בשמלה הלבנה

תמונת החג ברורה בראשי: מסתובבת רגועה ונינוחה, בבית הנקי והיפה שלי, עם השמלה הלבנה, כשריחות הבישולים של החג מפיצים ריח עד לבית הכנסת ופרחים יפים מקשטים את השולחן. על השולחן: אוכל של בית


השנה, מתחשק לי לקנות לעצמי שמלה לבנה לראש השנה. בא לי שהיא תהיה רחבה וארוכה ונשפכת כזאת. ככה אני כבר מדמיינת את עצמי בחג, מסתובבת רגועה ונינוחה, בבית הנקי והיפה שלי, עם השמלה הלבנה, כשריחות הבישולים של החג מפיצים ריח עד לבית הכנסת ופרחים יפים מקשטים את השולחן. בא לי שנשתה הרבה יין, לחיים. בא לי ממש לחגוג את השנה החדשה עם דף לבן ושמלה חדשה, כמו זאת שראיתי אצל אחת המשתתפות, בהרמת כוסית לכבוד השנה החדשה, שהייתי השבוע.

אחרי ששתינו לחיים ואכלנו תפוח בדבש ונהנינו מבופה שלא מבייש חתונה בחצר המלוכה, התבקשנו בסבב לסכם את השנה שעברה עלינו ולהגיד משהו שאנחנו מצפים שיקרה לנו השנה. הרגשתי שהשאלה הזאת קצת הפתיעה אותי ולא היה לי סיכום בשלוף. למזלי, הייתי בין האחרונים לדבר במעגל, כך שהיה לי קצת זמן לחשובאיך אני מסכמת ומה אני רוצה להגיד.

בינתיים, הקשבתי לאחרים. חשבתי שאולי זה גם יכול לעזור לי לחשוב על הסיכום שלי. מישהו אמר שהשנה הייתה לו הצלחה גדולה בעבודה. הוא זכה לקידום רציני שחיכה לו ומקווה להמשיך על הגל הזה בשנה הבאה. אחת סיפרה שהייתה לה שנה מורכבת מאוד מבחינה בריאותית וכל מה שהיא מייחלת לו זו שנה של בריאות ורפואה שלמה. מישהי סיפרה שהשנה הבת שלה הבכורה התחתנה והיא בהיריון והיא מאושרת, מצפה להיות סבתא. אחד אחר סיפר שהשתתף השנה בתחרותאיש הזהבכזאת, של ריצה, שחייה ורכיבה.

אחריו היה מישהו שהתחיל לייצר יין ומישהו שהתגרש וחווה שנה קשה והוא רוצה למצוא אהבה והבחורה עם השמלה הלבנה כל הזמן חייכה והייתה נחמדה לכולם. היא הייתה רוחנית כזאת והקסימה אותי. היא אמרה שהשנה היא בחרה בעצמה, אחרי שנים של עבודה לחוצה שהיא לא באמת אהבה. היא ויתרה על משכורת גבוהה וקשרים וכוח ויצאה למזרח לחפש את עצמה והיא מרגישה מוכנה להתחיל מחדש

בנחת

לכל אחד מהם קרה איזה משהו גדול וטוב, או לא ממש ואני לא למדתי משהו חדש ועוד לא הפכתי לסבתא ולא רצתי מרתון ועוד לא למדתי לרקוד. כשהגיע תורי, ככה בלי לתכנן, אמרתי שהייתה לי מין שנה כזאת שלא היה בה שום דבר גדול במיוחד. היא הייתה שנה בלי דרמות, אבל עם הרבה רגעים קטנים של נחת. הבכורה היא סטודנטית מצטיינת ועובדת במה שהיא אוהבת, החייל סיים קורס מכים בהצלחה והוא קסם, המתבגר כובש לב נכנס להדרכה בבני עקיבא“, המתבגרת שלנו היא מלכה אמתית שמתבגרת בכיף וחגגה בת מצווה השנה ואני…? אני הגעתי לאיזו השלמה כזאת עם עצמי שאני לא משתגעת מזה שלא קרה משהו גדול. העיקר שכולנו היינו בסדר בשנה הזאת וזה לגמרי לא מובן מאליו וזה מרגיש לי נפלא שהשנה הזאת עברה ככה בנחת, בלי יותר מדי, וכנראה שזה בדיוק מה שהייתי צריכה ואני מאחלת לעצמי, שבשנה שתבוא, יהיו לי המון סיבות לשמוח. כולם מחאו לי כפיים, אני לא יודעת למה, זה די הביך אותי, אבל חשבתי שזה סימן שבאמת יהיו לי הרבה שמחות השנה.

מרק עוף כזה, שבתוכו מבשלים חלק מהברכות, ריאה ולב ולוביה ודלעת וכרשה ויהיו גם ביצים קשות, זכר לקורבן. רימונים מהעץ שלנו בגינה ותמרים צהובים יבשים, ותבשיל תרד ירוק עם אסדו (פקילה) וקוסקוס של ראש השנה וקציצות. יהיו גם דגים מטוגנים וממולאים קוציניים, כרוב ובצל ופסטלים

תה עם בוטנים

כשחזרתי הביתה, שלחתי הודעות לסטודנטית והחיילמה בא להם שאבשל לחג. קיבלתי תשובה משניהם, באותו רגע, שהם בעיקר רוצים אוכל של בית, לא משנה מה. חייכתי לעצמי. כמה פשוטככה כיף. המתבגרת, שראתה אותי מחייכת, שאלה מה הסיבה. סיפרתי לה שהאחים שלה רוצים אוכל של בית ומיד הכנתי רשימה של הדברים שאכין. גם לי התחשק אוכל של בית כמו אצל הוריי. מרק עוף כזה, שבתוכו מבשלים חלק מהברכות, ריאה ולב ולוביה ודלעת וכרשה ויהיו גם ביצים קשות, זכר לקורבן. רימונים מהעץ שלנו בגינה ותמרים צהובים יבשים, כמו אצל הוריי ותבשיל תרד ירוק עם אסדו (פקילה) וקוסקוס של ראש השנה וקציצות. יהיו גם דגים מטוגנים, כמו שעושים בצד של האיש וממולאים קוציניים, כרוב ובצל ופסטלים, שהסבתא תביא לחג והמון עוגות שהילדים אוהבים ונשתה תה עם בוטנים, ככה נוהגים אצלנו בראש השנה.

הדבר היחיד שקצת מפר לי את שמחת החג זה שהחייל שלנו לא יהיה אתנו, למרות שאני מפנטזת שעוד יהיו הפתעות והוא ישתחרר. אז דאגתי לו לספר החדש של חנוך דאום, כי הוא אוהב אותו וגם כדי שיהיה לו משהו מצחיק לקרוא ואכין לו צידנית עם אוכל של בית שלא יתבאס ושהלב שלי לא יכאב. גם עם זה אני משלימה. זה חלק מהחיים, כשהם בצבא.  כשנתיישב בשולחן החג, אסתובב בין כולם, עם השמלה הלבנה שלי, אשים יד על ראשם ואאחל להם שנה טובה ומתוקה ושיתמלאו כל משאלות לבנו לטובה.

אפריל 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
אירועים שיתקיימו ב 1st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 3rd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 4th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 5th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 10th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 17th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 20th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 21st אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd אפריל
אירועים שיתקיימו ב 23rd אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 28th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th אפריל
No Events
אירועים שיתקיימו ב 30th אפריל
אירועים שיתקיימו ב 1st מאי









מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?