העצים והשבבים

אריה אלדד, “העצים והשבביםהפרק האחרון של לחי“, הוצאתכינרת זמורה“, 2020. 367 עמ


כשחוטבים עצים ניתזים שבבים” – משפט זה שטבע לנין, מנהיג המהפכה הבולשביקית ומנהיגה הראשון של בריהמ, אופייני לכל תנועה מהפכנית. המסר הוא שבמעשה הגדול של הגשמת המהפכה, יש גם קורבנות שווא, קורבנות של שגיאות וטעויות. אין תנועה מהפכנית שלא תאמץ את המושג (ואולי מסיבה זאת אני סולד משימוש במושגמהפכה“, כאשר מדובר במאבק במדינה דמוקרטית, כמו בכרזות הגדולות בהפגנות הבלפוריאדה).

לחי, ארגון המחתרת לוחמי חירות ישראל, היה התנועה המהפכנית ביותר שפעלה בארץ ישראל בשנות הסער של המאה ה-20 וגם מהעצים שהיא חטבה ניתזו שבבים.

פרופאריה אלדד, חבר הכנסת לשעבר ובנו של ישראל אלדד, חבר מרכז לחי, הכתיר את ספרו על לחי בשםהעצים והשבבים“. הספר, שעוסק בפרק האחרון של לחי, הוא סיפור שמכיל בתוכו סיפור. הסיפור הגדול, חטיבת העצים, הוא המלחמה בבריטים והאקורד האחרון של הארגון, ההתנקשות בחיי המתווך השבדי ברנדוט, במלחמת השחרור. הסיפור הקטן, השבב, הוא סיפור של הוצאה להורג של אחד מחברי המחתרת, במשפט שדה, על לא עוול בכפו, בהחלטה של איש אחד, “גרא“, הלא הוא חבר מרכז לחי נתן יליןמור.

הספר הוא רומן היסטורי, המשלב אמת ובדיה, אך הסיפורים הבדיוניים הם מרכיב משמעותי באמת הגדולה, כמאמר המכתםמיטב השירכזבו“. כפי שהגדיר זאת אלדד בהקדמה לספר, “כדי למסור את סיפור המחתרת והתקופה, בדיתי פה ושם גם דמויות שלא היו ותיארתי שיחות שאולי לא התקיימו. לעתים, הקדמתי את המאוחר ובכל זאת, המאורעות כולם, בין שהיו ובין שלאו, יכלו להתרחש ודומים להם התרחשו. מה שאמרו הדמויות הפועלות בספר ומה ששוחחו ביניהן ומה שחשבו ומה שחלמוהיה ממש, או ממש היה יכול להיות“.

האויב נעלם

יש לציין שאלדד בחר לספר על המחתרת דווקא בתקופה הבעייתית שלה ועל כך הוא ראוי לשבח, על אומץ ויושרה. אין בספר כל ניסיון ליפות את המציאות. התקופה המתוארת בספר היא זו שלאחר החלטת עצרת האום על תכנית החלוקה והודעת הבריטים על סיום המנדט (ולמעשה מעט לפני אותה החלטה).

המחתרת הקטנה והמהודקת, שהייתה נחושה לנהל מלחמת חורמה בשלטון הבריטי הזר, מצאה את עצמה לפתע ללא האויב, ללא התכלית, לא רלוונטית והיא לא ממש ידעה מה לעשות עם זה. לחי ליכדה בתוכה אנשי ימין קיצוני ושמאל קיצוני. אנשים שדגלו במלכות ישראל מהנילוס עד הפרת והקמת בית המקדש השלישי וקומוניסטים שראו עצמם חיל חלוץ במלחמה באימפריאליזם הבריטי וראו עצמם נחשוני המהפכה הקומוניסטית בארץ. היו בה חרדים והיו בה כנענים שכפרו בהיותם יהודים. כל אלה פעלו יחד במטרה המשותפת של מלחמה בבריטים. כשלפתע האויב המשותף הפך לבלתי רלוונטי, לא היה עוד דבק, כל פלג משך לכיוון אחר, כל אחד מחברי המרכז הוביל לכיוון אחר והמחתרת לא הפכה לתנועה, אלא התפוררה.

כמי שקרא הרבה על לחי ומכיר את הספרות שלה, זיהיתי חלק מן הדמויות בספר, על פי הכינויים המחתרתיים שלהם. חלקם לא הכרתי ואיני יודע מי מהם בדויים ומי אמתיים. הספרמצוין. כתוב היטב, מרתק ומותח. סיפור ההתנקשות בברנדוט מסופר כספר מתח קלאסי. גם רומנטיקה מצויה בספר והומור דק משובץ בו.

אי אפשר להתעלם מכך שאחד מגיבורי הספר הוא אביו של הסופר ומורו הרעיוני. ראוי לציין שגם אותו הוא אינו מציג בצורה פלקטית ואינו מכסה על חולשותיו. הוא כותב בהומור על הלאיוצלחיות שלו, על חוסר המעשיות שלו ועל נטייתו להתיש בנאומים ארכניים

אי אפשר להתעלם מכך שאחד מגיבורי הספר הוא אביו של הסופר ומורו הרעיוני. ראוי לציין שגם אותו הוא אינו מציג בצורה פלקטית ואינו מכסה על חולשותיו. הוא כותב בהומור על הלאיוצלחיות שלו, על חוסר המעשיות שלו, על נטייתו להתיש בנאומים ארכניים, לא תמיד בטקט והבנת הרגע והסביבה. אך ניכרת האהבה הרבה שלו לאביו, כשחולשותיו אלה מתוארות בהומור וחמלה.

כך למשל בפסקה הבאה: “אבל מאיר [יהושע זטלר, מפקד לחי בירושלים במלחמת השחרור] היה עסוק ראשו ורובו בכל ענייני המחתרת בירושלים ולא תמיד מצא זמן לשיחות ארוכות ואלדד אהב להאריך. כדי להגיע לבן גוריון, היה מתחיל ביהושע בן נון ועובר בדרך אצל בר כוכבא“.

באחד הפרקים, מתוארת שיחה לילית, של שלושת חברי המרכז, על דרכם האישית לאחר שיצאו מן המחתרת. אלדד לועג לגראעל כוונתו להקים מפלגה שתתמודד על השלטון.

“‘אולי תהיה ראש ממשלה‘. ‘איש מאתנו לא יהיה ראש ממשלה‘, פסק מיכאל. ‘איננו בנויים לתככים שזה דורש. יש לי חלום אחד שלא הגשמתיזה להביא ארצה עולים. לעשות את מה שלא הספקנו לפני המלחמה. להביא את היהודים שנותרו. בלי מיליוני יהודים, לא נוכל אפילו לדבר על שלמות המולדת‘”.

מיכאלהוא יצחק שמיר, ראש הממשלה השביעי של ישראל. מי שהיה ראש ממשלה, ללא התככים, שאכן, אינו בנוי להם. כראש הממשלה, עיקר מעייניו, הישגיו הגדולים ומה שהפך אותו בעיניי לאחד מראשי הממשלה הטובים ביותר שהיו כאן, היה העלאתם וקליטתם של יהודי חבר המדינות ואתיופיה.

אני  ממליץ בחום על הספר.

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
אירועים שיתקיימו ב 12th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th יולי
אירועים שיתקיימו ב 17th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 20th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 23rd יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th יולי
אירועים שיתקיימו ב 26th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th יולי
No Events
אירועים שיתקיימו ב 1st אוגוסט

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?