הזדמנות לגשר

בעולם הטוקבקים ספגו החרדים גל עכור של נאצות על התנהלותםהפושעתבימי הקורונה. במציאות, היו גילויי אחווה וערבות ההדדית כלפי הציבור החרדי, בשעתו הקשה


המקור המקראי של המילה משבר הוא מקום מושבה של היולדת בעת הלידה. “כִּי בָאוּ בָנִים עַדמַשְׁבֵּר וְכֹחַ אַיִן לְלֵדָה“. מכאן, שכל משבר הוא איום, אך לא פחות מכךהזדמנות. התשובה לשאלה אם משבר יהיה הזדמנות תלויה בבחירה של מי שנקלע למשבר.

משבר הקורונה מעמיד בפנינו לא מעט איומים והזדמנויות והשאלה לאן ניקח אותו, בשש אחרי הקורונה, תלויה בעיקר בבחירתנו.

במאמר זה אתייחס לסוגיה אחתמערכת היחסים בין מדינת ישראל לבין החרדים.

בשבועות האחרונים, חווינו גל מכוער של גילויי שנאה כלפי החרדים. גל שבו הם ממש הוצגו כמפיצי מגפות. גל שלא היה חף משימוש בסטריאוטיפים אנטישמיים. גל של שמחה לאידם של החרדים, שנפגעו יותר מכלל החברה מהנגיף. נתקלתי אפילו באמירות כמו: “הםיתפסו את כל מכונות ההנשמהשלנו“.

התופעה הזאת רווחה ברשתות ובתרבות הטוקבקים. אבל הגל הזה אינו התופעה המשמעותית ביחס החברה הישראלית כלפי החרדים, במשבר הזה. התופעה המשמעותית ביותר, שעשויה להפוך את המרור הזה לחרוסת ולחולל שינוי חברתי של ממש, היא גילויי האחווה, האמפתיה והערבות ההדדית כלפי הציבור החרדי, בשעתו הקשה. ההתנדבות הגדולה לסייע להם והעיקרפעולת חיילי צהל לעזרת בני ברק.

צהל וחייליו מסמלים יותר מכל את המרחק התהומי בין המגזר החרדי לבין מדינת ישראל. פתאום, תושבי בני ברק יוצאים מגדרם בהרעפת אהבה על החיילים והמפקדים וגם החיילים חשים אהבה כלפי אחים בצרה. פתאום, כולנו נוכחים שאנשים אחים אנחנו

צהל וחייליו מסמלים יותר מכל את המרחק התהומי בין המגזר החרדי לבין מדינת ישראל. והנה, בשעתם הקשה של החרדים, הראשונים שנחלצים לעזרתם הם צהל וחייליו. פתאום, דומה שאין דבר טבעי יותר מאשר חיילים במדים ברחובות בני ברק. פתאום, תושבי בני ברק יוצאים מגדרם בהרעפת אהבה על החיילים והמפקדים וגם החיילים חשים אהבה כלפי אחים בצרה. פתאום, כולנו נוכחים שאנשים אחים אנחנו.

לא איום, הזדמנות

מה יהיה אחרי המשבר? האם גם אחרי הקורונה, חיילים חרדים יסירו את מדיהם לקראת חזרתם הביתה, כדי שלא יראו אותם במדים? או שמא יזקפו ראשם בגאווה, כשהם לובשים את מדי צהל? שמא ילדים ונערים חרדים יתחילו לחשוב שאולי הגיוס לצהל ראוי? אולי הם יראו בחיילים שנרתמו לסייע להם מודל לחיקוי?

גילויי השנאה לחרדים הם מכוערים ונפסדים. אולם לצד האמפתיה, ההתגייסות והאחווה, יש מקום גם לתוכחה; לא תוכחה מתוך לעומתיות, אלא כחלק מאותה אכפתיות וסולידריות, כחלק מאותה ערבות הדדית, בחינתהוכח תוכיח את עמיתך“.    

הרי אין זה מקרה שהמגזר החרדי נפגע מהקורונה יותר מאחרים. יש לכך סיבה. הסיבה היא ההתבדלות. ההתבדלות ממדינת ישראל ומהחברה הישראלית והיחס העוין למדינת ישראל ולמוסדותיה גרמו למגזר החרדי להישמע להנחיות מוסדות המדינה פחות מכל מגזר אחר ואלו התוצאות.

יתר על כן, הרי החרדים אינם מקשה אחת, יש בתוכם פלגים רבים. ניתן לראות בעליל, איך ככל שפלג בתוך המגזר החרדי רחוק יותר מהציונות, כך הוא היה קשוב פחות להנחיות משרד הבריאות. בקרב הגורמים האנטיציונים הרדיקליים, גם היום, נמשך הצפצוף על ההנחיות.

יש לקוות שמשבר הקורונה יחולל תמורה בחברה החרדית, שלפתע היא תבין שגורלה קשור בעבותות למדינת ישראל ושההתבדלות רק מזיקה להם. אולי הם לפתע יבינו, שמדינת ישראל שוחרת טוב ומוסדותיה המקצועיים מבינים בתחומי האחריות שלהם קצת יותר מגדולי התורה. אולי הם יפקחו עיניהם ויראו שמדינת ישראל אינה איום עליהם, אלא הזדמנות בעבורם. אולי הם יבינו שאילו אלפי צעירים חרדים היו משרתים בשירות לאומי, הם יכלו להתגייס ולסייע להם בצרתם.

לא, איני סבור שאירועי הקורונה ישימו קץ להשתמטות החרדים מצהל. אבל אולי הם יקטינו את התופעה ויתחילו בתהליך אמתי של השתלבות החרדים במדינת ישראל.

משבר הקורונה עשוי להיות הזדמנות לגשר בין מדינת ישראל והחרדים. הלוואי שנשכיל לנצל את ההזדמנות.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?