השמש, הים והכהן הגדול

שמחה שמש הים במסע אינטימי ומרתק על יצירתו של הכהן הגדול, לאונרד כהן, חייו הסוערים, יהדותו והתייצבותו כאן במלחמת יום כיפור

דגנית כהן


“סיפור האהבה שלי עם לאונרד כהן ויצירתו החל כששמעתי לראשונה את שירו ‘כציפור על גדר תיל’, בשנת 1963, כשחייתי בארה”ב. נשביתי בקסמו. מילות שיריו המיוחדות, לחניו, קולו ואישיותו המיוחדת ומלאת ההשראה. מאז, מלווה יצירתו את חיי”.

כך פתחה האמנית ומספרת הסיפורים, שמחה שמש הים, את המפגש המרתק שהתקיים במוצאי שבת האחרון, 30.11.19, במרכז “מעגל החיים”, שבגבעת יואב.

שמחה שמש הים היא אמנית החיה ויוצרת בגולן מאז עלתה לגבעת יואב עם משפחתה בשנת 1979. היא מספרת סיפורי עם במסגרות שונות, אך סיפור האהבה עם לאונרד כהן הוא מרכזי בפעילותה.

“יצירתו של לאונרד כהן, המשורר, בן למשפחה יהודית במונטריאול, קנדה, מלווה אותנו למעלה משבעה עשורים”, ציינה שמחה במפגש, “אך מעט אנו יודעים על חייו האישיים, תהליכי יצירתו ומאבקו בעוולות חברתיות, כמו גם, ואולי בעיקר, המקום המרכזי והעמוק שתפסה היהדות בחייו, על השינויים שעברה יצירתו ועל התובנות אליהן הגיע בערוב ימיו”.

“מרגשת במיוחד הייתה החוויה”, הוסיפה שמחה, “לשמע את משתתפי המפגש שרים במהלך המפגש, מ’סוזאן’ ועד ל’הרקידיני עד קץ האהבה’, אותו כתב בעקבות חוויתם המזוויעה של נגני התזמורת היהודית באושוויץ”.

“לעצור בגופי…”

שמחה העמיקה את ההיכרות עם אישיותו הייחודית של לאונרד כהן, באמצעות סיפורים על רגישותו הרבה שמצאה את ביטוייה במילות שיריו, בפעילותו הייחודית בכל הקשור ליהדותו והזדהותו העמוקה עם גורלו של העם היהודי.

כהן הגיע לארץ במהלך מלחמת יום הכיפורים, בשנת 1973, “כדי לעצור בגופי את הקליעים המצריים”, כמו שהסביר וכן הוסיף בראיונות שנתן במהלך הקרבות, כי “אני מחוייב לעם היהודי, כל חיי”.

במהלך ביקורו, ירד לסיני יחד עם האמנים ישראלים אושיק לוי, פופיק ארנון, מתי כספי ואילנה רובינא, להופיע בפני הלוחמים. בעקבות החוייה הקשה של המפגש עם מוראות המלחמה, כתב לאונרד את שירו הידוע “מי באש ומי במים” ואת “הסיפור של יצחק”, בו הוא הוא יוצא כנגד האבות “המעלים את בניהם למולך המלחמה, באשר היא”.

“התרגשתי במיוחד למשמע תגובותיהם החמות של משתתפי המפגש”, מסכמת שמחה “ולראות כי אף הם שותפים לאהבה הגדולה אל לאונרד כהן ויצירתו הייחודית”.

מתוך תגובות המשתתפים:

“חוויה נפלאה, מסע מרתק ומרגש”…

“התענגתי הן מהתוכן והן ממי שהצליחה להציג את לאונרד בכזאת אהבה”…

“ערב תרבותי ומעשיר שמשאיר טעם של עוד – הצלחת לקחת אותי למסע מרתק ומרגש”…

בוקסה

כמו כן, מספרת בשמחה!

מפגשים מרתקים נוספים מבית היוצר של שמחה שמש הים – סיפורי עם, סיפורי נשים, מעשיות עממיות, מיתוסים ומשלים מהארץ ומרחבי העולם, בהם שמחים ועצובים, מצחיקים, שנונים, נשיים וגבריים, בכולם רגישות ,הומור ואהבה!

הסיפורים מיועדים לגדולים וקטנים, זקנים וטף.

אירועים שיתקיימו ב 27th מאי
אירועים שיתקיימו ב 28th מאי
אירועים שיתקיימו ב 1st יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th יוני
אירועים שיתקיימו ב 6th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th יוני
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th יוני
No Events

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?