“בואו נדבר על זה”

יש נושאים שלא נוח לדבר עליהם, לא נעים כזה. למשל, צוואות, ירושות וייפוי כוח מתמשך. אבל חייבים. אל תטמנו תראש


מאת: איתמר מור

מחלקת הוותיקים עוסקת בשנים האחרונות במגוון תחומים. יחד עם קידום תרבות הפנאי של הוותיקים, אנו מטפלים גם בנושא החוסן הכלכלי. זאת, תוך העלאת מודעות והנגשת שירותים לתחומי צוואות, ירושות וייפוי כוח מתמשך, במסגרת הקמפייןלא טומנים תראששמתקיים בכל שנה ביישובים עצמם.

מתוך הפעילות הזו, הבנו במחלקה שבכל הנוגע לנחלות במרחב הכפרי ולמשפחות בעלות עסקים משפחתיים, הנושא מאתגר וסבוך וההעברה הביןדורית טומנת בחובה היבטים נוספים (משפטיים, כלכליים, עסקיים, קהילתיים ומשפחתיים), שהופכים את היישום למורכב הרבה יותר. לפיכך, החלטנו במחלקה להרחיב פעילות ולהתחיל להניע מהלכים גם בקמפייןבואו נדבר על זההממוקד בתחומי העברה ביןדורית ועסקים משפחתיים במרחב הכפרי.

עוד הבנו שוותיקים רבים נמנעים מעיסוק בנושא הורשה והעברה ביןדורית, מתוך חשש לפתוח את תיבת הפנדורה, או מתוך אמונה אופטימית שהדברים יסתדרו מעצמם, כעת, או אחרי לכתם. זוהי מחשבה שלרוב מתגלה כנאיבית, מאחר שקצוות פתוחים מהווים הזמנה למדרון חלקלק, שסופו עלול להיות פגיעה במרקם המשפחתי ולסכסוכים שזולגים אפילו אל הקהילה ואף אל המרחב האזורי.

מחקרים מכל העולם מראים שככל שנושא ההורשה עולה ומטופל מאוחר יותר, כך עולה הסיכון לאפשרות של ניכור הורי, או להחלטות המתקבלות בחופזה; שני תהליכים שעלולים להוביל לסכסוכי יורשים, אובדן זכויות, או לירידה בערך העסקים

מחקרים מכל העולם מראים שככל שנושא ההורשה עולה ומטופל מאוחר יותר, כך עולה הסיכון לאפשרות של ניכור הורי, או להחלטות המתקבלות בחופזה; שני תהליכים שעלולים להוביל לסכסוכי יורשים, אובדן זכויות, או לירידה בערך העסקים, או הנכסים המשפחתיים. גם כאשר הוותיקים בוחרים לטפל בנושא, לעתים קרובות, הם נתקלים בקושי למצוא אנשי מקצוע מיומנים ומנוסים שיעזרו להם לצלוח את הנושא המורכב.

אלו הסיבות המרכזיות בגללן החלטנו להוסיף את נושא ההורשה הביןדורית כתחום קבוע בפעילות המחלקה, כשהמטרות העיקריות הן העלאת מודעות, הנגשת מידע וידע, הכוונה לשירותים קיימים ויצירת שירותים חדשים בנושא.

למהלך זה, נרתמות ההנהגות היישוביות, ועדות הוותיקים ומחלקות שונות במועצהחכל, הנדסה, רישוי העסקים, אגף הקהילה, יחידת הגישור ומרכז חוסן. למהלך שותפים גם תנועת המושבים, היחידה לחדשנות ומכון שמיר למחקרומעוף“, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים.

דין בןממשיך

בשבוע שעבר, נערך במועדון ברמות המפגש הראשון, שהתקיים בשיתוף פעולה מלא עם תנועת המושבים ועסק בנושא ההורשה הביןדורית של נחלות. המשתתפים שמעו מספר הרצאות שעסקו כולן בנושאי זכויות מגורים, פיצול ושימוש בנחלות וסוגיות הורשה בהיבטים משפטיים וכלכליים. המרצים היו עוד מיכל בוסל, מתנועת המושבים, זיו כהן, שמאי מקרקעין ועוד אייל סודאי.

עוד מיכל בוסל עסקה בעיקר בנושאים הקשורים להתיישבות הכפרית והורשה של נחלות ושטחים בחכירה. בין היתר, עלו סוגיות כמו לאחר הפטירה, מי נחשב לבעל הזכויות בנכסים, כיצד מממשים חוזי חכירה לדורות, עידון זכויות למגורים ומספר היחידות למגורים אותן ניתן להקים בכל נחלה.

שמאי המקרקעין זיו כהן עסק בהיטלים ומסים על רכישה וחכירה. בהרצאה, הביא זיו דוגמאות מהעיתונות על מקרים אמתיים שקרו, כמו הורים שמבקשים לנשל בןממשיך. האם הזכויות של בןממשיך שנפטר עוברות לבת זוגו, או לאחיו? האם בןממשיך יכול לבטל רשות שניתנה לאח אחר בידי ההורים לגור במשק ועוד.

עוד אייל סודאי עסק בהרצאתו באפשרויות השונות של הורשה או העברת זכויות בנחלות, ממינוי בןממשיך, דרך הורשה בצוואה, או מכירת הנחלה וכלה בחלוקה פיסית של הנחלה והמגורים.

במהלך הערב, הועלו גם קטעי קישור תיאטרליים מלאי הומור שנגעו בדילמות ובמצבים מוכרים. הקטעים הועלו על ידי יהודה פרסלר ובתיה טורנהיים, שחקנים מתנדבים ותיקים, אותם ביימה ציפי מלר מחייט במהמרחב לאומנויות הבמה“.

גם מתוך הנאמר בערב עצמו, וגם מן המשובים שהגיעו בעקבות הערב, ניתן היה לשמוע עד כמה משמעותי וחשוב היה העיסוק בנושאים האלה, עבור ותיקי הגולן. בין היתר, כתבו במשובים: “תודה על מפגש מקצועי ועל חשיפה של כל ההיבטים. יש חשיבות גדולה בטיפול בנושא ולחזור על הנושאים כמה וכמה פעמים, בכדי שבכל פעם, עוד אנשים יבשילו לתהליך“.

אנו נמשיך ונעסוק בשנה הקרובה בנושא על היבטיו השונים, מתוך תקווה שנוכל לסייע לוותיקי הגולן בבואם להבטיח את עתיד העסק המשפחתי.

פברואר 2024

SU
MO
TU
WE
TH
FR
SA
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
1
2
אירועים שיתקיימו ב 30th ינואר
אירועים שיתקיימו ב 1st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 2nd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 3rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 4th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 5th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 6th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 7th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 8th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 9th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 10th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 11th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 12th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 13th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 14th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 15th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 16th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 17th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 18th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 19th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 20th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 21st פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 22nd פברואר
אירועים שיתקיימו ב 23rd פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 24th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 25th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 26th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 27th פברואר
אירועים שיתקיימו ב 28th פברואר
No Events
אירועים שיתקיימו ב 29th פברואר

מחשבות ודעות

גשר צמח *9924 צ׳יטו טיגו 8 פרו המותג הסיני הגיע לצפון
[adrotate group="2"]

תפריט נגישות

× היי איך נוכל לעזור לך?