משולחן המועצה האזורית גולן

שבוע סוער וגשום עבר עלינו והמודלים חוזים המשך לא פחות סוער גם בשבוע הבא. המועצה נערכת למקרה שהסערה תביא לחסימת צירים מה יהיה עם הדואר הנעבכנסת מחדשים את החוק לפינוי מוקשים וכנס חקלאים ומחדשים בגולן מסמן עתיד של חקלאות מתקדמת


חיכינו חיכינו וסוף סוף הוא בא ובגדול. גנרל חורף מכה בכל עוצמתו ושפע המים והזרימות בגולן משמחים את כולנו. המערכת שביקרה אותנו השבוע יצאה להפוגה קצרה, אולם  המודלים חוזים המשך לא פחות סוער שככל הנראה יכלול גם שלגים בפסגות הגבוהות של הגולן. במועצה נערכים לאפשרות שמזג האוויר הסוער יביא לחסימת צירים.

העשייה הנרחבת מול גורמי הממשלה החדשה נמשכה גם השבוע במטרה לשחרר עוד סעיפי תקציב מהחלטת הממשלה לגולן, וכן לדייק צרכים העולים מהשטח. צוותי המועצה עלו לכנסת והשתתפו בדיונים של ועדות הכלכלה, הפנים והחוץ והביטחון.

בתחום הקהילה, ממשיכה העבודה על נושא הקליטה והיישובים החדשים שאמורים לקום. אנו עומדים בפני שנה קריטית ומלאה בעשייה, והתקווה היא שחדשות טובות ימשיכו להגיע עם כל שבוע שחולף. בינתיים, אנו מזמינים אתכם להתחמם, לקחת כוס של משקה חם, להתרווח ולקרוא על מה היה לנו בשבוע האחרון.

הדואר בא היום?

ביום שני השבוע, קיימה ועדת הפנים של הכנסת דיון בנושא הפרטת שירותי הדואר. בעקבות ההפסדים הניכרים של חברתדואר ישראל“, הוחלט זה לא מכבר על שורה של צעדי התייעלות הכוללים סגירת יחידות דואר וכן על צמצום משמעותי של שירותי הדואר הנע. המשמעות הישירה של הצעדים הללו היא פגיעה אנושה בשירותי הדואר בפריפריה ובאזורים מרוחקים, דוגמת הגולן, הנסמכים בעיקר על הדואר הנע.

בדיון בכנסת השתתפו מספר ראשי מועצות ובהם ראש המועצה האזורית גולן. ראשי המועצות שנכחו בדיון מחו על הכוונה לפגוע בדואר הנע והציגו את הנזקים הגדולים שייגרמו לאזרחים בפריפריה בעקבות צעד זה. חברי הוועדה הסכימו כי אין לאפשר צעדי התייעלות על חשבון פגיעה באזרחי הפריפריה וקראו למציאת חלופות שיבטיחו המשך קיום שירותי דואר תקינים ובכלל זה, הדואר הנע. חשוב להדגיש כי המועצה לא תאפשר פגיעה בשירותים הניתנים לתושבים ותעשה כל שביכולתה על מנת לשפר עוד יותר את המצב כיום. נמשיך לעקוב ולעדכן.

עלינו על מוקש

ראש המועצה וצוותו ביקרו השבוע בכנסת ובין היתר נטלו חלק בדיוני ועדת החוץ והביטחון בנושא חידוש חוק הרלפמ (הרשות לפינוי מוקשים ונפלים), לאחר שבימים האחרונים, פג תוקפו של החוק הקודם, שחוקק בשנת 2011. במהלך הדיון הושם דגש מיוחד על הגולן, לאור העובדה כי מדובר בשטח הממוקש והמאתגר ביותר בארץ בתחום פינוי המוקשים.  ראש המועצה שהשתתף בדיון הסב את תשומת לב חברי הוועדה לכך שכל עיכוב בחידוש החוק יעצור מידית תהליכים של הרחבות, תשתיות ושטחים לחקלאות. דבר נוסף שהוצף במהלך הדיון הייתה החובה להגדיל בצורה משמעותית את היקף התקצוב לפינוי המוקשים, לאחר שבעשר השנים האחרונות, משרד הביטחון העביר לטובת הנושא את סכום המינימום שנקבע בחוק העומד על 27 מיליון שח שנתי. בתום הדיון, התקבלה על ידי כל חברי הוועדה החלטה פה אחד על העברתו של חוק חדש וכן על העמדת דרישה ממשרד הביטחון להגדיל את תקציב הרלפמ ולהתאימו לצרכים בשטח. המועצה תעקוב ותמשיך לעדכן.

מבני ציבור בדרך

בשבוע האחרון, החלו דיונים על מימוש כספי החלטת הממשלה לגולן בתחום מבני ציבור. אנו צופים כי בשבועות הקרובים יתקבל אישור לתכניות מבני הציבור ליישובים בגולן העומדים בקריטריונים ובייעדי הקליטה שנקבעו. בשלב הבא, יתוקצבו גם יישובים שהגיעו ל50%  מיעדי הקליטה.

כלל יישובי המועצה עומדים כיום על 54% מיעד הקליטה שנקבע בהחלטת הממשלה. הביצוע המהיר משמח ובעיקר מפתיע לטובה את משרדי הממשלה, שבעקבות כך, החליטו לקדם בהליך מהיר את שחרור הכספים לטובת המשך התכנון. בימים אלו, שוקדים במועצה על מודל העברת הכספים, כאשר ברור שלנושא זה תהיה השפעה על תקציב שיקום תשתיות, נושא שגם הוא נכנס לדיונים בימים אלו.

כנס חקלאים ומחדשים בגולן

בסוף השבוע שעבר, התקיים כנסחקלאים חדשים ומחדשיםבמתחםצנובר“. בכנס נטלו חלק למעלה מ-200 חקלאים מהגולן. הכנס הוא יוזמה של היחידה לחקלאות וחדשנות שהוקמה ומתוקצבת בידי המועצה ובשיתוף אגף הקהילה במועצה האזורית גולן.

בכנס, שמעו המשתתפים תוכן איכותי וכן הציגו תוצרת חקלאית גולנית. המפגש אִפשר החלפת רעיונות וכן יצר חיבורים חדשים ומעניינים. את הכנס פתח שר החקלאות הנכנס, חכ אבי דיכטר. כמו כן, נשאו דברים ראש המועצה האזורית גולן ומנהל מחוז גלילגולן במשרד החקלאות, פארוק דאבור.

המועצה רואה חשיבות בקידום החקלאות בגולן ותחום החדשנות החקלאית. מדובר בעוגן כלכלי ראשי בגולן. כנסים מעין אלו, המייצרים חיבורים בין כל הגורמים במרחב, מבטיחים את עתיד החקלאות בגולן כשהיא מבוססת טכנולוגיה, חדשנות, ייחודיות ואיכות.

תפילת הגשם

בשעה ששורות אלה נכתבות, גשמי ברכה שוטפים את מרחבי הגולן, אולם לא זה היה המצב ביום חמישי שעבר, כשרבים מחקלאי הגולן ותושבים התכנסו בבית הכנסת ברמת מגשימים, לתפילה על עצירת הגשמים הממושכת. לאירוע, שנערך ביוזמת המועצה הדתית גולן, הגיעו עשרות אנשים מלווים בילדים שביקשו מהיושב במרומים לפתוח לנו את אוצרו הטוב ולתת טל ומטר לברכה על פני האדמה. כמה משמח לראות שימים ספורים לאחר מכן, כולנו רואים ברכת שמים וגשמי ברכה מרווים את הארץ ומחוללים זרימות עזות. תודה לאבי רביבו מהמועצה הדתית,
על היוזמה וההפקה.

פרידה מלי אלין שנבור

בימים אלו, מסיימת לי אלין שנבור את תפקידה במועצה כמנהלת מחלקת הוותיקים באגף הקהילה. לפני כמעט תשע שנים, הקימה לי את מחלקת הוותיקים ובמהלך השנים, הצליחה יחד עם צוות המחלקה לרתום שותפים נוספים, מאגף הייעוץ והטיפול, וכך פיתחו את תחום הוותיקים במועצה בצורה משמעותית. עד להקמת המחלקה, תחום הוותיקים התרכז בעיקר בפעילויות לשעות הפנאי, תחומי הדיור, התעסוקה והיזמות. בעקבות הקמת המחלקה, יזמה לי סקרים שהביאו לבנייתן של תכניות אסטרטגיות מדויקות לפיתוח של כל תחום בנפרד, בהתאמה להתבגרות האוכלוסייה.

בתחילת הדרך היה קשה להביא את הוותיקים לפעילויות שיזמנו, משום שהוותיקים לא זיהו את עצמם כקהל הלקוחות של הפעילות“, מספרת לי. “היום, המציאות כבר השתנתה ואנחנו מאותגרים לעמוד בביקושים לפעילויות מגוונות. מרגש לראות איך יצרנו קהילת ותיקים מגוונת ועשירה ואף מאושרת, שמתוך המקום הנעים והמחובר רוצה להישאר לגור ולהתבגר בגולן. אני מבטיחה להמשיך להיות שותפה ודוחפת של הנושא, כי כמו שאני אומרת כל הזמן, גם אני רוצה להישאר כאן
כאשר אהיה זקנה“.

צוות מחלקת הוותיקים התרחב השנה ונוספו אליו ירדנה שוקרון, נחום לפיד ודפנה פרנקל. לצוות המתנדבות במועדונים, הצטרפה מיה סבג, המרכזת את תחום הוותיקים
באשכול היישובים הדתיים.

במקביל, השבוע נכנסה לתפקיד מנהלת מחלקת ותיקים מירב שגיא, מרמות. אנו מאחלים לה בהצלחה ומודים ללי על שנים של עשייה משמעותית ומסורה.

בגולן אוכלים בריא

במסגרת רפורמת “אפשרי בריא“, של משרד הבריאות, המבקשת לקדם צריכה של  מוצרים בריאים וטבעיים על פני מוצרים מעובדים, משרד הבריאות מאפשר לעסקים בתחום המזון להשתמש בסימון הירוק“. ההשתתפות פתוחה לכל העסקים בתחום המזון בכל רחבי הארץ, כשהמצטרפים נהנים מיתרונות רבים. יחידת הבריאות של המועצה שותפה לרצון לרתום כמה שיותר בעלי עסקים בגולן לפרויקט, ולשמחתנו בחודש האחרון הצטרפו למיזם כמה עסקים מקומיים. חשוב לציין כי המועצה איננה קשורה לתכנית, שהיא כאמור ארצית ומקודמת בידי משרד הבריאות, אולם היא שמחה
לסייע לבעלי עסקים להצטרף.

גם הספורטאים המצטיינים של הגולן החלולאכול נכון“. תכנית ליווי דיאטנית ייחודית לספורטאים מצטיינים החלה לפעול בשבוע שעבר במסגרת המרכז הקהילתי. התכנית מייצרת עבור הספורטאים שלנו מעטפת מקצועית בתחום התזונה. היוזמה נולדה בידי מנהל מחלקת הספורט של המרכז הקהילתי, רן אבן דנן, יחד עם מאור זוהרמנהל יחידת הבריאות של המועצה האזורית גולן. בשבוע שעבר, התקיימה הרצאה ראשונה עם אורטל רובינוביץ‘, דיאטנית קלינית וספורט. תקצוב התכנית התאפשר בזכות פרויקטאפשרי בריאשל משרד הבריאות המקדם תזונה נכונה באוכלוסייה

אם בענייני תזונה עסקינן, לאחרונה, החלה לפעול גם סדנה למתבגרים העוסקת באכילה ודימוי גוף. התכנית מתקיימת בשיתוף פעולה עם יחידת המתבגרים במרכז הקהילתי והתגובות על התכנית מעודדות ומעידות על נחיצותה. המועצה רואה חשיבות רבה בקידום הבריאות של תושבי הגולן וגאה בעשייה הענפה של מנהל יחידת הבריאות, מאור זוהר. פרטים נוספים על פעילויות בתחום הבריאות המתקיימות בידי יחידת הבריאות
ניתן למצוא באתר המועצה.

מועצת בריאות אזורית

בשבוע שעבר, התקיים במרכז הרפואיזיו“, בצפת, כנס שתכליתו הקמת צוות היגוי בתחום הבריאות, המורכב מנציגי רשויות בצפון. הקמת צוות ההיגוי היא יוזמה של מנהל המרכז הרפואיזיו“, פרופסור סלמאן זרקא, שרואה חשיבות בקידום השותפויות בתחום הבריאות בין הרשויות השונות בצפון והמרכז הרפואיזיו“. את המועצה האזורית גולן יצג בכנס מנהל יחידת
הבריאות גולן, מאור זוהר.

במהלך הפגישה, נערכה סקירה מקיפה על השירותים והחידושים בתחום הבריאות הזמינים כבר עכשיו במחוז צפון, הנוגעים לרפואה מונעת, תחום ההיריון והלידה, הדימות והטיפול.

נציגי הרשויות בירכו על הצעד והעלו נקודות חיבור חשובות ורעיונות לשיתופי פעולה ויצירת מארג אסטרטגי לקידום תחום הבריאות
והנגשת השירותים לקהילה.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?