כלנית

פינה בטבע – סיפורים מהטבע החי, הצומח והדומם של רמת הגולן – כלניות, כלניות, כלניות אדמדמות אדמוניות… כלניות, כלניות, כלניות חינניות מטוללות… מיליוני כלניות צובעות ממש עכשיו את אדמת ארצנו


פברואר הוא חודש הכלניות. מהדרום ועד הצפון, בהרים, במישורים ובעמקים פורחות מיליוני כלניות וצובעות את ארצנו באדום.
רגע, אדום?
אבל אנחנו מכירים אצלנו בגולן כלניות בשלל צבעים. לבן, ורוד, סגול וכן… גם אדום.
מה הסיפור?
קודם כול, נאמר שהכלנית היא גיאופיט ממשפחת הנוריתיים שכוללים גם את הנוריות למיניהן וגם את מיני הקצח, הדמומיות, הדורבניות ועוד.
לכלנית מהלך חיים מעט שונה משל רוב שאר הצמחים. אצל רוב מיני הפרחים, מבשילים קודם אברי הרבייה הנקביים ורק לאחר זמן מה, מבשילים אברי הרבייה הזכריים. זאת, בשביל לייעל את תהליך ההאבקה ולהבטיח קודם כול את הפריית הביציות ורק לאחר מכן, שחרור האבקה המכילה את תאי הזרע.
אצל הכלנית, זה הפוך. אברי הרבייה הזכריים מבשילים ומשתחררים גרגרי האבקה ורק לאחר מכן, כאשר הכלנית מתבגרת, מבשילים עלי השחלה. זה הזמן, אגב, שבו היא מקבלת את הכתם הלבן בבסיס עלי הכותרת. כך קל לזכור – כלנית עם שיער שיבה היא כלנית מבוגרת שכבר הבשילה את האבקנים ונמצאת בשלב הבשלת עלי השחלה.
אבל למה לפעול בצורה כזו?
התכונה הזו קשורה לבעל החיים שמהווה המאביק העיקרי שלה ולגמול אותו הוא מקבל בתמורה לכך. את הכלניות מאביקות חיפושיות. כן כן… לא דבורים, או פרפרים, אלא חיפושיות. חיפושיות אלו, ממשפחת הזבליתיים, מכוסות בשערות זיפניות צפופות, מבקרות אצל פרחי הכלנית ומאביקות אותם. למה להם לבקר אצל הכלנית בלל? מה הן יקבלו בתמורה?
לאותן חיפושיות, הכלנית מהווה את החופשה השנתית בבית המלון – הכול כלול! פנסיון מלא… גם חדר אוכל, וגם חדר שינה זוגי. לכלנית שתי תכונות שמאפשרות לחיפושיות לקבל את כל הטוב הזה.

חדר שינה מושלם

דבר ראשון – בשל מועד הפריחה המוקדם יחסית, לכלנית צריכה להיות דרך התמודדות עם מזג אוויר גשום שעלול לפגוע בה. בשל כך, הכלנית נסגרת, כאשר חשוך. כשמעונן בחוץ ולא הרבה מאור השמש חודר את שמיכת העננים, הכלנית נסגרת ושומרת על אבריה החיוניים מפני הגשם.

בלילה, אין אור והכלנית נסגרת גם לאורך הלילה ונפתחת שוב בבוקר למחרת – חדר שינה מושלם, המוגן מפני הקור, הגשם וגם טורפים ומקום מצוין להכיר את בת או בן הזוג ולעבוד אתו על הדור הבא

אבל גם בלילה, אין אור והכלנית נסגרת גם לאורך הלילה ונפתחת שוב בבוקר למחרת – חדר שינה מושלם, המוגן מפני הקור, הגשם וגם טורפים ומקום מצוין להכיר את בת או בן הזוג ולעבוד אתו על הדור הבא.
בנוסף, ועכשיו אנחנו מגיעים לעניין שעליו דיברנו בהתחלה, הכלנית מייצרת כמות מאוד מאוד גדולה של אבקנים – מזון מצוין לחיפושיות, מלא חלבון ומזין, אבל לא לשכוח: שיישאר קצת בשביל להעביר גם לפרח הבא! ובשביל למנוע מהחיפושיות לאכול ולפגוע בעלי השחלה היקרים, האבקנים מבשילים קודם ורק אז, השחלה.
טוב, אז מה הסיפור של הצבעים?
הצבע האדום הבולט אצל הרוב המוחלט של הכלניות בישראל, תפקידו, ככל הנראה, כמו בשאר הפרחים הדומים, לשמש פרסומת עבור חיפושיות שמבחינות בקלות יותר בצבע האדום, בניגוד לדבורים שמבחינות בקלות יותר בספקטרום הוורוד-סגול.
הצבעים האחרים מתקבלים מרמת דומיננטיות שונה של גנים מסוימים האחראים על ייצור פיגמנטים והובלתם על מוהל עלי הכותרת. נמצא כי הגורמים האחראים על דומיננטיות הגנים הם רמת חומציות בקרקע ותנאי יובש.
מסתבר, כי הכלניות האדומות הנן עמידות יותר לתנאי יובש ולאדמות בעלות רמת חומציות נמוכה ולכן נמצא אותן יותר בדרום, בבקעה ובשפלה ואילו את הכלניות הצבעוניות – בעמקי מישור החוף והצפון וברמת הגולן.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?