מתקבלים על ידי מבנה נוצה ייחודי המזכיר מנסרה. אור השמש החודר בעד הנוצות, נשבר ובעצם יוצר סוג של קשת צבעים וכך אנחנו נקבל גוונים וצבעים שונים בכל זווית שבה נסתכל על הצופית.
מה מועיל לצופית הזכר להשקיעה אנרגיה רבה ביצירת אותם צבעים, בטח כאשר הדבר הזה מבליט אותו לעיני כול ומסכן אותו בטריפה? זכר הצופית בעצם רוצה להגיד לצופית הנקבה שהוא הזכר שאתו כדאי לה להעמיד דור צאצאים חדש. הוא מספיק חזק גם בשביל לייצר את אותם צבעים וגם בשביל לשרוד ולא להיטרף, מה שאומר שהגנים שלו טובים וטוב שיעברו לדור הבא.
ראינו שישנם פרחים שמתחפשים בשביל למשוך מאביקים, או לאותת להם ולהבטיח את קיומו של דור ההמשך, ישנם בעלי חיים המתחפשים בשביל להימנע מטריפה, אם על ידי חקיינות ואם על ידי הסוואה, ישנם בעלי חיים המתחפשים בשביל להעביר מסר חברתי, גם כלפי זכרים נוספים וגם כלפי נקבות.
ולמה אתם מתחפשים?

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?