בשורת הסתיו

ברשות ניקוז ונחלים כנרת, ממליצים על טיול אלמבשרות הסתיו” – פריחת החלמונית והסתוונית, ברכס בשנית בגולן


מזג האוויר קריר יותר ומתאים לטיולים בחיק הטבע. כדאי לנצל את העונה הקצרה ולמהר לפגוש בפריחת הגיאופטיםצמחי הפקעות, המגיחים מהאדמה ומבשרים לנו על שינויי מזג האויר. החצב הקדים את כולם וכבר פורח מאמצע אוגוסט, עמודי הפריחה המרשימים שלו נפוצים ומייפים את כל הארץ. עכשיו הגיע תורן של החלמונית והסתוונית.

מסלול הטיול הסתווי אל פריחת החלמונית הגדולה ברכס בשנית הוא מהיפים במסלולי הגולן. מועדי הפריחה לכלכתםפריחה של חלמוניות שונה. ברכס בשנית הן פורחות במהלך חודש אוקטובר. את הראשונות אפשר לפגוש כבר עכשיו

מנהלת אגף חינוך, קהילה והסברה ברשות ניקוז ונחלים כנרת, יעל סלע: “הטיול מאוד מומלץ, בוודאי במזג האוויר הנהדר במרומי רכס בשנית, שם פורחות זו לצד זו החלמונית הגדולה וסתווניות תשבץ, שני מיני גיאופיטים נדירים, מהמרשימים שבפרחי ארצנו. למרות גודלם הקטן, הם זוהרים ביופיים: החלמונית בפריחה צהובה עזה הדומה לחלמון ומכאן השם וסתוונית התשבץ, מין נדיר של סתווניות, הצומח בישראל על תלי געש בודדים בגולן. צבעה ורוד עז ועל גבי עלי הכותרת שלה מצוירת דוגמת משבצות, מכאן שמה. צבעי הצהוב והסגול על רקע האדמה החרבה של הקיץ וסלעי הבזלת הכהים יוצרים אסתטיקה נהדרת ומרעננת. הפריחה קצרה, אל תפספסו“.

אחד ממאפייני הפריחה של החלמונית הוא ההופעה בכתמים“, כלומר למרות נדירותן של החלמוניות, הפריחה מופיעה בנקודות מאוד מסוימות וקבועות, כך שחובבי הפריחה יודעים בדיוק היכן אפשר למצוא אותן. אחת מנקודות הפריחה המפורסמות של החלמונית היא רכס בשנית בגולן.

מסלול הטיול הסתווי אל פריחת החלמונית הגדולה ברכס בשנית הוא מהיפים במסלולי הגולן. מועדי הפריחה לכלכתםפריחה של חלמוניות שונה. ברכס בשנית הן פורחות במהלך חודש אוקטובר. את הראשונות אפשר לפגוש כבר עכשיו ואת האחרונותבסופו.

דרגת קושיקלהבינונית

המסלול מתחיל בתחילת מקטעשביל הגולןהיורד אל הכפר הצרקסי הנטוש גואיזה. זהו שביל הליכה היורד דרומה בין עצי האלון הפזורים על הרכס. סמוך לנקודת ההתחלה של המסלול, ניתן להבחין בריכוזי פריחה של החלמונית. אם חשקה נפשכם במסלול יותר ארוך, המשיכו דרומה כקילומטר. המסלול מתחיל לרדת במתינות לכיוון דרוםמערב. בהמשך, חוצים שביל גיפים המוביל ליישוב אלוני הבשן. לאחר המפגש עם שביל הגיפים, המסלול הופך פתוח יותר וחשוף יותר לשמש. המסלול מסתיים בסמוך לחורבות הכפר הצרקסי ההרוס גויזה, כאשר השביל פונה מערבה ונפגש עם כביש 98, כקמ דרומית מהכניסה לאלוני הבשן.

דרגת קושיקלהבינונית.

איך מגיעים? עולים לרמת הגולן בכביש 98, לכיוון מושב אלוני הבשן. כ-1,700 מטרים מצפון לכניסה לאלוני הבשן, יש לשים לב לפנייה מזרחה. הבאים מדרום יפנו ימינה הבאים מצפוןשמאלה. הפנייה הנה לכביש צר ועקלקל העולה לרכס בשנית. תחילת המסלול בציר העלייה לרכס בשנית במפגש עם ציר גישה פנימילהר חזק” (נצ 229600/273300). מחנים את הרכב בחניון, בסמוך לשילוט גדול שלשביל הגולןועוברים במעבר מסודר דרך גדר הבקר אל שטח שמורת חזקה. מנקודה זו, נצמדים לסימון מסלול שביל הגולן לכיוון מערב.

שימו לב שלא לדרוך על החלמוניות ולהשאיר את המקום נקי לבאים אחריכם.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?