זמן הדובדבן זה עכשיו!

הזנים המוקדמים – “מיני רויאל” ו”רויאל דון”, שאוקלמו בגליל ובגולן על ידי מו”פ צפון נמצאים כבר בשווקים. השנה צפויה עלייה של 10% ביבול הדובדבן לכ-2,200 טון


השנה צפוי יבול הדובדבן בארץ לעמוד על כ-2,200 טון, עלייה של כ-10 אחוזים ביחס לשנה שעברה. שני זני דובדבן מקדימים, שאוקלמו בישראל על ידי מו”פ (מחקר ופיתוח) צפון והחברה לפיתוח הגליל, הועברו העונה למכירה בשווקים ברחבי הארץ ואפשרו את פתיחת העונה מוקדם מהרגיל.

כ-3,000 דונם דובבן נטועים באזור הגליל והגולן ומהווים כ-90 אחוזים מהשוק והיתר – מאזור הרי ירושלים, רובם מהזנים ה”מסורתיים” שמגדלים בארץ בעשורים האחרונים – “בורלא”, “רנייר”, “בינג” וכד’.

מנהל מו”פ צפון, אלקנה בן ישר: “מעבר להופעה מוקדמת המאריכה את עונת הדובדבנים ומעניקה יתרון גדול לחקלאים והמשווקים, יתרונם העיקרי של זני הדובדבן החדשים הוא בהופעה חיצונית מרשימה של גודל, פציחות, מתיקות, מוצקות וחיי מדף ארוכים”

מנהל מו”פ צפון, אלקנה בן ישר: “מעבר להופעה מוקדמת המאריכה את עונת הדובדבנים ומעניקה יתרון גדול לחקלאים והמשווקים, יתרונם העיקרי של זני הדובדבן החדשים הוא בהופעה חיצונית מרשימה של גודל, פציחות, מתיקות, מוצקות וחיי מדף ארוכים. מאחר שלחקלאי חשובה גם רמת היבול המושגת, פרמטר זה נבחן על ידינו.

“מו”פ צפון עוסק בשיפור זני הדובדבן הגדלים כיום במטעים, השפעה על גודל ואיכות פרי על ידי איזון רמת היבול במטע וכן שמירה על איכויות פרי לאורך העונה ולאחר אחסון. בנוסף, אנו עוסקים גם בפרויקט של ממשק ידידותי במטע, במסגרתו מפתחים במו”פ צפון שיטות להפחתת השימוש בחומרי הדברה במטעים”.

עוד מציין בן ישר, כי במהלך תשע השנים האחרונות, זנים רבים ומיוחדים של דובדבנים נכנסו לתהליך של אינטרודוקציה (ייבוא). זנים מקליפורניה, מתאימים לאזורי הגידול הנמוכים והחמים יותר בארץ וזנים מאזור סמרלאנד בקנדה, המתאימים לאזורים היותר קרים. הזנים עוברים מבחני אקלום על ידי חוקרי מו”פ צפון, בחוות המחקר בגליל ובגולן, במספר פרמטרים למשך שלוש שנים. לאחר מכן, מועברים הזנים הנבחרים לנטיעה מסחרית לחקלאים מגדלי הדובדבן.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?