מונצח במעיין

במעיין שליד מושב כנף, הקימו אוהביו ומוקירי זכרו של אשי נוביק ז”ל את האתר לזכרו. בט”ו באב, יום נפילתו של אשי במלחמת לבנון השנייה, התאספו 400 איש במעיין לקבלת שבת של זיכרון


אשי נוביק ז”ל, איש כנף, נפל במלחמת לבנון השנייה, בכפר דאבל, בט”ו באב, בשירות מילואים בגדח”ן צנחנים. מאז נפילתו, פועלת אלמנתו אסנת להנצחת זכרו בכמה אפיקים מרכזיים, בהם מסע אופניים לזכרו מדי שבת ב-10 במאי, הוא יום הנישואין של בני הזוג; הקמת האתר של מעין כנף לזכרו; מועדון החברים בכנף המוקם בימים אלה לזכרו ומסורת ערב ט”ו באב, אותה מקיימים במושב כנף לזכרו.

בליל שבת שעבר, התאספו 400 ממוקירי זכרו של אשי לאירוע השנתי לזכרו בט”ו באב, שעיקרו התקיים באתר המעיין. מפגש הרעים נפתח באזכרה בבית העלמין והמשיך בהפעלת הילדים ובקבלת שבת לאנשי היישוב, למשפחה לחברים ולחברים מהצבא, שהגיעו מרחבי המדינה.

קבלת השבת נערכה באתר המעיין, בליל ירח צח, במקום בעל עוצמות מיוחדות של יופי, וכללה הדלקת נרות, קידוש, ברכות על החלה, לאחריהן חולקו שירונים והציבור שר שירי שבת.

אסנת נוביק נשאה דברים לזכרו של בעלה, בטרם התקיים מופע שירי האהבה של הזמר אוהד חיטמן. “ט”ו באב היה החג של אשי ושלי”, אמרה אסנת בפני הנוכחים. “במשך כל 25 השנים שהיינו יחד, מגיל 12 וחצי, חג האהבה היה עבורנו איזו מין חגיגה פרטית, שהייתה שייכת רק לנו, כזוג. אהבנו לקנות מתנות, אהבנו לכתוב, אהבנו לראות את האהבה שלנו, שהייתה חזקה, תומכת, חברית, מלאת תשוקה ועדיין לא מובנת מאליה, כמו ביום הראשון שהכרנו. כבר שנתיים, שכל האנשים שכאן הערב, עוטפים אותנו באהבה ואת הערב הזה, ערב ט”ו באב, אני רוצה להקדיש לכם, מאשי וממני, מהמעין שאשי כל כך אהב, ועכשיו הוא לזכרו”. הערב, שכלל גם כיבוד, נמשך עד קרוב לחצות הליל.

אסנת נוביק, השבוע, ל”שישי בגולן”: “ט”ו באב זה חג שאני ואשי תמיד חגגנו. אם זה לבד, או דברים שארגנו גם במושב. זה יום מאוד משמעותי לנו, לכן אני הופכת את ערב ט”ו באב ליום מלא אהבה ופחות עצב, גם ממקום כזה אפשר לזכור את אשי ועל אותה רמה. יש לי המון רעיונות לשנים הבאות, הדגש הוא לגעת בכל האהבות שלו שהן למשל בישול, אקסטרים, ריקוד”.

ושיקום המעיין?

“ידעתי שאני רוצה להקים מקום לזכרו. החבר שלנו, טל שלם, בן הגולן וחבר כנף, הכיר את החיבור שלנו למקום ואמר שזה יכול להיות המקום. כך החלטנו להתחיל לטפל במקום ושמעון מלכה, תושב כנף וחבר טוב, לקח את הפרויקט על עצמו והיה אחראי על כל התשתיות. המקום המיוחד הוא בריכה למרגלות דיר עזיז, בית כנסת תלמודי במעלה הנחל, שממנה יצרנו נחל שיורד עד לתצפית. השנה, אנחנו שותלים שם בוסתן, מקימים פארק חבלים, כאשר זה יהיה אזור של קמפינג ופיקניקים, נגענו בכל האהבות של אשי ושמנו אותן במקום אחד.

“למקום, ששינה פניו ללא היכר, מוליכה דרך עפר והוקם בו מגרש חנייה מסודר. הבריכה מסודרת והמון מטיילים מגיעים להתרחץ בה, לנפוש ולישון. כרגע, יש שם שלט קטן ואנחנו עובדים על שלט גדול יותר”.

טל שלם, חבר מושב כנף, מרחיב בנושא הבריכה והנחל: “לפני שמונה שנים, יזם חיליק אמיתי, חבר המושב, את בניית הבריכה מבטון, שתאגור את מי העודפים של נחל כנף, ש’מי גולן’ שואבת את מימיו לספק את מי השתייה למושב כנף. אשי ז”ל היה בוועד שאישר את הדבר ותכנן את הבריכה. לאחר שנהרג, לקחנו את כל המתחם מדרום לבריכה ועשינו שם תכנון, כך שבשלב א’ נוצר שטח עם טראסות בו ניטע בוסתן, דבר שהיה חלק מהאהבות של אשי. תוך כדי כך, יצרנו שם מעין פלג, כדוגמת אתר סלוקיה, שלוקח את המים שיורדים מהבריכה ברגע שהיא מלאה. הפלג הזה יורד ועובר בכל הבוסתן שיש בתוכו שלוש בריכות קטנות. בקצה האתר שחשפנו, גילינו תצפית מדהימה על נחל כנף ועיצבנו לה צורה של תצפית עגולה. בשלב הבא, יש תכנית להקמת פארק חבלים, נטיעת הבוסתן ולבסוף, תכנית של המועצה לחבר את המתחם, או פיזית או רעיונית, יחד עם בית הכנסת בדיר עזיז, כולל החפירות של בית הכנסת. בסופו של תהליך, הכוונה היא להפוך את האזור לנקודה שהיא אתר תיירות, קמפינג ובילוי.

“המעין יושב על הציר של אום אל-קנאטיר, אנחנו רואים לנגד עינינו את האנשים שעורכים סיור בתי כנסת, בציר שיתחיל מאום אל-קנאטיר, יעבור דרך הגשר על תוואי ההטיה הסורי מעל נחל סמך, יעלה לדיר עזיז ויכול לסיים בבית הכנסת בחירבת כנף, הצופה מעל המושבים רמות ומעלה גמלא.

“שני מסעות האופניים, שהתקיימו לזכרו של אשי, עברו על מסלול זה. הם התחילו מבית הקברות במעלה גמלא, בו נמצא קברו של אשי ז”ל, עברו את חירבת כנף, המשיכו לכנף, עברו דרך הבריכה בדיר עזיז, ירדו לגשר הסורי, עלו לאום אל-קנאטיר, משם למפגש השבילים בסמך והסתיימו ב’לונה גל’.

“התקצוב למקום? קודם כול זו אסנת, לאחר מכן אגודת כנף והשאר תרומות. המועצה האזורית גולן הודיעה שהיא מעוניינת לעזור במתחם כולו, הבטיחה שברגע שיסודרו כל התיקים שדרושים לה כדי להביא משקיע, היא תדאג להבאתו”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?