חילוץ מירוק לכתום – עם יחידת חילוץ גולן

עובדי רשות הטבע והגנים לובשים חולצות ירוקות עם סמל הרשות. חלקם יחליפו באמצע יום העבודה ולעיתים אחרי שעות העבודה את החולצה הירוקה בחולצה כתומה עם סמל יחידת החילוץ השייכת למשטרת ישראל. ככה זה כשמתנדבים ליחידת חילוץ גולן


בעונת הקיץ מספר המטיילים בשמורות הטבע והגנים הלאומיים בגולן הוא גבוה יחסית. רבים מהמטיילים מבלים במסלולי הליכה ברמות קושי שונות, מסלולי מים, ירידות תלולות ועליות מתישות לעיתים. רוב המטיילים באים, נהנים וחוזרים הביתה עייפים אך מרוצים. אך חלק קטן מהם לא מטייל בדיוק לפי הכללים המקובלים. חלק מהם מחפש מקומות בשמורות טבע שאסור לטייל בהן, מסיבות של בטיחות או שיקולים של שמירת טבע, אך הם ינסו להגיע לכל מקום גם אם יעברו בדרך שלטים האוסרים במפורש כניסה לשטח. מכיוון שחכם השביל מן ההולך בו, שבילי הטיולים הוכשרו וסומנו כדי להעניק למטיילים את חווית הטיול המתאימה והבטוחה ביותר. כשסוטים משבילים פוגעים גם בטבע וגם בבטיחות המטיילים.

בעוד חודש יתמלא הגולן בתלמידי הישיבות היוצאים לחופשת בין הזמנים, בין ט’ באב לא’ באלול. השמורות נכנסות לכוננות גם בגלל מספר גבוה במיוחד של מטיילים, וגם עקב התנהגות לא נכונה של המבקרים – כמות לא מספיקה של מים, כניסה למקווי מים ללא ידע בשחייה, טיול בשיא החום בשטח פתוח, נעליים לא מתאימות, תכנון לא נכון של ההליכה וכו’. על אף שאנו רואים השתפרות גדולה ברמת המוכנות לטיולים של תלמידי הישיבות, ובכל מקרה הם מתקבלים אצלנו בברכה ובכבוד, כשבמיוחד עבורם יוצבו החל מאמצע אוגוסט 6 תחנות מידע והסברה לטיולים ברחבי הגולן.

אז מה עושה עובד רשות הטבע והגנים כדי למנוע או להקטין את האירועים הדורשים התערבות של יחידת החילוץ? מסביר, מתריע ומכין את המסלולים מבחינה בטיחותית למטיילים. רוב מסלולי ההליכה בשמורות יהודיה, אל על, חזורי ונחל עורבים סומנו במספרים לפי קטעי הליכה. מטייל שמסתבך יכול להתקשר לשמורה או למשטרה ולדווח ליד איזה מספר קטע בשביל הוא נמצא, כך נוכל לאתר אותו ולסייע לו במידת הצורך. רשות הטבע והגנים הבינה לפני מספר שנים את חשיבות פעילותה של יחידת החילוץ ואפשרה לפקחיה להתנדב ולהתמקצע במקצועות החילוץ. יחידת חילוץ גולן קיימת מעל 30 שנה והינה היחידה הוותיקה בארץ. כבר בשנותיה הראשונות הצטרפו אליה פקחי רשות הטבע והגנים וכיום מתנדבים ביחידה 8 עובדים מהגולן שמשובצים בצוותים השונים – טיפוס גלישה וחילוץ, מים זורמים, רפואה, איתור וחוסן.

כך למשל השבוע הוצאנו בעזרת חבלים מטייל חסר אחריות שנכנס לשטח סגור למטיילים באחת השמורות ונתקע על דרגש סלע באזור מסוכן. כמו כל שאר מתנדבי היחידה אנחנו שמחים להגיע לכל חילוץ שניתן ולעזור להציל חיים – גם חיים על 4. השבוע נערך חילוץ בנחל אל על של כלב במשקל 65 ק”ג. הכלב טייל עם בעליו ביום חם מאוד, נכווה בכפות רגליו מהאדמה והסלעים החמים ולא היה מסוגל להמשיך ולטייל. יחידת החילוץ ירדה אל הנחל ובמסע אלונקות הגיע הכלב למנוחה ולנחלה.

כדי שלא נצטרך להחליף את החולצות הירוקות לכתומות אנו מבקשים מכם המטיילים – תכננו את הטיול על פי הזמן והיכולת שלכם, לימדו את המסלול וקבלו הסברים התחנות המידע ובמוקד של רשות הטבע והגנים. טיילו עם נעליים וביגוד מתאים, קחו לפחות 3 ליטר מים לאדם, טיילו עם פלאפון, השאירו פתק על חלון הרכב להיכן הלכתם עם מספר הנייד שלכם ואם אתם לא יודעים לשחות – אל תכנסו למים עמוקים. לאחר עשרות שנים של פעילות ביחידת החילוץ אני יכול לכתוב ספר עב כרס על מטיילים שנפגעו בגלל חוסר תשומת לב, חוסר אחריות, אי הכרת המסלול, תכנון זמן לקוי או שיקול דעת קלוקל.

אז מטיילים יקרים – נשמח להישאר כל היום עם החולצה הירוקה של רשות הטבע והגנים, אבל אם חלילה נקלעתם לבעיה – אל תהססו לקרוא לנו או ליחידת החילוץ, ואנו נחליף חולצה ונגיע במהירות האפשרית, והעיקר – המשיכו לטייל!

*מוקדש בהוקרה ובהערכה לשמוליק הרשקוביץ פקח שמורת גמלא שהתנדב במסירות במשך עשרות שנים ביחידת חילוץ גולן, וכעת פורש מפעילות היחידה.

 

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי
אירועים שיתקיימו ב 2nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th מאי
אירועים שיתקיימו ב 16th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th מאי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 31st מאי
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?