אושר בן אבגי, ממושב שעל מצא שני מטבעות

אושר בן אבגי, תלמיד כיתה ב’ ממושב שעל מצא שני מטבעות עתיקים באתר שער הרוחות ומסרם למפקח רשות העתיקות. זמן קצר לאחר מכן מצא מטבע עתיק נוסף במצד עתרת. ספרו האהוב של אושר? כמובן, “סקר נופים ואתרים – מחברות יצחקי, יומן הסקר”


 

אושר בן אבגי ממושב שעל, תלמיד כיתה ב’ בבית הספר “אביטל”, טייל עם משפחתו באתר באב אל הווא (שער הרוחות) המצוי על שביל הגולן ליד מאגר מרום גולן.

בעת הפסקה הבחין אושר בשני מטבעות עתיקים על גבי הקרקע. מיד הודיע להוריו ויחד העבירו הודעה למפקח רשות העתיקות אורן זינגבוים תוך ציון מקום הממצא המדויק.

זינגבוים מוסר כי לאחר ימים ספורים נמסרו המטבעות לידי רשות העתיקות ואלו הועברו לבדיקה במעבדות הרשות בירושלים. תעודת הוקרה תימסר לאושר על גילוי אזרחות.

לדברי זינגבוים, מדובר במטבע גדול ומטבע קטן ממנו ועליהם כנראה ציור דמות, ככל הנראה מתקופה הרומית-ביזנטית.

“בינתיים הוא מצא מטבע נוסף בעת טיול בית הספר במצד עתרת וגם הוא יימסר לאורן, לא לפני שאושר יציג אותה בפני בני כיתתו”, צוחק האב אלישע. “הוא מאוד התרגש ממציאת המטבעות בבאב אל הווא ופתאום הוא חוזר מטיול בית הספר ואומר: הנה מצאתי עוד אחת.”

 

עכשיו זה כבר לא נראה כמקריות, אלא כתופעה?

אלישע בן אבגי: “אושר הוא ילד מאוד סקרן, מאוד אוהב לטייל באתרים וזו גם אהבה שלי; הוא אוהב ומרבה לקרוא על היסטוריה, ארכיאולוגיה, הן מהספרות והן מרשת האינטרנט. הוא ממש מחפש ספרים ואתרים בתחום.”

 

ספרות על ארכיאולוגיה בכתה ב’?

“ממש חוקר קטן! אנחנו כאן שמונה חודשים, כתושבים חדשים קיבלנו את הספר ‘סקר נופים ואתרים – מחברות יצחקי, יומן הסקר’, אנחנו רואים אותו שוכב במיטה, קורא בספר ואוהב את זה כל כך. כך הוא מזהה בכל פעם אתר חדש וסוחב אותנו לשם. הוא גם שם לב לטור ארכיאולוגיה ב’וואלה’ ואם מצאו משהו מעדכן אותנו. כן, נהגנו לטייל עוד לפני כן אבל בגולן הוא חושף לי מקומות שעדיין לא הייתי בהם.

“בכל אתר הוא קודם כל ניגש ללוח שמוצב בכניסה, קורא את ההסבר וממש חי את זה. כשחוזרים הוא הולך לאינטרנט וקורא על המקום שעות שלמות. בכל מקום שהוא מטייל בגולן הוא מחפש משהו עתיק, גם במקומות שלא סומנו כאתרים.”

 

כל כך אוהב עתיקות ומוכן לוותר על החזקתם אצלו?

“הוא קודם כל מראה ומספר על כך גם בכיתה, אבל אני מחנך אותו להבין עד כמה חשוב למסור את המטבע לרשות העתיקות. סיפרתי לו מי זה אורן והיה לו חשוב לשמוע עליו.

“יש לו עין מאוד חדה, הוא מחכה לסופי השבוע כדי לגלות אתרים נוספים, לפי מה שהוא קרא ביומן הסקר של יצחקי. הוא מכיר כל דבר על כל אתר לאחר שקרא עליו ויפה לראות עד כמה הוא מתלהב.

“בשבת האחרונה היינו בגמלא, ירדנו לעיר ועלינו רגלית חזרה, היה חום נורא, אבל הוא עצר כל מטר, מתלהב מכל דקה, מציע שאולי נכנס לשביל הזה, אולי לשם, ומכיר את הסיפור של שמריה גוטמן בעל פה. הוא גם מלהיב את החברים, שבימינו מתלהבים מדברים אחרים ופותח להם את הדרך לתחומים האלה. קניתי לו כמתנה את העתק מטבע גמלא ממוזיאון הגולן, הוא התלהב, הניח את המטבע על המדף ועכשיו הוא מציג אותו בפני חבריו”.

 

בני משפחת בן אבגי הינם תושבים חדשים בשעל, מלי עובדת בסוכנות, אלישע במכון לחקר בארכיון הגולן בתחום המדיה, לבני הזוג שתי בנות ו… ארכיאולוג קטן.

 

דניאלה שאול


SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?