איש הקשר

קצרין, בירת הגולן, סופגת לאחרונה אש טילים, נפילות ושרפות. בימים כאלה, חשוב מאוד הקשר בין המועצה המקומית לבין רשויות הצבא ופיקוד העורף. ריאיון היכרות עם היקל”ר החדש, סא”ל במיל’ אורן גומפל

שלום אורן, ברכות על כניסתך לתפקיד. תקופה לא פשוטה להיכנס. ספר לנו קצת על עצמך

אורן: “תודה רבה. אני מתגורר מזה כשמונה שנים בקיבוץ אפיקים שבעמק הירדן, נשוי לעלית, גננת במקצועה ואב לגל, בן 31, דוקטורנט לפיזיקה בטכניון והילה, בת 12 וחצי. בעברי שירתי שירות ארוך בחיל האוויר, 18 שנה, השתחררתי ב-2004. מאז, כעשרים שנה, בשירות מילואים פעיל. עד לאחרונה, שירתי במילואים במחלקת הנפגעים של צה”ל בזירת הצפון, מילאתי מגוון תפקידים – מפקד צוות מודיעי נפגעים, קצין עיר בחירום, מנהל אירועי נפגעים ומפקד משל”ט. שנים אלו היו משמעותיות מאוד עבורי, תפקיד רגיש מאוד שנוגע בליבת הכאב, ברגע הקשה והעוצמתי ביותר, המשנה מסלול חיים למשפחות שלמות: רגע הבשורה.

“שנים אלו היו מאתגרות מאוד רגשית ומקצועית ולאחרונה, ביצעתי שינוי והצטרפתי לפיקוד העורף, כמפקד יקל”ר קצרין.

“בחיי האזרחיים, אני איש חינוך. ניהלתי פנימייה ובית ספר לחינוך מיוחד בפרדס חנה, מנהל בית ספר יסודי בצפת וכיום, הנני מלמד בשתי חוות חקלאיות של משרד החינוך. האחת, ‘חווה בעדן’, בעמק המעיינות והשנייה היא החווה החקלאית בדרום הגולן, באבנ”י אית”ן, חווה חדשה יחסית שנפתחה לפני שנה ואליה כמו גם ל’חווה בעדן’, מגיעים מדי יום תלמידים מיישובי הסביבה, לחוות למידה אחרת דרך עבודת החקלאות והחקר, שהנה למידה ערכית תוך חיבור עמוק לאדמה ולמקום”.

מה זה אומר להיות יקל”ר?

“יחידת היקל”ר הנה ראשי תיבות של יחידת הקישור לרשות הנמצאת בכל רשות מקומית. יחידת קישור לרשות המקומית. היקל”ר הנה יחידה של פיקוד העורף הנמצאת ברשות ותפקידה להיות הגורם המקשר בין הצבא לרשות.

“התפקיד שלנו הוא קישור בין צרכי הרשות המקומית לצרכי פיקוד העורף והפיקוד המרחבי ולהפך, סיוע לרשות המקומית בהיערכות למצבי חירום בעת שגרה ובחירום, סיוע בביצוע המשימות ושמירה על רצף תפקודי של האוכלוסייה. כחלק מתפקידנו, אנו נמצאים בקשר רציף עם ראש הרשות ובעלי התפקידים במועצה, לומדים את הצרכים השונים המאפיינים את האוכלוסייה ומנתחים את המשמעויות של האתגרים השונים בעת חירום, מתוך כוונה לתת מענה מיטבי לצרכים השונים. בנוסף, אנו משתתפים בתרגילים של המועצה בתחום ההיערכות לחירום ובאימונים”.

עיר סופגת אש

מהם האתגרים בעיר כמו קצרין?

אורן: “ישנם אתגרים שמשותפים לכלל הרשויות כמו אירועי מלחמה, רעידת אדמה ואפידמיה, כפי שהיה בקורונה. עם זאת, לקצרין ישנם גם מאפיינים ייחודיים מעצם מיקומה הגאוגרפי כיישוב ברמת הגולן וכפי שחווינו לאחרונה, קצרין ספגה אירועים של ירי טילים וכתוצאה מכך, נגרמו שריפות גדולות. כמו כן, ישנם מאפיינים נוספים שמשפיעים ונלקחים בחשבון במסגרת ההיערכות לחירום, אך ברשותך, לא נפרט אותם כאן.

“חשוב לי מאוד לציין שאני חווה רשות שמתייחסת בכובד ראש וברצינות רבה לנושא החירום ושמה את תחום ההיערכות לחירום בראש סדר העדיפויות, באופן שמעורר הערכה רבה. ישנו קשב רב מצד כלל בעלי התפקידים: ראש הרשות, דרך סגן ראש הראשות הממונה על החירום, המנכ”ל, קב”ט היישוב, שמוביל את תחום החירום, מנהלי המחלקות והדוברות, שהנה חוליה חשובה מאוד בתיווך המסרים והמידע לתושבים.

“כמו כן, חשוב לציין כי נושא האחריות בתחום המוכנות לחירום הנו גם באחריות מלאה של כל תושב ותושב, דאגה למקלטים נקיים ומסודרים הפנויים מציוד, הקשבה להנחיות פיקוד העורף שהנן הנחיות מצילות חיים, המתפרסמות בכלי התקשורת השונים, הנחיות המועצה באמצעות הדוברות, שכאן ראוי לציין כי רק הנחיות היוצאות מהדוברות הנן הנחיות אמינות ואין להתבסס על שמועות…

“עוד אמליץ, לכל תושב, כי יוריד את אפליקציית פיקוד העורף, יגדיר את קצרין כמקום עניין, בנוסף על המיקום שבו הוא נמצא בכל רגע נתון. בזמן אזעקה יש להיכנס מיד למרחבים מוגנים ובמידה שנמצאים בשטח פתוח, ואין מרחב מוגן בסמוך, יש לשכב במקום שאינו מסכן בטיחותית, עם ידיים על הראש למשך 10 דקות מהאזעקה האחרונה.

“אני מאחל לכולנו שנדע ימים שקטים וטובים יותר, שנזכה לראות במהרה את כלל החטופים חוזרים, רפואה שלמה לכל פצועי צה”ל ושנהיה ראויים לזכר הנופלים”.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?