חורף שיא בגולן

השנה, הגולן התברך בחורף גשום במיוחד. אין אזור שלא עבר את ממוצע המשקעים השנתי. נדב בהרב החזאי של הגולן: “זה היה חורף איכותי במיוחד”


יונתן ורטיקובסקי

אזור הגולן, שנהנה מגובה רב ואקלים אירופי יחסית לשאר המדינה, נהנה בכל חורף מקור איכותי וכמויות משקעים מכובדות. השנה, זהו היה חורף משובח במיוחד.

במרום גולן, ירדו השנה כמויות מכובדות המראות על 1,168 מ”מ של גשם, לעומת זאת, בשנה שעברה ירדו שם 790 מ”מ בלבד.

כאמור, כמויות הגשם הגדולות עשו רק טוב וגם מפלס הכנרת עלה משמעותית. נכון להיום, הכנרת עלתה בכ-3 מטרים מתחילת החורף וישנו עוד חוסר של 2.80 מ’ לכנרת מלאה.

חורף מיוחד

בכל שנה, בתקופת החורף, ישנם ימים גשומים יותר וגשומים פחות, אך ניתן לשים לב שעונת החורף היא תקופה של שלושה חודשים, לרוב. השנה, זה היה חורף מיוחד, כאשר מחודש דצמבר ועד חודש מרץ, ארבעה חודשים ברצף, הייתה בגולן חוויה של חורף ארוך ומיוחד במינו.

“זהו אכן חורף מיוחד”, מסכם נדב בהרב, מנוב, החזאי המקומי. “החורף הזה היה מיוחד גם בזכות כמויות המשקעים הגדולות שירדו וגם בזכות הרצף. זהו היה חורף ארוך וללא הפסקות של גשמים. ההפסקה הארוכה ביותר נמשכה שבועיים לכל היותר”.

במה החורף הזה שונה משנים עברו?

בהרב: “לרוב, מקבלים במקרה הטוב חורף של חודש וחצי, מקסימום חודשיים. הפעם, זה היה חורף מתחילת דצמבר ועד מרץ, ארבעה חודשים רצופים. לפעמים, ישנם מקרים שיש במהלך תקופת החורף הפסקה של חודש שלם ללא גשם. הפעם, זה לא קרה. רצף מערכות הגשם הביא את החורף הזה לשיא מיוחד”.

בהרב: “יש המון חובבי מזג אוויר. לפני 20 שנה, חשבתי שאני לבד בתחום, אבל היום יש המון חובבי מזג אוויר, שמחפשים לראות שיטפונות, ברקים ושלגים. גם בגולן וגם בכל קצוות המדינה. בגולן, ישנם אנשים רבים שחיים את זה”.

משנת 2003, בהרב לא זוכר חורף כה גשום וארוך.

“אני זוכר שחורף 2003 אפילו התעלה על החורף הנוכחי, בעיקר מבחינת כמויות המשקעים בדרום הגולן ועליית מפלס הכנרת. לאחר חורף 2003, החורף השנה עומד אחריו, בכמות ובאיכות”,

מהם ההבדלים, יחסית לשנה שעברה?

” ניתן לראות שכמויות המשקעים גבוהות משמעותית יחסית לשנה שעברה, אך פרמטר חשוב הוא מתי הגשם יורד. ברגע שגשם יורד בתקופות הסתיו (אוקטובר ונובמבר) או באביב (אפריל, מאי) הוא כבר פחות משמעותי מבחינת משק המים. ברגע שגשמים יורדים בתקופות החורף הטובות, זה אחרת וכך גם האיכויות של הגשמים”.

כמויות מרשימות

השילוב של חורף רצוף במשך ארבעה חודשים ללא הרף, עם הפסקה מקסימלית של שבוע פה, שבוע שם, לעומת חורפים קודמים, עשה את ההבדל.

“השנה, כמויות המשקעים הכפילו את עצמן משנה שעברה”, סיפר ניר גינדי, מנהל התחנה המטאורולוגית בקיבוץ אורטל. “לאחר חורף כזה, כיום, האדמה עדיין רוויה ולשמחת כל העוסקים בנוי ובחקלאות, ייקח עוד זמן עד שיהיה צורך לפתוח את ההשקיה”.

האם זה באמת חורף מיוחד?

“בוודאי. אני מנהל את התחנה המטאורולוגית כבר שבע שנים ואני לא זוכר כמויות כאלה יפות. ירד בקיבוץ אורטל מעל 1,000 מילימטר של משקעים. לדעתי, בגליל העליון גם יותר מזה, כמויות מרשימות במיוחד”.

גלגל הצלה לחקלאות

כבר שנים על גבי שנים, שמצב החקלאות במדינה לא מזהיר. פורסמו לא מעט מקרים שבהם חקלאים מייבשים את המטעים, עקב חוסר במים, עוקרים את העצים, בגלל הקושי להתפרנס מהענף והמצב לא מזהיר.

“החקלאות בגולן הייתה בסכנה”, מספר מהרב. “החורף הזה שינה את כל תמונת החקלאות מקצה לקצה. עד השנה שעברה, דובר רבות על עקירות מטעים עקב חוסר במים והשנה אף אחד לא יוכל לעלות את זה על סדר היום. בזכות החורף האחרון, החקלאים מרוצים מכמויות הגשמים, למרות שבתקופות מסוימות היה להם קושי לעבוד, כשהמטעים היו מוצפים”.

כיצד מגיע פתאום חורף כה גשום?

“כשמסתכלים על ההיסטוריה, רואים שאחת לכמה שנים, מגיע חורף טוב, עם גשמים רבים. לדוגמה, בשנת 2012, היה חורף לא רע כלל, גשמים רבים ואיכותיים. לא ברמה של השנה, אבל מכובד מאוד. לפני כן, בשנת 2003, היה חורף נהדר, שהוא לדעתי החורף הטוב ביותר ב-20 השנים האחרונות.

“כמובן, לפני 2003, אי אפשר לשכוח את החורף של שנת 1992, שהגליל העליון כולו היה מכוסה בלבן. לפני חורף 2003, החורף המשמעותי ביותר היה בשנת 1992. לפני כן, חורף 1983 היה חורף נהדר. פחות או יותר, פעם בעשור, מגיע חורף משמעותי, אך לצערי, המשמעות היא שכנראה אנו בדרך לכמה שנים שכונות, לאחר החורף האחרון”.

התיירות תרוויח ובגדול

מזג האוויר, הוא אחד הפרמטרים שמשפיעים על התיירות בגליל ובגולן. עבור תיירות החורף מזג האוויר האירופי עשה רק טוב. אתר החרמון היה פתוח הרבה לעומת השנים האחרונות, שבתות רבות שמבקרים מכל המדינה הגיעו לגולן לטיולים מסוגים שונים והרוויחו גשם, שלג וברד.

בהרב: “אתר החרמון היה פתוח השנה כפי שהוא לא היה פתוח שנים רבות. ברגע שאתר החרמון פתוח, זה תורם לשאר אתרי התיירות בגולן. מלבד תיירות החורף, גם תיירות הקיץ תרוויח ובגדול. בשנה שעברה, שקלו לא לפתוח אתרי קיאקים בגלל החוסר במים. השנה הולך להיות טוב יותר בהרבה”.

עם השנים, ניתן לראות יותר ויותר אנשים שמחפשים את האקשן של החורף ולראות את האירועים האטרקטיביים בזמן אמת.

“יש המון חובבי מזג אוויר. לפני 20 שנה, חשבתי שאני לבד בתחום, אבל היום יש המון חובבי מזג אוויר, שמחפשים לראות שיטפונות, ברקים ושלגים. גם בגולן וגם בכל קצוות המדינה. בגולן, ישנם אנשים רבים שחיים את זה”.

הייחודית של החורף הגיעה בשילוב הנהדר שבין כמויות הגשים הגדולות לבין הרצף האיכותי של הגשמים.

“מה שמייחד את החורף האחרון הוא שלא היו חסימות שגרמו ליובש. הייתה תעבורה של מערכות רציפה. יש דברים שכנראה מגיעים מלמעלה ואי אפשר להסביר אותם, אבל האיכות של החורף באה לידי ביטוי בכמויות הגשמים, ברצף של ארבעה חודשים עם חורף איכותי וכמובן שהגשמים ירדו בתקופות טובות”.

לנוי בגולן זה עשה רק טוב

ענף הנוי, כמו החקלאות, תלוי במצב המים ובשנים האחרונות, חווה חוסר ודאות. בזכות החורף האיכותי, ענף הנוי רק ירוויח.

“מצב המים בשנים האחרונות היה לא מזהיר”, מוסיף ניר גינדי, גנן מקיבוץ אורטל. “בשנה שעברה, אנשים רבים המירו את הדשא לדשא סינתטי עקב חוסר במים. השנה, בזכות החורף האחרון ההשקיה תיפתח מאוחר יותר, יהיה חיסכון כלכלי גדול וזה ייתן אפשרויות נוספות”.

האם ניתן לתכנן סוג צמחים שונה, כשיודעים שיגיע חורף כזה?

“בעקרון, ניתן לתכנן את הצמחייה אחרת. גם בשטחים הפרטיים וגם בציבוריים, אך אי אפשר לבנות על זה. היו שנים שהתחזיות הראו שהולך להיות חורף טוב, אך זה לא קרה בסופו של דבר”.

מה קורה בשנים עם חורף יבש?

“כיום, יודעים כיצד להתמודד עם הכול. בשנים שחונות, ניתן למצוא פתרונות כמו חיפוי קרקע, דשא סינתטי ועוד. לעומת זאת, חורף נפלא כמו שעברנו השנה, עושה דברים מדהימים, נותן אפשרויות גדולות יותר לצמחייה ומוסיף לנו המון ירוק בעיניים בגולן”.

לסיכום, החורף האחרון היה נהדר. תיירות החורף הייתה מצוינת ובתקווה לתיירות קיץ טובה, החקלאים קיבלו כמויות מים משמעותיות, הנוי ביישובי הגולן תפס צבע ירוק והדבר החשוב ביותר הוא שמפלס הכנרת עלה משמעותית.

הקהילה מעורבת

נדב בהרב ידוע בגולן כ”חולה בחיידק החורף”. כל אחד שרוצה לדעת מתי עומד לרדת גשם, יודע שנדב הוא הכתובת לכך.

“נדב תמיד אהב את מזג האוויר החורפי”, סיפר אייל, אחיו של נדב. “נדב התחיל לעדכן את האנשים בגולן בכל פעם שעמד לרדת גשם, או שעמדה להגיע מערכת מזג אוויר חורפית. משם, הלכנו והתקדמנו. אני פתחתי אתר אינטרנט, נדב פתח קבוצות וואטסאפ לעדכון התושבים שמונה אלפי חברים, ויש גם קבוצה בפייסבוק שאותה אני מתפעל עבור נדב”.

נדב הפך לבר-סמכא בנושא מזג האוויר החורפי בגולן וברגע שמישהו רוצה לתכנן משהו בחוץ, הוא סומך רק עליו.

אייל: “מישהו שרוצה לתכנן חתונה בחוץ, החקלאים מתייעצים, תושבים שרוצים לדעת לגבי מזג האוויר. אפילו ברגע שקבלנים באזור רוצים לתכנן, בתקופות לא ברורות מבחינת מזג אוויר, עבודת פועלים בשטח, הם מתייעצים עם נדב.”

נדב מחובר כבר 20 שנה לנושא מזג האוויר, מחפש את טיפות הגשם, את השלג שיורד ואת הברד. הוא מסוגל לתת מענה באזור הגולן והרבה מסתמכים על הנתונים שלו.

 

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?