כיצד לשמור על חיות המחמד בחורף

חיות המחמד אוהבות כמונו חום והרבה אוכל בחורף, כדי לשמור על אנרגית הגוף. חשוב מאוד להגן על חיות המחמד שלנו מפני הקור, ולזכור שגם הם מעדיפים להיות בבית החם בחורף הקר. הווטרינר דר’ גיל שביט מסביר כיצד לשמור על חיות המחמד בחורף


חתולים וכלבים, כמו יתר בעלי דם חם, חייבים לשמור על טמפרטורות גוף קבועות על מנת להתקיים. בחורף, כאשר קר וגשום, יורדת גם טמפרטורת הגוף של בעלי החיים.

מי חשוף יותר לטמפרטורה נמוכה

גורים צעירים וגם בעלי חיים מבוגרים וחולים רגישים יותר לקור. כלבים הקשורים שעות רבות בחוץ, כלבים שאינם מוגנים מגשם, כלבים קטנים בעלי שיער קצר (לכלבים קטנים, שטח פני העור גדול יחסית למשקלם, לכן מוגבר אצלם גם אובדן החום וחשיפה לקור). כשהטמפרטורות בגופם יורדת מתחת ל-36 מעלות, נכנסים בעלי חיים למצב הנקרא היפותרמיה. הסימנים הקליניים הם: אדישות, רעידות בגוף, חוסר רצון לאכול ולשתות.

הסכנות במצב של היפותרמיה

איברים פריפריאליים כמו אוזניים, זנב, כפות הרגליים, מקבלים פחות דם במצב של היפותרמיה. כשהמצב נמשך, איברים אלו עלולים לסבול מנמק ואף לנשור. בנוסף, בכל הגוף, תתקיים ירידה חדה בחילוף החומרים, ירידה בפעילות הלב, ירידה באספקת דם וחמצן לאיברים חיוניים ובמקרים קיצוניים, קריסת מערכות ומוות.

מה ניתן לעשות ע”מ להגן על חיות המחמד שלנו מפני הקור

ככל שנרבה להשאיר את חיות המחמד שלנו בבית החם, כן ייטב. עבור הכלבים החיים מחוץ לבית, יש לדאוג למלונה אטומה למים, המוגבהת מעט מעל לפני הקרקע. רצוי לרפד את מצעם עם מזרן ושמיכה ולבדוק שיהיו יבשים. גם את הכלבים החיים מחוץ לבית מומלץ להכניס הביתה בימים קרים, לייבש את פרוותם שנרטבה במגבת כלבים ולדאוג שגם להם תהיה פינה חמה מהקור.

בחורף, עולה צריכת האנרגיה של הכלב, עקב הצורך לחמם את גופו, לכן גם צריכת המזון עולה. בנוסף, לא לשכוח אספקת מים טריים גם בחורף.

הפרווה משמשת לחימום הגוף של הכלב ולכן מומלץ שלא לספר כלבים החל מהסתיו ועד לאביב.

קיימים בשוק מעילים מיוחדים לכלבים, זה לא רק לשם הסטטוס האופנתי, אלא מאוד מומלץ לחמם בהם כלבים קטנים בעלי שיער קצר, שקשה להם להתחמם בעצמם והם יותר פגיעים לקור.

חתולים אוהבים למצוא מקלט מהקור, בתוך מנועי מכוניות, אליהם הם חודרים מתחתית הרכב. כדאי לבדוק ולהרים את מכסה המנוע, על מנת לבדוק שאין במנוע חתול העלול להיפגע בעת הפעלת המנוע.

איך לטפל בכלב המגלה סימני היפותרמיה

הכניסו מיד את הכלב הביתה, יבשו היטב את פרוותו ותנו לו לנוח ליד מקור חום (לא קרוב מדי!).

הביאו את הכלב לווטרינר שלכם. הווטרינר יעריך את מצבו הקליני ובמידת הצורך, מעבר לחימום חיצוני בעזרת מנורת חימום, בקבוקים חמים וכו’ ויחבר את הכלב לאינפוזיה חמה.

אינפוזיה חמה הינה החדרת נוזלים שעברו חימום, ישירות לכלי הדם. זוהי השיטה המהירה והבטוחה ביותר לטפל בהיפותרמיה. הנוזלים החמים מגיעים במהירות דרך מחזור הדם, לכל מקום בגוף ובעיקר לאיברים החיוניים, כמו הלב, הכבד, הכליות וכו’.

חשוב מאוד לדאוג לחיות המחמד שלנו מפני הקור. ישנם גזעי כלבים, כמו האסקים למשל, שלא מתרשמים מהחורף הישראלי וגם כשאנו מכורבלים ליד התנור, הם אוהבים לשכב בשמחה על הדשא הקפוא. אבל רוב הכלבים, מעדיפים להיות בבית, בסמוך למקור חום, ממש כמונו. נכון שהם עלולים ללכלך קצת את הבית בבוץ, הפעם אנא התעלמו מכך. יבשו את הכלבים הרטובים, חממו אותם, האכילו אותם היטב והתכרבלו איתם מול הטלוויזיה. זה מגיע גם להם.

שיהיה לכולנו חורף גשום ונעים, כנרת מלאה וחיות מחמד בריאות ושמחות.

ד”ר גיל שביט – 052-4830111

 

 

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?