טנק צנטוריון לאנדרטת “כוח נתי”

אין דין מגח, כדין שוטקל, יודע כל שריונר. לכן, היה כל כך חשוב למקם דווקא צנטוריון (שוטקל), באנדרטה שלכוח נתי“, הצופה פני קוניטרה


כבר שש שנים, עומדת אנדרטתכוח נתיברמפה הצופה אל העיר קוניטרה. האנדרטה נמצאת בתהליך מתמיד של פיתוח ובאופן הדרגתי, תופסת מקום של כבוד בין נקודות הביקור של המטיילים בגולן. אבל גם המבקרים המתמידים במקום לא יכלו להבחין בהתרחשות הסמויה שמאחורי המראה השלו של המקום.

עכשיו, כבר ניתן לגלות: האנדרטה הוקמה בנקודה שבה כבר ניצב צריח של טנק וסביבו התחולל כל תהליך הפיתוח. הבעיה: הצריח היה של טנק מגח (פטון) ולא של טנק צנטוריון (שוט קל), שהיה כלי המלחמה בו עשהכוח נתישימוש במלחמה. מי שבקי במורשת של חיל השריון, יודע שמלחמת עולם התנהלה בין אנשי המגח לאנשי השוטבאשר לאיזה טנק עדיף, כך שהצבת מגח באנדרטה ללוחמי השוט הייתה ברמה שלהצבת צלם בהיכל“.

לוחמיכוח נתיהפעילו לחץ ובמהלך שנמשך שנתיים פנו לכל גורם אפשרי בצהל על מנת לקבל את הטנק הנכסף. ברחבי הגולן, פזורים טנקים רבים, אבל כשמגיע שלב האישורים, פתאום מסתבר שהמדובר בציוד לחימה (צלמ) לכל דבר והתהליכים נעשים מורכבים עוד יותר.

בסופו של דבר, אושר המהלך ונמצא טנק מתאים ליד בריכת הגוחאדר, שייחודו הוא בכך שבאופן מופלא, מערכות הצידוד המכני שלו עדיין כשירות לפעולה. ב-28.7.22, לאחר הכשרת השטח באתר, התייצבו בו שני מנופים וטריילר שלמנופי אזולאיוהחלו במלאכת העמסת הטנק. גם פעולה זאת התבררה כלא פשוטה ורק בזכות מקצוענות, נחישות והתמדה של המנופאים הגיע הטנק לאנדרטה והוצב במקומו.

עתה, נותר רק לשפץ את הטנק, להתאים אותו לכניסת מבקרים ולהמשיך בפיתוח האתר כולו. כל זאת, על מנת שציבור המטיילים בגולן ייחשף לסיפורו המופלא שלכוח נתי“.

נזכיר בקצרה גם לקוראים דף זה, שכוח נתיהיה גדוד שריון מאולתר, שהוקם תוך כדי מלחמת יום הכיפורים. הגדוד התבסס על לוחמים שחזרו לארץ מחול, על חיילי ישיבות ההסדר, על לוחמים לא משובצים ועל מתנדבים רבים. מפקד הכוח היה נתי גולן, קצין שריון מהולל, בעל עיטור הגבורה על חלקו בקרבות לכיבוש הגולן, במלחמת ששת הימים.

נתי ארגן את הכוח במהירות ועלה אתו לגולן. ביום שישי, 12.10.73, הובילכוח נתיאת ההבקעה בתוך המובלעת ונקלע למארב טנקים סורי, ליד כפר נסג‘. 18 מלוחמי הכוח נהרגו בקרב זה. למרות המכה הקשה, התארגן הכוח מחדש תחת פיקודו של הסמגד והמשיך בלחימה עד להפסקת האש. במהלך הקרבות, נפלו 22 לוחמים מקרב הכוח.

מפגש שנתי לזכרם של הנופלים יתקיים באתר, ב-20.10.22 והציבור מוזמן.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?